Аналітика

Військового-добровольця судять за дезертирство у Кіровограді (ФОТО)

. 5750

У Ленінському районному суді м. Кіровограда слухається справа водія роти забезпечення 3-го полку спецпризначення Андрія Шевченка. Військового звинувачують у самовільному залишенні військової частини й дезертирстві.

 

Судову справу херсонця, який прийшов до Новокаховського військкомату добровольцем і був направлений на службу в Кіровоград, слухає суддя Олена Лук’янова.

Наразі в справі за клопотанням сторони захисту слухаються свідки. Сам обвинувачений Андрій Шевченко показів у суді ще не давав, однак засідання відвідує. Чотири місяці військовий перебував у СІЗО, однак після внесення застави чоловіка відпустили додому.

«Гречці» вдалось поспілкуватись із військовим.

Андрій Шевченко згадує, перші чотири місяці його підрозділ постійно їздив на ротації у зону АТО. Однак після того, як він почав вголос виступати проти крадіжок з боку офіцерів в зоні АТО, його відмовились брати у наступні поїздки.

«Керівництво забирало те, що давала держава, і те, що привозили волонтери. Забиралось усе, починаючи з найелементарнішого – носків чи їжі. Офіцери забирали усе у власне користування: приїжджали на Донеччину особисті машини і все, що привозилось бійцям, складувалось в автівки і вивозилось. Я критикував подібне в очі керівництву, яке це робило. Після того як я почав іти проти системи, говорити про це в голос, мене почали залишати в казармі, мене не брали в АТО, хоча я прийшов служити добровольцем саме для того, щоб захищати державу, і про мої переконання в полку знало моє оточення», - розповідає Андрій Шевченко.

Починаючи з 2015 року Андрій Шевченко запевняє, постійно перебував у частині і не виїжджав на схід. Про злочинні дії з боку військових у жодні інстанції не повідомляв. Після того як у квітні від дружини дізнався, що дитина захворіла, вирішив їхати додому. Переконує, зі служби у відпустку не відпускали, тому поїхав самовільно, однак усіх про це попередив. Упродовж першого місяця відсутності з 17 квітня по 18 травня, приїжджав у частину, аби відмітитись.

«Я розумів, що сидіти в казармі й підпирати стелю немає сенсу. Строкову службу свою я відслужив. Три місяці після нового року, у 2015-му, я не виїжджав в зону АТО. У той момент якраз захворіла дитина. Я піднімав питання про те, щоб мене відпустили додому, або перевели в іншу частину, але нічого не вийшло. Я вирішив піти сам. Про мій від’їзд знали всі: моє безпосереднє командування, командир моєї роти це підтверджував у суді під час засідання, вище керівництво, і військова Служба правопорядку, з якою я не однократно зв’язувався. Прокуратура до сьогодні стверджує, що я переховувався, але всі знали де я. Я увесь час перебував вдома, підтвердженням чого є і виписка моїх дзвінків. Я заробляв гроші, аби пролікувати свого сина. Залишаючись в казармі я б не зміг оплатити йому лікування. За час моєї відсутності мене зняли з посади, вивели за штат. Упродовж квітня-травня я кілька разів з’являвся в частину і показувався командуванню», - продовжує
солдат.

У середині травня Андрій Шевченко добровільно повернувся на службу. З 1 липня отримав відпустку.
Починаючи з квітня, згідно виписки по зарплатній карті, виплат від військової частини жодних не отримував. На початку липня отримав часткову виплату. Із відпустки мав повернутись 21 липня. Однак через фінансові труднощі, розповідає солдат, він не зміг це зробити. Через 8 днів до Андрія Шевченка додому приїхали слідчі для затримання через те, що він "на власний розсуд проводив службовий час".

«Я затримався з відпустки на 8 днів через фінансові труднощі. Я про це повідомив усіх, але мене назвали дезертиром. Це просто смішно. Я прийшов добровольцем служити, а мене звинувачують у дезертирстві і тому, що я переховувався, бо не хотів служити. Вони просто хотіли зробити зразково-показове закриття і все», - дивується Андрій Шевченко.

У військовій частині ПП В2336 випадок Андрія Шевченка називають не інакше як дезертирством. Вважають, про порушення з боку керівництва мав написати рапорт та подати його у належні структури, а от допомогу міг просто попросити.

«Якщо він бачив порушення і до нього вчинялись якісь незаконні дії, він мав написати рапорт. У частині немає жодної людини, яка б звернулась до заступника командира по роботі з особовим складом і її питання не було б вирішене чи розглянуте. Я припускаю, що якийсь майор чи прапорщик змушував його скоювати якийсь злочин, але він мав прийти написати рапорт або доповісти про ці факти командирам і йому б нічого не було. Але людина просто втекла з частини, - коментує заступник командира 3-го окремого полку спецпризначення по роботі з особовим складом, майор Андрій Неживий. - У нас в частині кожен третій має якісь проблеми: кредити, важкохворих батьків і дітей. То давайте усі Збройні Сили втечуть і будуть вирішувати свої власні проблеми. Він міг звернутись за матеріальною допомогою. У нас практикується в частині збір коштів: навіть якби кожен здав по 10 гривень, а здають більші суми, то назбиралось би чимало грошей. Подібні проблеми у нас вирішуються швидко, у нас нормальний здоровий колектив».

За словами Андрія Неживого, Андрій Шевченко досі рахується в списках військової частини. Його виключать лише після винесення вироку.

Військовий прокурор, який у справі Андрія Шевченка виступає стороною обвинувачення, говорить, за скоєний злочин солдата можуть позбавити волі. Чи буде пом’якшено вирок, як того добивається наразі адвокат обвинуваченого, вирішить суд.

«По матеріалам справи у період з 17.04 по 18.05 та з 29.07 по момент затримання 20.08 на службі Андрія Шевченка не було, у зв’язку з чим його дії кваліфікуються за ч. 3 ст. 408 та ч. 4 ст. 407 КК України. Усі докази наразі досліджуються в суді і їм дається оцінка. Покази свідків і матеріали справи підтверджують їх. Вина обвинуваченого наразі встановлюється в суді. Відповідно до вказаних статей за дане правопорушення передбачається покарання у вигляді позбавлення від 3 до 7 років та від 5 до 10 років. Згідно обвинувального акту в нього обтяжливих чи пом’якшувальних покаранню обставин немає. Після вивчення усіх матеріалів справи суд сам вирішить чи буде пом’якшено вирок», - говорить Андрій Гринник заступник військового прокурора Кіровоградського гарнізону.

Наразі в справі слухаються свідки. Адвокат обвинуваченого Віталій Москаленко надав суду усі матеріали, які б могли зменшити міру покарання для Андрія Шевченка. Адвокат розповідає, у подібних справах є практика винесення вироків у вигляді відбування покарання на гауптвахті, чого сторона захисту і добиватиметься.

Ірина Левадна

Поширюйте

Коментуйте


Реклама