Аналітика

Центральну вулицю Кіровограда можуть перейменувати вдруге

. 16274

Від кіровоградських чиновників часто можна почути фразу: «Для підвищення туристичної привабливості». 5 років тому вона була одним з аргументів при перейменуванні у центрі Кіровограда вулиці Леніна на Дворцову. 4 роки тому цей аргумент використовували при оцінці результатів реконструкції будівлі театру імені Кропивницького.

театр та памятник Кропивницькому, 2008 рік.

Минулого літа автор цієї статті став свідком ефективності цих аргументів в дії. Декілька сімей з різних міст України на чотирьох авто приїхали до Кіровограда як раніше це було прийнято називати на «подорож вихідного дня». Друзі-кіровоградці зустріли їх на Театральній площі, звідки розпочали екскурсію по місту. Дівчина-кіровоградка з захопленням розповідала про театр, але її загнало в кут запитання гостя з іншого міста, чому вулиця, на якій розташований театр, має назву Дворцова. На допомогу прийшов більш підготовлений кіровоградець. Він розповів історію про Палац в честь якого названа вулиця, на що отримав інше запитання: «Ну що вулиця названа Дворцовою в честь «Дворця», я зрозумів, а де ж сам «Дворець»?»

Ініціатори перейменування та влада за 5 років так і не змогли донести фрагмент з історії міста про Палац до пересічного кіровоградця. А про збільшення туристичної привабливості вулиці завдяки назві годі й говорити. Але історія Палацу та його значення варта того, щоб бути донесеною до кіровоградців.

 

палац, пiдписаний, як кавалерiйське училище, 1914 рік.

Зрозумілим є походження назви вулиці від Палацу, який був закладений Миколою І у 1847 році. Однак потрібно відзначити, що разом з Палацом виник архітектурний ансамбль, який завдяки сучасним дослідникам прийнято називати Військовим містечком або Палацовим комплексом. Навпроти Палацу виник Плац (тепер Ковалівський парк). На східному боці Плацу – штабний корпус, зимовий манеж та училищний корпус. На західному боці Плацу була побудована Покровська церква. Плац мав форму правильного квадрату та не був засаджений деревами. Як свідчать фото 1899 року, та стаття за авторством Шмідта 1863 року, Плац був оточений по периметру алеями або, як це називали тоді, Дворцовим бульваром. Архітектурний ансамбль на той час виглядав дуже ефектно не тільки завдяки архітектурі, а й завдяки геометрично правильному розташуванню. Так паралельно будівлі Палацу проходила уявна вісь, яка поєднувала Покровську церкву, центр Плацу (місце пам’ятника Леніну), зимовий манеж. У свою чергу зимовий манеж та купола церкви гарно проглядались у перспективі сучасної вулиці Шевченка, а будівля Дворця проглядалась у перспективі вулиці Дворцової. З появою комплексу він отримав центральну роль у місті. На плацу проводились паради, військові огляди. Навколо Плацу по Дворцовому бульвару влаштовували прогулянки.

Ковалiвський парк лише засаджуeться деревами, початок 60-х

На відміну від Палацового комплексу сам Палац так і не отримав того значення, яке передбачалось спочатку. Він був побудований для розміщення в ньому російських імператорів, однак в нагоді став лише раз. Не пройшло й десяти років зі здачі Палацу в експлуатацію, як той отримав наступну характеристику в географічному збірнику 1863 року: «трехэтажная казарма, известная под именем дворца, выстроенная для Высочайших приездов Государя Императора в г. Елисаветград». У 1888 році в Палаці проживав імператор Олександр ІІ. За свідченнями Пашутіна Палац виявився неготовим для такого прийому, тому був зроблений ремонт, а меблі надавали в користування мешканці Єлисаветграда. Основне ж призначення Палацу було розміщення вже згаданих казарм, приміщень для потреб кавалерійського училища та проживання офіцерських сімей. Зокрема в Палаці проживали донька Пушкіна та небіж Шевченка.

плац, а за ним Ковалiвська церква, 1899 рік.

Зазначена інформація не нова і вже давно відома завдяки кіровоградським історикам та краєзнавцям. Однак вони жодного разу не згадували про те, що у вулиці Дворцової в кінці 19-го на початку 20-го століття з’явилась інша назва – вулиця Дворянська. Назва Дворянська чомусь вважалась як помилкова, адже був відсутній факт офіційного перейменування. У той же час був відсутній факт офіційних перейменувань вулиці Велика Перспективна, хоча дослідники визнають наявність декількох назв (Велика, Великий проспект, Миколаївський проспект, Московський проспект, Перспективна). Згадки назви Дворянської присутні в багатьох джерелах. Найвідоміші: поштова листівка з зображенням фрагменту вулиці від Миргородської (Шульгиних) до Кавалерійської та спогади Олександра Шульгина. «Ходили ми, особливо в останні роки, коли жили в дуже просторому помешканні на Дворянській вулиці, до своєрідного парку, де був великий простір (полігон), на якому робили свої вправи на конях юнкери.», - згадує Шульгин.

дворцова-дворянська,в перспективi Палац

Назва Дворянська з’явилась невипадково. Вона пов’язана з тогочасними асоціаціями єлисаветградців. Справа в тому, що на перетині з провулком Театральним (вулиця Нейгауза) знаходилось приміщення Дворянських зборів (інша назва – Дворянський клуб). В наш час ця споруда відома під назвою «Леніна 6». Раніше в будівлі розміщувався відділ міліції, а тепер після реконструкції – управління юстиції. Наприкінці 19-го століття, коли виникла назва вулиці Дворянська, Дворянський клуб (так тоді називали приміщення Дворянських зборів) був дуже популярним серед тогочасних «селебрітіс». У Дворянському клубі регулярно проводились бали, концерти, вистави. Вже тоді початком вулиці Дворянської вважалась Театральна площа, яка розташовувалась між Дворянським Клубом, Зимовим Театром, Палацом та Кавалерійським училищем. А відрізок Дворцової вулиці біля Палацу називали Дворцовим бульваром. Підтвердженням значення Театральної площі є проект побудови пам’ятника Олександра ІІ на Театральній площі датований 1913 роком.

В той час назва вулиці Дворянська була поширена у Російській імперії. Так Дворянські вулиці існували в Херсоні та Одесі. У сусідньому Катеринославі подібно до Єлисаветграду відбулось перейменування Дворцової площі на Дворянську.

Парк, палац, театр, 1946 р.

Однак з початком революційних подій епіцентр міського життя знову перемістився до Палацового комплексу. Саме Палацовий комплекс був індикатором, по якому можна було дізнатись, кому належала влада у місті. Склад міської Думи та Управи за період з грудня 1917 року по лютий 1920 року не зазнавав змін, а у Палаці та кавалерійському училищі розміщувались військові тих загони, які брали владу до своїх рук. В ті часи саме на Плацу проводились мітинги, а під час збройних атак проходили бої. На Плацу були поховані у 1918 році учасники народного повстання січня-лютого 1918 року (захисники міста від більшовиків та анархістів). В часи перебування денікінських загонів на Плацу відбувались публічні страти повстанців.

Плац, а за ним Палац, 1899

Більшовики, які остаточно закріпились у місті з лютого 1920 року підтвердили значення Плацу встановленням на ньому пам’ятника Леніну. Закономірно, що вулиця, яка починалась від пам’ятника Леніна також носила ім’я Леніна.

Але вже в 30-ті роки 20-го століття у місті з’явився інший центр подій. Біля міської думи на міському бульварі, який з моменту появи був місцем відпочинку, були вирубані дерева та встановлений пам’ятник Кірову. Цим самим була підкреслена тогочасна назва міста. Натомість у післявоєнні роки парк Леніна, який мав алеї лише по периметру, був засаджений деревами та перетворений на місце відпочинку. Між парком та Ковалівською церквою з’явились радянські новобудови. Такими змінами було безповоротно змінено концепцію Палацового комплексу, яка була закладена в середині 19-го століття в часи його побудови. Разом з цим було зовсім втрачене і значення Палацу.

Але вулиця, яку в народі називали Ленінською, у другій половині 20-го століття не втратила значення. По Ленінській вулиці щовечора влаштовували променади по маршруту театр – площа Кірова. В наш час такі традиції втрачено, але завдяки проведеній реконструкції театру та Театральної площі у 2012 році з’явились нові традиції. Театр та театральна площа стала гордістю мешканців Кіровограда, початком екскурсій по місту, одним із улюблених місць відпочинку кіровоградців, особливо молоді.

За тривалий період, який пройшов з часу перейменування вулиці Леніна на вулицю Дворцову, значна частина мешканців не мають жодної уяви про походження назви Дворцова. Щоб пересвідчитись у цьому, достатньо вийти на вулицю та поспілкуватись з перехожими. Лічені перехожі пов’язують назву з Палацом. Але майже усі відзначають театр, який вважають початком вулиці Дворцова. Існують думки, що зазначену ситуацію може врятувати реконструкція Палацу, яка запланована на найближчий час. Однак вже зараз можна говорити, що це не відновить втрачене значення будівлі. Адже огляд Палацу з театральної площі перекриває трансформаторна будка, а фоном Палацу невдовзі стане багатоповерхівка, яка будується на вулиці Олифіренка. Крім того будівля Палацу так само як і раніше залишиться закритою для містян.

Кіровоград відомий за його межами своїм театром. Перейменування центральної вулиці, на якій знаходиться театр, на Театральну підкреслить значення театру для міста. З перейменуванням вулиці її назва буде відповідати уявленням мешканців про вулицю, адже зрозуміла її назва та закономірне її розташування – від Театру. Перейменування вулиці на Театральну вгамує пристрасті та протесні настрої, які з’явились у 2011 році та тривають донині через те, що при перейменуванні вулиці Леніна не була врахована думка громадськості. Перейменування на Театральну не призведе до збільшення «театральних» топонімів, а лише відновить кількість, яка була до недавнього часу. Присвоєння вулиці назви Театральна компенсує перейменування Театрального провулку.

Однозначно можна сказати, якщо кіровоградців об’єднує гордість за театр, то гордість за Театральну вулицю також буде спільною.

В середу, 17 лютого, в міській раді відбудеться засідання топонімічної комісії, одним з питань на якому, ймовірно, винесуть питання про перейменування вул. Дворцова в Театральну. Початок засідання о 16.00.

Максим Сінченко

Поширюйте

Коментуйте


Реклама