Аналітика

Професор Станіслав Погребняк: «Люди продають на виборах свій голос, бо бідні» (ПОДКАСТ)

. 67092

Вже завершились підрахунки результатів виборів до місцевих рад у регіонах України. У Кіровограді вже оголошено кандидатів, які змагатимуться за крісло міського голови міста у другому турі, оприлюднено списки тих, хто пройшов до міської та обласної рад. Наприклад, у Кіровоградській міській раді третина депутатів - колишні регіонали. Реванш попередників, які запам'ятались українцям своїми не найкращими вчинками, відбувся не лише в центральній області країни. Подекуди результати виявились неочікуваними - виборці віддали голос тим, кого, здавалося б, не мали обрати взагалі, не те, щоб у першому турі. 

Станіслав Погребняк, професор Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, на прикладі міста Харкова пояснює, чому люди продають голоси та чому молодь своєю неявкою не змінила результатів виборів.

 

«Говорити по реформи сьогодні дуже важко. З тих реформ, які намагалися провести, мабуть, реформа поліції є більш-менш вдалим і успішним прикладом. Всі інші реформи або не йдуть, або буксують. Наприклад, бачимо який супротив чиниться реформі прокуратури. Щодо реформи суду, думаю, її не буде проведено в сучасних умовах. Люстраційна реформа – приклад поганенької успішної на тлі інших.

Але всі ці проблеми зменшують свою вагу, якщо не звернемо увагу на соціально-економічне питання, а саме проблему бідності нашого населення. Рік тому була дуже жвава дискусія про те, чи може депутат прожити на 5-6 тисяч. Тоді люди розділилися, але більшість вважала, що 6 тисяч – це недостатньо.

Мені здається, ця дискусія була б дуже цікавою, якби вона відбувалася на виборчих дільницях Харкова. Особливо в районах, наприклад, Салтівки, де я був на виборчих дільницях. Є дуже багато людей, які живуть на одну-дві тисячі в місяць. Уявити їх як такими, які відчувають цінність демократії і готові вийти, аби відстоювати свої права – перебільшення. От ми говоримо: який жах, люди продають голос за гречку чи за 200 гривень. Але ви не розумієте, що цим людям 200 гривень дуже потрібні. Вони продають голоси не тому що антидемократичні, а тому, що їм треба 200 гривень, і вони кожну копійку рахують! Це проблема, бо реформи, які будуть відбуватися, будуть відбуватися за рахунок тих людей.

З іншого боку, це проблема не лише пенсіонерів. Вчитель у харківській школі отримує 1800 гривень. А ми вимагаємо, аби він не вчив дітей за радянськими методиками, а був іноватором.

Мені здається, соціально-економічна проблема є ключовою. Люди погано живуть, і тому вони є загрозою для демократії. Демократія і права людини суспільство буде поважати та буде готовим боротися за них лише в тому випадку, якщо вони стали цінностями самовираження. Якщо це цінності виживання, то ніяка демократія, ніякі права людини не вкоріняться в те суспільство.
Ще одна велика проблема – це недовіра населення до політиків та влади в цілому. Від виборців я почув тезу: 25 років все, що робили, це нас обдурювали. Немає президента чи політичної сили, який виконав хоча б 20% з того, що обіцяв. Мабуть, фільм «Доктор Хаус» знімався за українським сценарієм, бо фраза «Всі брешуть» є таким собі рефреном для української політики.

Що стосується молоді, мені здається, проблема не в тому, що вони не прийшли на вибори. Ми були на ділянці, де молодь складала приблизно 70% виборців. З них 56% проголосували за Кернеса. Чесно. Без жодного голосу, який би був вкинутий, приписаний і таке інше. Партія «Відродження» отримала на студентській ділянці 49%. Ну прийшла б молодь. Це би сильно змінило результати виборів? Наприклад, у Харкові. Ні.

Судячи з результатів виборів, приблизно 50% студентів думають приблизно так, що краще синиця в руках, аніж журавель в небі. Краще мати непогане місце в цій поганій системі, ніж реформування, яке зможе привести до змін у цій системі. Бо ким я буду в цій системі і чи взагалі буде ця система – невідомо. Це такий прагматичний вибір частини молодих людей, які хочуть сьогодні кращого життя для себе, не враховуючи те, що вигоди бувають короткостроковими і довгостроковими», - каже Станіслав Погребняк.

 

 

Анастасія Шибіко

Поширюйте

Коментуйте


Реклама