Аналітика

5 можливостей, якими можуть скористатись ОСББ (ФОТО, ВІДЕО)

. 11068

З 1 липня в Україні набув чинності Закон №417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з яким мешканці усі багатоповерхових будинків мають утворити Об’єднання співвласників багатоповерховими будинками (ОСББ). Якщо власникам квартир того чи іншого будинку не вдасться домовитись, зібрати необхідний пакет документів й обрати управляючого будинком, то це замість людей зробить міська влада. Міські виконкоми обиратимуть управляючу компанію шляхом конкурсного відбору. Компанія матиме доволі широкі повноваження : керуючий зможе укласти договори на оренду нежитлових приміщень у будинку , вибирати постачальників послуг, позиватися на власника квартири до суду, якщо той не сплачує внески і платежі на утримання й управління будинку (вартість послуги буде визначатися на конкурсній основі - ред.)Компанію, яка фактично стане другим ЖЕКом (хоча реформа ЖКГ покликана зруйнувати монополію ЖЕКів – ред.), жителі будинку зможуть переобрати лише через рік. До такого вибору без вибору українців підштовхують саме законодавчі нововведення. Разом з тим пройшовши усю процедуру оформлення ОСББ як юридичної особи, мешканці багатоповерхівки отримують низку можливостей.

Можливість № 1. Механізм прийняття спільних рішень

Відтепер створити ОСББ, обрати його керівника, затвердити тарифи, визначитись із поставщиком послуг можна більшістю голосів на зборах співвласників, якими і є мешканці квартир багатоповерхівки. Рішення прийняте щонайменше 50% співвласників обов’язкове до виконання для усіх жителів багатоповерхівки. Навіть якщо на зборах, де мають прийняти рішення про створення ОСББ, не було набрано необхідної кількості голосів, згоду інших власників квартир можна взяти шляхом письмового опитування. Виключенням є лише прийняття рішення щодо взяття кредиту на енергоефективні заходи для будинку, в якому діє ОСББ (утеплення, заміна вікон, установка котла і под.) – для цього необхідно, аби на зборах згоду дали 75 % співвласників.

«Коли людям давали квартиру, через незрозумілі причини забули сказати, що їхня власність не обмежується порогом їхньої квартири. У власності кожного господаря квартири є ще спільна власність – будинок, - розповідає Зоя Гопцій, Радник з правових питань Проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України». – Щоб приймати будь-які рішення щодо цієї спільної власності, потрібен був механізм. Тепер цей механізм прописаний у законі: прийняття рішень відбувається більшістю голосів. Відповідальність за виконання такого рішення залежить від частки, що має власник квартири у цьому будинку. Закон також підкреслив окремі правові норми, прописані в інших законодавчих документах і закцентував на них увагу».

Можливість №2. Проведення енергоаудиту та енергоефективних заходів у будинку

Енергоаудит дає можливість знайти слабкі м’ясця будинку, де втрачаються ресурси: вода, тепло, світло. Робити аудит цілого будинку, якщо в ньому діє ОСББ, простіше, адже рішення про виділення на це грошей приймається саме більшістю голосів співмешканців.

Втім якщо ОСББ не має коштів на замовлення цієї послуги у спеціалізованих компаній, в цьому може допомогти місцева влада. Наприклад, Дніпропетровська міська рада розробила міську програму «Про підвищення енергоефективності у житловому секторі м. Дніпропетровськ», завдяки якій здійснили енергосканування більше 3,5 тисяч будинків, що підключені до централізованого теплопостачання. Це дало можливість визначити першочергові проблеми втрати енергії і почати вирішувати їх, говорить директор департаменту промисловості, підприємництва та інвестицій Дніпропетровської міської ради Олександр Гондар.

Можливість № 3. Широкий вибір технологій

Зробити будинок енергоефективним можна завдяки широкому вибору енергозберігаючих технологій. Наприклад, утеплення підвалу чи заміна вікон і дверей дасть можливість зберігати тепло в будинку, а відповідно платити за нього менше. Суцільне утеплення стін будинку, яке можна зробити лише спільними зусиллями, часто залучаючи кредити, не руйнуватиме конструкцію будівлі, як це відбувається при латковому утепленні. Встановлення лічильників та індивідуальних теплових пунктів дасть можливість мешканцям самостійно контролювати температурний режим будинку.

Можливість № 4. Доступ до банківського фінансування

ОСББ можуть отримати кредит на будь-що: на установку вікон, заміну систем опалення чи водопостачання, утеплення будинку. Рішення про кредитування має бути прийняте 75 % мешканців будинку. В Україні наразі кількість тих, хто наважився взяти кредит навіть на незначну суму (50-100 тисяч гривень), невелика. Перепоною на шляху до банку часто стають страхи самих мешканців будинку. Альона Деригуз, координатор Проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України», вважає: чекати = втрачати. Квартири мешканців будинку не є заставою для банку у разі кредитування, тож страх людей втратити своє житло є безпідставним. Взяття кредиту може означати підвищення тарифу на квартплату, однак за рахунок економії ресурсів, вартість комунальних послуг не зросте в рази. Єдине, на чому варто наголосити, погашати кредит доведеться усім, навіть якщо хтось був проти взяття кредиту на спільних зборах, де вирішувалось питання про користування послугами банку. Зобов’язання сплати кредиту зберігається і при продажі квартири. Якщо ОСББ не сплачує кредит, банк через суд має право витребувати необхідну суму із загального рахунку ОСББ. Відтак мешканці будинку зможуть залишитись без світла, тепла або води.

Можливість № 5. Державні та місцеві програми підтримки

У цьому році була запроваджена державна підтримка термомодернізації житлових будівель в Україні. Програма діє не лише для ОСББ, а й для власників приватних будинків. Державною програмою передбаченовідшкодування: 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) – механізм заміни газових котлів для населення (повний перелік матеріалів, вартість яких відшкодовується, можна дивитись за посиланням – ред.); 30% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) – для фізичних осіб для впровадження енергоефективних заходів. 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) - для ОСББ та ЖБК як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів. Якщо позичальником є особа-отримувач субсидії на оплату послуг ЖКГ, йому відшкодовується 70% суми «енергоефективного» кредиту. Якщо в складі ОСББ є отримувачі субсидій, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів. Сума компенсації кредиту збільшується, якщо в регіоні, де знаходиться ОСББ, діє місцева програма підтримки термомодернізації будинків. Наприклад, ОСББ «Надія-НЛ» у Луцьку в липні цього року взяло кредит на суму 24 507 грн. строком на 5 років під 25 % річних. Кредит брали на придбання вікон з двохкамерними склопакетами. Держава компенсувала ОСББ 20 % від вартості обладнання і матеріалів (у даному випадку це коштувало 20 тисяч гривень), що склало 8162 грн. Ще 6122 грн. компенсувала Львівська міська рада. Відтак із 24,5 тисяч учасники ОСББ мають сплатити лише 14,2 тисячі гривень. Цю суму розбивають між усіма мешканцями будинку і додають у тариф на квартплату.

Публікацію створено за матеріалами медіа-дня на тему «Чому за житлово-комунальну реформу пересічні українці мусять платити високу ціну, а її ефективність та результативність все ще бажають бути кращими?»», що 29 листопада провів у Дніпропетровську Проект Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку) «Енергоефективність у житловому секторі України».

Світлана Дубина

Поширюйте

Коментуйте


Реклама