Аналітика

Родовід та історія участі в АТО 3 полку спецназу з Кіровограда (ФОТО)

. 14760

Бойові дії на Донбасі стали справжнім випробуванням для всіх Збройних сил України, проте є частини, бійці яких знаходилися і знаходяться на лінії фронту, починаючи з самих перших днів війни. Одна з них - 3-й окремий полк спеціального призначення ГУР ГШ України, що дислокується у Кіровограді.

Саме про них пише сайт "Петр и Мазепа".

Свій родовід частина веде від 10-ї окремої бригади спеціального призначення (10 ї обрСпН) НД СРСР, яка була сформована в жовтні 1962 року в місті Старий Крим. Після розпаду Союзу бригада стала спочатку 1-м окремим полком спеціального призначення, а з вересня 2000 року отримала сучасну назву. У липні 2003 року полк був передислокований в місто Кіровоград.

Не можна не сказати, що практично весь час незалежності бойовій підготовці приділялося зовсім мало часу. Чого вартий, наприклад, той факт, що до 2012 року в полку не було жодного парашута. Мало того, за деякими даними, до початку 2014-го він фактично мав у своєму складі два загони (батальйону) замість покладених по штату трьох.

Тим не менше, навіть у такому вигляді полк був набагато більш підготовлений, ніж основна частина української армії. І саме тому став активно використовуватися в конфлікт на Донбасі, причому не за призначенням, а для посилення штурмових частин. Бойовим дебютом для спецназівців стала оборона донецького аеропорту в травні.

Як згодом згадував безпосередній учасник бою, командир відділення третього полку спеціального призначення, кавалер ордена «За мужність» III ступеня Юрій Савельєв: «Наша задача полягала в охороні аеропорту від можливих атак бойовиків. Розмістили нас в старому терміналі, новий ще продовжував працювати. Особливих умов у нас не було. Їжі і води не вистачало; спали, не роздягаючись, прямо на підлозі, на плитці. Хоча використовували «спальники» і каремати, все одно було достатньо холодно. Режим служби теж не назвеш вдалим: добу стояли на постах, добу відпочивали ».

Після знаменитого бою 26 травня зведений загін після декількох днів перепочинку був відправлений в іншу «гарячу точку» - Ізюм, де займався зовсім вже невластивою для себе справою - супроводжував колони в бік Слов'янська і Червоного лиману. На початку червня ситуація тут була вкрай напружена: маючи вельми скромні сили, люди Стрєлкова робили ставку на атаки військових колон, намагаючись завдати якомога більших збитків силам АТО. Займалися кіровоградці і прикриттям фахівців СБУ. Так, у збитому біля гори Карачун вертольоті Мі-8 загинули двоє спецназівців.

Мало кому відомо, але тільки завдяки бійцям третій полку в руки бойовиків не потрапили величезні запаси бойової техніки, зброї та боєприпасів, які знаходилися в Центрі забезпечення бронетанкового озброєння в Артемівську і базі зберігання стрілецької зброї в селі Параскєєвка. Перекинуті вертольотами, спецназівці змогли відстояти ці стратегічно важливі пункти. А противник робив неодноразові спроби їх захоплення. Як згадав Герой України полковник Олександр Трепак: «Ми добре розуміли, що російські найманці постараються заволодіти бронетехнікою і стрілецькою зброєю, тому підготували надійні пости і секрети, морально приготувалися зустрічати" гостей "».

Вже дуже скоро їх з боку Горлівки атакували озброєні до зубів бойовики на КамАЗі. Однак наскоку не вийшло: сама вантажівка була розстріляна з гранатометів, а бойовики розсіяні. Тоді через кілька днів у хід пішов головний козир супротивника - одиночний танк Т-64 (один з перших «воєнторговскіх» в руках Гіркіна-Стрєлкова), а також піхота за підтримки міномета. Однак і тут він зазнав невдачі - швидко був пригнічений міномет, піхота відсічена, а танк підбитий.

Після чого спроб штурму частини не було. А хто знає, як розгорнулися б далі події на Донбасі, отримай бойовики сотні танків і сотні тисяч одиниць стрілецької зброї з боєприпасами.

Далі були важкі бої на кордоні, де полк поніс досить відчутні втрати. Так 15 липня під Червонопартизанськом зведена група під час постановки бойового завдання була накрита мінометним вогнем. На місці загинуло 7 бійців, ще близько 40-ка - були поранені. Фактично одним нальотом була виведена з ладу третину особового складу! А були ще бої під Саур-Могилою, вихід з Іловайська ...

Славною сторінкою в бойовій літопису полку стали бої за донецький аеропорт восени 2014 року. Тут знову проявив себе все той же полковник Трепак, який командував обороною «донецької фортеці» більше 40 днів.

«Я здійснював управління підрозділом зі старого терміналу аеропорту. Бувало таке, що на першому етапі радіозв'язок був відсутній, і було необхідно підніматися вище. Навіть під час обстрілів, а іноді і користуватися мобільним. Один раз противник підійшов досить близько, на відстань кидка гранати, і засів у сусідньому будинку. Ми викликали вогонь практично на себе, і терористи були знищені.

На території аеропорту були будівлі, утримувати які просто не було сенсу. Наприклад, «пожарка» - звичайний сарай, який легко прострілюється з кулемета. Ми це добре розуміли і ніколи не утримували її, а використовували проти супротивника. Тобто створювали видимість, що там хтось є, забігали невеликою групою, вели по терористах вогонь і швидко йшли. Майже тиждень бойовики розстрілювали її із всіх стовбурів. Тільки все заспокоїлося, ми знову імітували, що там є українські війська »...

Довелося пройти бійцям і важкі бої в Дебальцевому. Нині полк теж знаходиться на передовій лінії, продовжуючи свою війну на Донбасі.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама