Аналітика

Як парламент провалив відставку Яценюка

. 2515

Резолюція українського парламенту №4080 про недовіру теперішньому складу Кабінету міністрів провалилася через 4 години після початку вечірнього засідання ВР. Ініціатор її внесення/реєстрації Юрій Луценко вкотре підтвердив імідж вмілого апаратника, що дістався у спадок від батька, в минулому секретаря Рівненського обкому Компартії УРСР.

Довгоочікуваний звіт уряду країни за минулий календарний рік (як виявилося, Кабінет під керівництвом Арсенія Яценюка наважився на нього вперше в новітній історії України) планували почати опівдні. До цього часу комплекс парламентських споруд оточували кілька тисяч активістів політпартій патріотичного спрямування, «Правого сектору», плюс сплачена масовка. Завдяки впровадженим в їх лави «джерелам» столична поліція мала не тільки дані про розмір погодинної оплати в кожній з груп (від 110 до 200 гривень), а й про плани «ватажків» на другу половину вівторка.

Не без підказки голови МВС Арсена Авакова (одного із стовпів партії «Народний фронт» і власне уряду Яценюка) лідер фракції «фронтовиків» Максим Бурбак зумів переконати колег з керівництва інших фракцій і груп у доцільності перенесення звіту на 16 годину. Мовляв, цим ми врятуємо від найманих провокаторів безліч людей, які зібралися під головною будівлею ВР; та й «Свобода» о 14 годині починає партійний з'їзд, де визначиться з участю в дострокових виборах.

У тому, що «Сеня - всьо!», схоже, були впевнені не тільки прихильники Олега Тягнибока, а й куди більш досвідчені політики і політтехнологи.

Упевненості у відставці Яценюка додалося після звернення Петра Порошенка. Опускаючи ефектно вибудувану одним відомим політтехнологом аргументацію Петра Олексійовича, нагадаю основний посил документа. Президент, мовляв, вранці задовольнив прохання Генпрокурора Віктора Шокіна про відставку і тепер жадає почути таку ж «відмовну» заяву від Арсенія Яценюка.

Півгодинний звіт Арсенія Петровича, втім, не містив і напівнатяку на можливість добровільного «відходу».
Дійство, за яким із завмиранням серця спостерігали українські обивателі, лідер депутатської групи «Відродження» Віктор Бондар охарактеризував як «цирк». В якому, мовляв, його колеги брати участь не мають наміру.
- Блок Петра Порошенка представлений в уряді на ключових постах в найважливіших міністерствах, - нагадав екс-голова Дніпропетровської облдержадміністрації. - Чому ви (члени фракції БПП - авт.) не хочете нести відповідальність за провали в роботі цього Кабміну?..
Виступи голів парламентських комітетів (всього в Раді таких 16) сприймалися цікавляться політикою співвітчизниками на повному серйозі.

Головна «міжнародниця» Ганна Гопко похвалила уряд і владу в цілому за те, що «нога Путіна не з'явилася в Києві». Дама напередодні прилетіла з Мюнхена, де 4 дні поспіль безперервно спілкувалася з довіреними особами Джо Байдена, Джона Керрі і Ангели Меркель; Штати і Німеччина як і раніше жваво цікавляться перспективами України як противаги Російській Федерації.

- ... Але залишатися толерантною до нашого МЗС я все одно не буду, - заявила пані Гопко. - До цієї пори ми не маємо послів в 16 важливих для нас державах: Грузії, Казахстані, Білорусії, Угорщини та інших. Україна не представлена в НАТО - в той час як Росія щедро фінансує апарат свого посла в Брюссельській штаб-квартирі блоку...

Перші натяки на результат ключового голосування за відставку Кабміну прозвучали з вуст голови «чорнобильського» комітету Ради Миколи Томенка. Розкритикувавши в пух і прах Яценюка з командою за відібрані у «чорнобильців» пільги та допомоги, Микола Володимирович нагадав: зовсім скоро, 26 квітня світ відзначить 30-річчя катастрофи на ЧАЕС. Доведеться дивитися в очі ліквідаторам та їх родинам...

- Не знаю, чи прийде на зміну проросійському, прозахідному (малися на увазі уряду Миколи Азарова і Арсенія Яценюка - авт.) Кабміну нарешті проукраїнський, - сказав пан Томенко. - Тільки б не перемогли в цьому залі гроші!..
«Перебити» створене завдяки цьому натяку відчуття театральності спробував лідер фракції БПП Юрій Луценко.
Екс-глава МВС обрушився на свого давнього соратника Яценюка з незліченними претензіями: «Я був на двох Майданах, сидів у в'язниці, мій син воював на фронті, мені все одно хто краде, яка партія, - женіть всіх! Це ваша робота!», - гарячкував Юрій Віталійович.
Володимир Литвин, котрий двічі очолював Раду - при президентах Л. Кучмі і В. Ющенко - поставив риторичне питання: як, мовляв, буде співпрацювати з Президентом Порошенком цей уряд, з урахуванням рекомендації про відставку? Політик застеріг від повторення історії з урядом Юрія Єханурова (який змінив у вересні 2005-го Юлію Тимошенко); після того як Верховна Рада відправила Кабмін у відставку, Юрій Іванович - вже з приставкою «в. о. прем'єр-міністра»- спокійнісінько продовжував працювати на своїй високій посаді аж до чергових парламентських виборів-2006.

На кінець третьої години засідання стало зрозуміло: необхідності в приставці «в. о.» в році 2016-му у Яценюка не буде.

- Ви частіше ходили на Банкову, домовлялися з Ахметовим і Коломойським, а не з нами, - докоряв Арсенію Петровичу член пропрезидентської фракції Мустафа Найєм. - Від нас лишень підтримку вимагали...
Озвучування молодим парламентарієм прізвищ найбагатших громадян України Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського (в просторіччі «Бені») було актом відчаю.

Терпляче дослухавши гнівні спічі останніх ораторів, спікер Володимир Гройсман запропонував проголосувати за три варіанти постанови ВР щодо звіту уряду. За перший, найбезпечніший («взяти до відома»), голоси віддали переважно «фронтовики» (всього 77 осіб). «Незадовільно» команді Арсенія Яценюка виставили вже 247 депутатів, з цієї причини відпала необхідність пропонувати проект з оцінкою «задовільно».
- Я пропоную провести сигнальне голосування за недовіру уряду, - сказав Володимир Литвин. – Позаяк дехто зараз покинув сесійну залу і може статись, що кількість голосів за відставку Яценюка ледь-ледь перевалить за 200.

При цих словах на обличчях Арсенія Петровича і його заступників з'явилися щасливі посмішки. Сказане його недругом означало неминучість «капітуляції»!

Згідно з Регламентом ВР жодних «пробників» в таких випадках проводити не можна. Депутати голосують один-єдиний раз.

Проти Яценюка «засвітилися» 194 народних обранця.

У перекладі на загальноприйняту мову це означає: Порошенко, за підтримки двох впливових мільярдерів, майстерно обставив і націоналістів, і решту доморощених «стратегів».
До речі, і Віктор Шокін з поста глави Генпрокуратури теж не пішов. Просто з сьогоднішнього дня взяв відпустку.
Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама