Аналітика

Чому українські генії виїжджають за кордон: приклад Кіровоградщини (ФОТО)

. 7539

Група українських школярів з Кіровоградщини створила десятки революційних розробок в галузі альтернативної енергетики. Найбільш відомі- гнучкі сонячні батареї, атмосферна електростанція, що видобуває енергію з грозових хмар, і теплоізолююча фарба. Аналогів більшості немає. Хлопці могли б залишитися в Україні, але тут їх проекти не знайшли підтримки. Підсумок банальний - українські таланти виїхали в США і Європу. Однак вірять, що зможуть повернутися на батьківщину і впровадити свої розробки.

З підприємців в винахідники

Юні науковці - переважно школярі старших класів міста Олександрія - проводять дослідження в рамках наукової секції Малої Академії наук під керівництвом Сергія Камінського. Він володіє одним з олександрійських підприємств з виробництва технічного обладнання та очолює департамент інноваційних впроваджень компанії «ПромКонверсія».

Коли Україна увійшла в критичний період своєї історії, Камінський вирішив реалізувати юнацьку мрію і відновити моду на винахідників. «Рік тому віддав підприємство під оперативне управління своєму другові, а сам почав збирати талановитих дітей. Я і сам випускник Малої академії. Вирішив зайнятися тим, що мені цікаво. Зараз опинився на передовій енергетичної безпеки країни. Веду близько 40 проектів, кожен з яких - майже прорив в енергетиці», - повідав AIN.UA Сергій.

Концентрацію уваги саме на енергетиці він пояснює патріотичними мотивами. Україна безпрецедентно залежить від зовнішньої сировини, переважно з Росії. «Для будь-якої країни - це біда. А для нашої - біда в багаторазовому розмірі. Наші гроші просто вимивають на енергоносії », - говорить він.

Три технології

Тільки три проекти з сотні розробок можна швидко реалізувати при мінімальних інвестиціях і з швидкою окупністю.

Енергія з атмосфери. Грозові хмари містять величезні запаси енергії. Вона є найбільш природною, безпечною, дешевою та екологічною. Юні вчені розробили схему для видобутку електроенергії з атмосфери за допомогою штучної іонізованої хмари.

Відбувається це за рахунок сильного електричного поля, яке випромінюється іонізуючою вежею заввишки в 50 м. Заряджені частинки накопичуються електродами висотою до 150 м, в яких один кінець заземлений, а інший вільно піднімається вгору. Отриманий з повітря заряд осідає на електроди і вивільняє електричний струм. Через трансформатори напруги електрику направляється споживачам. Автор проекту - школяр 10-го класу Самуїл Кругляк.

Самуїл Кругляк

Сонячні батареї. Органічну батарею, перетворюючу сонячне світло в електрику, Камінський називає батареєю третього покоління. І не даремно. Хоч склад винаходу не розкривається, його творці запевняють, що зробити її можна за допомогою доступних органічних інгредієнтів навіть у себе на кухні. У той же час при створенні стандартної кремнієвої батареї використовуються шкідливі речовини, які просто так не утилізуєш.

За ККД органічні батареї поступаються кремнієвим, але в десять разів дешевше і прості в утилізації. Вартість батареї стартує від $ 150. Відносна дешевизна знижує окупність в рази, що підвищує рейтинг проекту в очах інвесторів, відзначає Камінський. Над проектом багато років працювали викладачі та учні Олександрійського філії Малої академії наук.

Органічна сонячна батарея

Фарба три в одному. Фарба з нескладного складу наноситься в декілька шарів, наприклад, на стіни будинку. Склад фарби наділяє її трьома властивостями: термоізоляція, перетворювач зовнішньої енергії в електрику, зберігання електроенергії. Таким чином, пофарбований будинок утеплюється, виробляє і зберігає електрику.

Енергозберігаюча фарба

Фарба наноситься квадрокоптером з розпилювального пристрою і шлангом, що подає суміш. Вартість фарбування поки не озвучується. Автор проекту - група українських учених на чолі з Сергієм Камінським.

Грамота і цукерки

На експерименти ентузіаст вже витратив 600 000 грн своїх і спонсорських коштів (спонсорами виступають місцеві підприємці). «Поодинці такі проривні проекти не потягнеш. Тут необхідно венчурне інвестування. У розвинених країнах витрати на себе беруть фонди, держава. Наші інвестори звикли до системи «гроші-товар». Однак наука і новітні технології - це більше ніж товар, це новий життєвий уклад, нові можливості для кожного і країни в цілому», - констатує він.

На допомогу держави розраховувати не доводиться. Ідеологи проекту переконалися в цьому на власному досвіді. Технології, здатні швидко окупитися і економити ресурси, не взяли навіть задарма. «Зібрав все керівництво Кіровоградської області, депутатів, адміністрацію. Разом з дітьми презентували 13 енергозберігаючих проектів. Сказали їм: ми вам даруємо ці проекти, впроваджуйте їх, країна в небезпеці. І попросили створити лабораторію в Олександрії - поїздки в київські лабораторії за 350 км сильно вимотують. У відповідь отримали похвалу, грамоти та цукерки. Пізніше створили комісію, яка повинна була щось вирішити. І на цьому все закінчилося», - розповів Сергій.

Своїми силами

Через сім місяців після презентації роботи чиновників нічого не змінилося. Тоді натхненники стартапу вирішили одну розробку поставити на комерційну основу. Зайнялися будівництвом заводу з виробництва органічних сонячних батарей і електростанцій.

На даний момент своїми силами можуть профінансувати менше 30% будівництва заводу. Єдиний інвестор проекту - «ПромКонверсія». Поки дослідне виробництво буде здійснюватися на існуючому заводі конвеєрного устаткування в Олександрії. У листопаді планують запустити тестову партію сонячних батарей. Попит на продукт українських винахідників величезний - завод отримав попередніх замовлень на чотири роки вперед.

Електростанція

З будівництвом атмосферної електростанції виникли складнощі. «Дозвільним органам важко пояснити, що енергія може вироблятися з атмосфери, а грозова хмара здатна дати енергії на тижневе електропостачання Харкова. Тому вирішили зосередитися на сонячній електростанції», - розповідає Сергій.

Питання мало усі шанси загубитися в бюрократичних коридорах олександрійських чиновників. Але через час, завдяки наполегливості і завзятості ентузіастів, зрушилося з мертвої точки. У районі місцевої колишньої ТЕЦ під будівництво сонячної електростанції потужністю 1 МВт виділили ділянку. Орендну плату за нього стартапери будуть платити в казну на загальних підставах за середньою ставкою, без преференцій.

Мізки на експорт

Зі своїми проектами юні винахідники взяли участь у кількох нукових виставках. Торік олександрійські школярі зайняли всі три призові місця на конкурсі «Майбутнє України». У червні цього року на Всесвітньому конкурсі GENIUS Olympiad в Нью-Йорку олександрієць Самуїл Кругляк виборов бронзу. Він міг би претендувати і на золото, якби краще знав англійську - упевнений його науковий керівник. Американців зацікавила технологія виробництва енергії з повітря, і Кругляку запропонували стипендію в Державному університеті Нью-Йорка. У підсумку хлопчик залишився в США разом з половиною команди.

Цікаво, що в США ставлення до експорту перспективних вчених дещо інше. Хлопців з американської команди на згаданій виставці охороняли спецслужби. «У США талановитих дітей« ведуть »з дитинства, піклуються про сім'ю, працевлаштовують батьків. А у нас все по-іншому », - говорить Камінський. Тому не дивно, що незабаром після виставки ще двоє олександрійських школярів, які працювали над іншими енергозберігаючими проектами, виїхали до Австрії і Німеччини.

Сергій Камінський з органічною сонячною батареєю

Ще одна проблемна зона для юних учених - патентування. У світі питання авторських прав врегульовано набагато краще. «Наші патенти нічого не варті. Вони не захищають інтелектуальну власність. Для нашого вченого отримання патенту міжнародного зразка коштує 7000 євро. Для школяра це нереальна сума», - говорить він.

Сергій Камінський впевнений, що в Україні ще не все втрачено, і здоровий глузд переможе. Витік мізків, на його думку, може запобігти реальна, а не удавана увага держави та інвесторів. «Вірю, що настане день, коли в нашій країні налагодиться інфраструктура альтернативної енергетики. І тоді хлопці зможуть повернутися в Україну. Досить створити необхідні умови, коли тут буде цікаво », - резюмував він.

Ольга ДІДУХ,AIN

Поширюйте

Коментуйте


Реклама