Аналітика

Київ не має наміру розплачуватися за тримільярдний російський кредит

. 3451

Київ як і раніше не має наміру розплачуватися за наданий в грудні позаминулого року тримільярдний російський кредит. Такий висновок випливає з поширеного сьогодні українським урядом офіційного повідомлення. Міністерство фінансів Російської Федерації, менше з тим, твердо наполягає на повному поверненні тих коштів в грудні поточного року.

«Міністерство фінансів України раде повідомити, що завершення реструктуризації зовнішнього боргу України, включаючи випуск нових облігацій зовнішньої державної позики України для кредиторів, які мають на це право, очікується 12 листопада 2015 року, - йдеться в урядовому релізі. - Умови реструктуризації були схвалені для 13 серій непогашених державних і гарантованих державою єврооблігацій на зборах кредиторів 14 жовтня 2015 року.
Умови реструктуризації не були схвалені лише для серії облігацій зовнішньої державної позики у розмірі 3 млрд. дол. США, термін погашення яких настає в грудні 2015 року. Відповідно, власники цих облігацій не зможуть отримати нові боргові цінні папери України.
Завершення процедури обміну облігацій означає реструктуризацію зовнішнього боргу України в розмірі 15 млрд. дол. США і зниження суми боргу на 20% (3 млрд. дол. США). Це дозволить Україні уникнути оплати боргу в розмірі $8, 5 млрд. дол. США, термін погашення якого за попередніми облігаціями настає протягом наступних чотирьох років.
Цей успіх є результатом 7 місяців інтенсивної роботи всіх органів влади України, яку координувало Міністерство фінансів України, спрямованої на те, щоб переконати власників українських облігацій в необхідності реструктуризації боргу. Усі міжнародні партнери України підтримали необхідність здійснення боргової реструктуризації».

Нагадаємо: Україна вже має два базові розгляди суперечностей з Росією в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).

У разі подання Мінфіном РФ ще одного позову - на повернення згаданих 3 мільярдів доларів - слід підкреслити: борг України - державний, тобто зовсім не «подачка» від Путіна Віктору Януковичу.

З іншого боку, золотовалютні резерви України в даний час складають $13 млрд. Видати з цієї мізерної суми $3 млрд. на покриття боргу Росії Київ боїться. Тому всіляко відтягує неприємний момент. Очевидно, щоб наприкінці грудня заявити: «То кажете, дефолт у нас настане через вашу незговірливість? Ну що ж, доведеться якось з цим жити...».

На що сподівається Україна, не віддаючи такі потрібні в теперішні нелегкі часи для російських бюджетників гроші?

На педантичність Лондонського арбітражного суду. А ще на можливість подачі зустрічного позову проти РФ. Мовляв, борг Росії - одіозний, він узятий диктатором з метою зміцнити крісло, що під ним вже щосили швендяло. І далі в тому ж дусі. У цьому випадку процес істотно розтягнеться в часі. Суд навіть може вимагати особистої явки в Лондон Володимира Путіна і Віктора Януковича. Навряд чи діючий і відсторонений від влади політики погодяться на таку принизливу процедуру.

Заради порятунку України МВФ готовий навіть переписати деякі «правила гри». Як відомо, у випадках, коли яка-небудь країна перестає виплачувати борги, Фонд припиняє надання їй допомоги.

У даній же ситуації, незважаючи на протести Росії, МВФ не згорнув жодну з програм співробітництва з Україною. І Фонд, і Світовий банк реконструкції та розвитку, і США готові інвестувати в українську економіку і надалі. При цьому їх умова - Київ повинен неухильно реформувати систему держвлади і структуру власної економіки.
Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама