Аналітика

Відставки Арсенія Яценюка не буде і його позиції зміцняться?

. 3221

У перший день Великого Посту Президент Петро Порошенко «майже визначився» з кандидатурою наступного глави уряду. Саме так змалював свіжий кадровий розклад на Печерських пагорбах глава фракції БПП Юрій Луценко.

Візьмемо до уваги слова Юрія Віталійовича щодо «переконливої кандидатури на пост прем'єра». Хоча б тому що обманювати в такий день, згідно з традиціями християнської України, означає майже смертний гріх.
Учора о 19.30 Порошенко провів зустріч з лідерами парламентських фракцій для обговорення варіантів виходу з політичної кризи. Першим варіантом глава держави бачить технократичний уряд на чолі з Наталією Яресько «в разі об'єднання всіх проєвропейських фракцій» навколо такого уряду. «Другим є політичний уряд (наприклад, на чолі з Андрієм Садовим). Мета цього уряду, як і попереднього - прискорення темпу реформ», - повідомив прес-секретар глави держави Святослав Цеголко.

Третім варіантом виходу з політичної кризи є уряд на чолі з іншою людиною.

«Якщо парламентські сили мають інші кандидатури, нехай пропонують їх і знаходять 226 голосів у Верховній Раді. Президент готовий працювати з будь-яким кандидатом, якого запропонує коаліція», - підкреслив Цеголко.

Київські ЗМІ, ніби на підтвердження нібито зробленого вибору, з раннього ранку понеділка акцентували увагу читаючої і слухаючої аудиторії на «грунтовній бесіді» Порошенка з Андрієм Садовим - засновником та ідейним наставником парламентської партії «Самопоміч». Хоча насправді мова могла йти лише про повернення однойменної фракції до коаліції «Європейська Україна».

Ні міністр фінансів Яресько, ні мер Львова Садовий не виявляють пристрасного бажання очолити Кабмін, про що давно відомо будь-якому українському обивателю.
«Небажання Андрія Садового стати прем'єром сьогодні цілком зрозуміло, - написав у Facebook політексперт Тарас Березовець. - Садовій один з кращих, якщо не кращий сіті-менеджер в країні і з перспективою поборотися за крісло президента. Тому сідати в електричне крісло на його місці я б теж не став. Але хто сказав, що дострокові вибори ВР вигідні йому, а не Тимошенко і Саакашвілі? Тому непопулісти (БПП, НФ і та ж "Самопоміч") повинні об'єднуватися заради країни».

Однопартієць чинного прем'єра Арсенія Яценюка Антон Геращенко (фракція «Народний фронт») теж засумнівався в посилено насаджуваній «підказці»: «Запитали у Андрія Івановича (Садового - авт.), чи хоче він стати прем'єр-міністром України і взяти на себе весь негатив від існуючого розподілу повноважень між прем'єром і Президентом, закладеного в Конституції? Якщо Андрій Садовий свого бажання бути прем'єром Президенту не виявляв, то навіщо про це говорити? Тепер, якщо Садовий вийде від Президента, з яким у нього зараз зустріч на Банковій, і скаже, що він не згоден бути прем'єр-міністром, то його затаврують в соцмережах і ЗМІ, що він не хоче брати на себе відповідальність за країну».

Ще одна причина для невпевненості в сьогоднішньому «поваленні уряду» - недолік голосів в «Європейській Україні». За підрахунками Юрія Луценка, коаліція налічує 237 «багнетів». Насправді їх не більше 215. Навіть якщо всі 137 членів фракції «Блоку Петра Порошенка» з'являться на голосування і натиснуть кнопку «за», Яценюк все одно втримається. І стане тоді «вічним прем'єром» - з правом передачі посади хіба що у спадок.
Імовірність такого варіанту побічно підтвердив спікер Верховної Ради Володимир Гройсман, який визнав, що «три тижні консультацій не дали жодного результату» і вихід «з кризи Яценюка» насправді не знайдений.

«Не будемо наївними - всіх може перемогти саме Арсеній, - вважає колишній віце-спікер Верховної Ради Степан Гавриш. - Він уже заявив, що згоден на сакральне оновлення Кабміну, для чого готовий віддати Президенту ключові в ньому посади. Конституція тут ні при чому, яка - проти (мається на увазі закладене в Основному Законі право прем'єра особисто формувати фінансовий блок уряду, залишаючи президенту блок силовий - авт.)».

Вирішити єдину проблему заміни глави МВС Арсена Авакова (який вже давно «поперек горла» Адміністрації Президента України), на думку Степана Богдановича, в принципі можливо.

«Президент хоче все більше і більше влади, його команда і всі преторіанци - ще більше потоків і нових схем, - написав у Facebook Степан Гавриш. - У цьому-то і полягає проблема. Яценюк теж з командою. А ділитися - важко, якщо можливо. У Президента дуже суворі часи. Нікому закрити його разом з Яценюком десь в кабінеті, щоб вони припинили між собою війну і подали один одному руки. Саме так зробив третій Президент України Віктор Ющенко в 2005 році, закривши Тимошенко і Порошенка (на той момент главу уряду і секретаря РНБО - авт.) для примирення. Але рукостискання не відбулося, чому в 2006 році на виборах перемогла Партія регіонів».

Альтернативою для «третього варіанта», позначеного Святославом Цеголком, вважається Михайло Саакашвілі. Для екс-глави Грузії теоретично існує можливість стати на чолі уряду України - при тому, що в депутати Верховної Ради, а надто в президенти України, йому шлях закритий. Зондаж громадської думки (коли в прем'єри пророкували і шведа Карла Більдта, і поляка Лєшека Бальцеровича) показав: українці в цьому випадку не стануть виходити на Майдан і знову «вимагати змін».

Чого гостро не вистачає для прем'єрства Саакашвілі, так це власної політичної сили - що в парламенті, що в масштабах держави.

Губернатор Одеської області, котрий досі декларував "встановлення нових правил гри і прихід до влади в Україні нової політичної еліти", вчора раптово дав задній хід. Він уже не прагне створити партію імені себе. Його заступник Саша Боровик також "здав назад".

«У контексті інтерв'ю газеті "Сегодня" я хочу зробити спростування того, що створюється або створилася нова партія, - написав пан Боровик у Facebook. – «Рух за Очищення» - це об'єднання, створене як широкий форум боротьби проти корупції. На даний момент пишеться програма цього Руху і я висловлюю свої побажання того, якою ця програма і майбутнє Руху повинні бути. Роблячи це, я представляю виключно свої погляди і побажання. Я не представляю ні координаційну раду Руху, ні когось із її членів. Я дуже шкодую, що мої відповіді в інтерв'ю були інтерпретовані як проголошення нової партії. Це не відповідає дійсності. Я теж шкодую про те, що мої відповіді інтерпретували як позицію організації або широку думку серед учасників руху і його Координаційної Ради».

У коментарі для відомого Інтернет-видання Михайло Саакашвілі заявив: "Я не обговорював з Боровиком ніяких питань з приводу створення партії. Ніякої партії зараз не планують створювати. Це неправда". Тобто, глава Одещини не поспішає протиставляти себе "Блоку Петра Порошенка" і "Народному фронту", які переважають в теперішньому складі ВР.

У тому, що Яценюк залишиться на колишній посаді, а «Народний фронт» не вийде з коаліції, впевнений і директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов: «Не думаю, що найближчим часом Україну чекають глобальні потрясіння. Яценюк не демонструє готовність піти у відставку, Порошенко не має кандидатури на пост прем'єра».

Настільки ж примарним, на думку Карасьова, виглядає і прем'єрство Наталії Яресько. Як і у випадку з Михайлом Саакашвілі, ця, безумовно, доброчесна й ерудована жінка не має в своєму розпорядженні власної політичної сили і з цієї причини приречена у Верховній Раді на постійну обструкцію. «Теоретично Яресько можна призначити виконувачем обов'язків глави уряду, проте вона буде після цього слабкою політичною фігурою, - зазначив Вадим Юрійович. - За нею ж будуть стояти хіба що МВФ і умовно частина президентської команди. Шансів утриматися на посаді без підтримки в парламенті, навіть такої, яку в даний час має в своєму розпорядженні Яценюк, у Наталії Іванівни практично не існує...».
Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама