Які умови перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 9432

Зважаючи на запитання, які надходять до органів Пенсійного фонду в області щодо порядку та умов перерахунку пенсій громадянам, які отримують пенсійні виплати, але продовжують працювати, надаємо відповідне роз’яснення.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа (тобто особа, із заробітної плати якої відраховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок її пенсійної виплати проводиться через два роки за умови, що у даної особи не було перерв у роботі. А якщо такі перерви були, то з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення чи попереднього перерахунку її пенсії. Перерахунок проводиться із заробітної плати чи доходу, з якого обчислено пенсію.

За бажанням пенсіонера перерахунок може бути проведено із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 вищезазначеного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення чи попереднього перерахунку пенсії. (Стаття 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Разом з тим, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження ним довідки про заробітну плату первинними документами (ця норма діятиме до 1 січня 2016 року), або у разі, якщо страховий стаж даної особи, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, то для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв у роботі).

У разі якщо пенсіонер, який продовжує працювати, після призначення чи попереднього перерахунку пенсії має менше, як 24 місяці страхового стажу, то перерахунок йому не проводиться. Його буде проведено не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо ж працюючий пенсіонер набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього закону (чоловіки – 35 років страхового стажу, жінки – 30 років), тобто раніше у нього страховий стаж був меншої тривалості, то за заявою пенсіонера проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після її призначення (попереднього перерахунку), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. (Частина перша статті 28 передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1 січня 2013 року – 894 гривні). За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини).

Звертаємо увагу громадян на те, що дія частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто, працюючим пенсіонерам, котрі отримують пенсію за вислугу років і ще не досягли встановленого в нашій державі пенсійного віку, пенсії не перераховуються.

Щодо тих жителів області, яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 року (тобто до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» – цим законом внесено суттєві зміни до порядку пенсійного забезпечення громадян в Україні) і які звернулися за перерахунком пенсії після 1 жовтня 2011 року, то при проведенні перерахунку їх пенсії лише з урахуванням страхового стажу доплата за понаднормативний стаж буде обчислюватись за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

У разі ж проведення таким громадянам перерахунку пенсії з урахуванням і страхового стажу, і заробітної плати, доплата за понаднормативний стаж обчислюватиметься за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам.

Олена РОМАНЧЕНКО,
заступник начальника
головного управління Пенсійного фонду в області

Сподобалася стаття?
Поділитися:
Loading...

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити