Аналітика

За відмову звільнити Арсенія Яценюка депутатам платили по мільйону доларів?

. 3438

Парламент України знову трясе. За оцінкою депутата фракції «Блок Петра Порошенка» Ірини Геращенко, це «найгірша політична криза, яка є кризою довіри не лише між урядом і коаліцією, не лише кризою довіри у фракції «БПП», яка, на жаль, у вівторок теж зіграла роль в цьому сценарії дуже негарну роль».

Ірина Володимирівна, звичайно ж, мала на увазі «недостачу» більш ніж в сорок депутатів, виявлену внаслідок електронного підрахунку голосів за відставку уряду Арсенія Яценюка. Попереднє голосування - про визнання роботи Кабміну «незадовільною» - зібрало 247 депутатських голосів; якось не зовсім логічно вийшло, погодимося, з раптово «зголоднілими» членами вищого законодавчого органу.

 

Деякі з тих, хто поспіхом залишили сесійну залу, спробували пояснити свою неучасть в ключовому голосуванні надією на «сигналку».

Як відомо, спікер теперішньої ВР Володимир Гройсман та його перший заступник Андрій Парубій часто використовують не передбачену Регламентом роботи Ради процедуру «сигнального голосування». Якщо не вдається з його допомогою назбирати відсутніх в залі до «потрібних» 226 голосів - спробу штучно створити кворум повторюють три, чотири і більше разів. Втікши в відповідальний момент в кулуари, депутати буцімто сподівалися, що їх ось-ось знову закличуть для виконання важливого державного завдання. А не поквапляться, скориставшись відсутністю поблизу персональних пультів, досягти потрібного результату...
Позафракційний член ВР Михайло Головко в інтерв'ю «Гречці» розвінчав цю наспіх написану легенду.
- Те, що сталося у вівторок ввечері в Раді - пересічний «договірняк». Олігархи занесли величезні гроші, показавши тим самим, що готові до останнього підтримувати уряд на чолі з Яценюком.

За 15 хвилин до провалу відставки Кабміну 247 депутатів визнали його роботу протягом попереднього року незадовільною. Тим самим вони не легітимізували цю гілку влади.

Опозиційний блок не дав 35 голосів (це група Рината Ахметова і Сергія Льовочкіна), групи Віктора Пінчука та Ігоря Коломойського не голосували, Блок Петра Порошенка недодав 39 голосів.

- Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко вранці в середу оголосила про вихід зі складу коаліції...
- Мене радує позиція «Батьківщини», не дивлячись на те, що позавчора четверо її депутатів не підтримали відставку уряду. Вважаю, що так зобов'язані вчинити й інші фракції. Чекаємо насамперед рішучих дій від «Самопомочі». Її депутати, як і підлеглі Тимошенко, в повному складі відмовилися брати участь у вчорашньому засіданні Ради.

- Чим вам так не догодив нинішній Кабінет міністрів?

- Уряд Яценюка повністю під зовнішнім управлінням - МВФ та іншими структурами, що вивозять з України останні капітали. З ранку до ночі ми слухаємо їх основну тезу - «продати все, що ще не продано», включаючи Одеський припортовий завод, «Укрзалізницю» та інші стратегічні підприємства.
- Наприкінці вчорашнього ранкового засідання депутат Сергій Каплін, котрий перед цим вийшов з коаліції «Європейська Україна» і з фракції БПП, констатував: урядова фракція в прискореному темпі формує новий склад парламентської більшості, щоб уникнути розпуску Ради і дострокових виборів.
- Навіть якщо до «Народного фронту» приєднаються «Опозиційний блок», групи «Воля народу» і «Відродження» плюс деякі позафракційні члени ВР - навряд чи все разом наберуть мінімум в 226 голосів. Швидше за все нам таки слід готуватися до нових парламентських виборів.
- Обиватель бурхливо обговорює вчорашнє припущення Юлії Тимошенко з приводу «купівлі» депутатів за $1 млн...
- Цілком можливо. За моїми відомостями, пропонувалися суми від 500 тисяч зелених до мільйона. Дехто був «простимульований» якимись зобов'язаннями. Часом народних обранців в головному корпусі Ради просто «висмикували» на очах у журналістів для озвучування «пропозицій, від яких неможливо відмовитися».

Свою версію зриву результативного голосування за відставку уряду оприлюднив у Facebook і член фракції «Опозиційний блок» Вадим Рабинович.

«О 9-00 (у вівторок 16 лютого – авт.) відбулося засідання фракції ОБ, на якому було прийнято рішення голосувати за вотум недовіри уряду і потім - за його відставку, - написав Вадим Зіновійович. - Удень, коли прийшло повідомлення про заклик Порошенка до Шокіна та Яценюка піти у відставку, велика частина фракції запропонувала не голосувати за відставку, позаяк ми не брали участь в кадрових призначеннях - і на посаду прем'єра будуть просувати з корупційного кола відомих людей, що лиш погіршить ситуацію.
Крім того, думка більшості фракції була такою, що, не давши опозиції жодного комітету в Раді, затикаючи нам рот, не проводячи жодного нашого законопроекту, сьогодні голоси ОБ будуть використовувати для вирішення проблем коаліції.
Більшість фракції ОБ висловилося на користь цього рішення.
Чи була така позиція більшості фракції щирою, чи її нав'язали ззовні, мені невідомо: я не вмію читати в серцях... Але думки є різні...
Така у нас демократія!..
Виконати рішення більшості в фракції ОБ відмовилися кілька депутатів, включно зі мною. І, хоча це, як вважають багато хто, суперечить принципам внутріпартійної демократії, мене це не хвилює».

Більшість нардепів від Кіровоградщини також не голосували за відставку.

Публічно своє рішення прокоментував Костянтин Яриніч.

"Безперечно, знецінення доходів українців у зв’язку з суттєвим підвищенням цін на товари та послуги, девальвацією гривні, зростання безробіття у зв’язку з зниженням виробництва, інвестицій в економіку, скороченням робочих місць, не достатніх заходів для превенції корупції, перекриття контрабандних потоків та загалом стимулювання виходу економіки з тіні, відсутності ефективного управляння державним майном та прозорого використання коштів платників податків, - є підставою для визнання діяльності Кабінету Міністрів України незадовільною, про що, відповідно, я і проголосував!

В той же час, ми повинні усвідомлювати, що, при умові відставки Кабінету Міністрів на чолі з А.Яценюком, проблема аж ніяк би не вирішилась. Тому, що кандидата на Прем'єр-Міністра, якого б підтримали всі фракції коаліції, на жаль, сьогодні немає.
В такому випадку, Прем’єр-міністр залишився би на своїй посаді, тільки вже з позначкою в.о. А тепер скажіть мені, будь ласка, коли людину відправили у відставку, але, тим не менше, вона продовжує працювати, то чи можна в такому випадку очікувати від неї ефективних управлінських рішень? Чи можна вважати, що вона по-державницьки підходитиме до виконання своїх службових обов’язків, розуміючи, що завтра-післязавтра на її місце прийде інша людина?
Думаю, що ні! Тільки проблема в тому, що узгоджену заміну ми зможемо знайти не завтра й не післязавтра, вирішення питання може потребувати не одного місяця, в той час Прем’єр-міністр виконуватиме свої обов'язки тільки вже в якості в.о. ...
Більше того, консолідованої кандидатури взагалі може й не бути, що автоматично означає розвал коаліції, відсутність підтримки надзвичайно важливих законопроектів, в тому числі спрямованих на отримання безвізового режиму з країнами Європейського Союзу, припинення підтримки України закордонними партнерами та загалом шлях до позачергових виборів й хаосу, який вони з собою привнесуть.
Виключно тому, що сьогодні ми не маємо консолідованого рішення щодо нового кандидата на посаду керівника уряду, який би зміг сформувати справжній технократичний уряд, я не голосував за відставку нинішьного складу Кабінету Міністрів.
Можливо, Арсеній Петрович за цей час, що йому відвели, зробить належні висновки й не гарною промовою, а реальними діями доведе, що уряд все-таки спроможний виконати ті обіцянки, які він давав народу України перед своїм призначенням!
Для цього, першочерговим нашим завданням я бачу перезавантаження складу уряду, зокрема тих міністрів, роботою яких є найбільше невдоволення, та встановлення чітких термінів для виконання коаліційної угоди." - прокоментував депутат від БППу своєму Фейсбуці.


Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама