Аналітика

У Києві не впевнені, чи треба зупиняти будівництво Керченського моста

. 9127

«Будівництво XXI століття» - один з найбільших мостів у Росії і в світі - як і раніше розбурхує уми українців. Переконаних в існуванні як мінімум трьох ефективних способів зупинити зведення 19-кілометрового транспортного переходу з Таманського півострова на кримський берег.

 

керченський міст

Ці самі три механізму презентували в Києві адвокат, фахівець з морського права Денис Рабомізо і юрист Регіонального центру з прав людини, фахівець з міжнародного публічного права Віталій Набухотний.
Перший механізм - це отримання консультативного висновку Міжнародного Суду ООН (Гаага). Запросити такий висновок може, наприклад, Генеральна Асамблея ООН шляхом голосування і прийняттям рішення про запит простою більшістю голосів. Ще одним інструментом передачі запиту може виступити Міжнародна морська організація. За твердженням пана Набухотного, для використання цього механізму Україна повинна провести зважену дипломатичну кампанію; подібні кампанії є звичайною справою в практиці держав, які виносять певні ініціативи на міжнародному рівні. Притому що консультативні висновки Міжнародного Суду ООН не носять юридично обов'язкового характеру, вони є досить авторитетними документами в міжнародному праві.


"Наявність такого висновку буде серйозною перевагою для планування подальшої стратегії повернення Криму для України в цілому, а не тільки в контексті конкретної ситуації по Керченській протоці", - додав Віталій Набухотний.
Другий механізм - це ad hoc арбітраж. Мається на увазі створення спеціального суду та ініціювання розгляду справи за позовом України до Росії, оскільки будівництво моста через Керченську протоку може, щонайменше, привести до обмеження свободи судноплавства і завдати значної шкоди морському середовищу. Утворення такого суду не суперечить Конвенції з морського права 1982 року.
"Для цього Україні потрібно перш за все почати процедуру обміну думками щодо врегулювання спору за допомогою переговорів або іншими мирними засобами, - пояснює Денис Рабомізо. - Така процедура є обов'язковою для сторін спору. Якщо позитивного результату не буде, Україна може почати процедуру створення арбітражу".

Одночасно - допоки не буде винесено рішення по суті - може бути запущений третій механізм: застосування попередніх заходів забезпечувального характеру. Тобто припис припинити будівництво моста, поки рішення не буде винесено по суті. Такі заходи мають право накласти Міжнародний трибунал з морського права (Гамбург). Якщо Україна і Росія не зможуть домовитися протягом двох тижнів з моменту подачі прохання про тимчасові заходи, які є найбільш очікуваним результатом, суд в Гамбурзі зобов'яже Росію припинити будівництво моста, поки питання не буде вирішене по суті компетентним судом або арбітражем.
Заступник міністра закордонних справ Лана Зеркаль, котра має звання «заслужений юрист України», ще в січні 2016- го року заявила, ніби позов до Російської Федерації вже підготовлений, однак для його подачі потрібно «добра воля» Президента Петра Порошенка.

Оскільки секретар Ради з національної безпеки і оборони при Президентові України Олександр Турчинов вже кілька разів поспіль публічно схвалив рішення росіян будувати міст (мовляв, Україні він може потім стати в нагоді), обивателі запідозрили участь в «будові століття» українських структур в якості субпідрядників.
Відомо, що до облаштування інфраструктури на материковій Україні до Чемпіонату Європи з футболу-2012 активно залучалися як кримські держпідприємства, так і приватні будівельні фірми півострова. Тепер нібито для підвезення будівельних матеріалів задіяли компанії, так чи інакше пов'язані з високопоставленими київськими бонзами. Бізнес для них - все. А національні інтереси, тобто прогнозоване українською владою неминуче повернення півострова Україні, зачекають…
Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама