На Кіровоградщині триває суперечка довкола родовища літію (ФОТО,ВІДЕО)

Опубліковано . в Аналітика

Кількість переглядів - 8341

На Кіровоградщині продовжують вирішувати чи давати у розробку літієве родовище.

 

Полохівське родовище літію – рідкісного металу, розташоване на Кіровоградщині в Маловисківському районі у межах сіл Копанки, Полохівка і Гаївка (раніше Леніно), які підпорядковуються одній сільраді. На минулій сесії обласної ради ТОВ “Українські рідкісні метали” звернулось до депутатів з проханням  дати дозвіл на розробку родовища. Ідею підтримала на громадських слуханнях і сільрада, проте депутати завагались і відмовили фірмі, а також вирішили дослідити питання детальніше. Окрім іншого, питання пиникли і стосовно походження фірми-розробника

27 квітня, у селі Копанки відбулось виїзне засідання комісії обласної ради. Представники влади вирішили почути думку громади.

Селяни ж ідею розробки родовища переважно підтримують і сприймають це перш за все, як потенційні робочі місця. На території сільради офіційно проживає близько тисячі людей, а молодь покидає села через відсутність роботи. За останні кілька років на території цих сільради створено два нових робочих місці.

- У таких віддалених селах як наше є дуже багато проблем, які не можна вирішити коштом місцевого бюджету. Потрібний і ремонт дороги через Кіровку, і медичне обслуговування, і забезпечення робочими місцями. Сільгоспвиробники, при всьому бажанні, не зможуть забезпечити роботою всіх. Скоро повернуться 17 учасників бойових дій в зоні АТО і вони не матимуть, де працювати. Якщо є такі великі поклади літію, є змога працевлаштувати людей, то я тільки за, – пояснює сільський голова Олег Чумак, і переконує, що село готове на будь-якого іншого інвестора, але немає альтернативи, - Моя особиста думка, найкраще якби цим займалась державна установа, але зараз така економічна ситуація в державі, що такої змоги немає. На даний час крім цього підприємства до нас ніхто не звернувся. Ми надіялись на краще, що на сто гектарів буде мінімум два працівники і всі будуть працевлаштовані. В результаті в школі 41 учень, бо молодь виїжджає. Землі запасу віддані на 49 років під фермерські господарства, а землі резерву без нашого погодження розпайовали. На різних рівнях ми чуємо, залучайте інвестора – буде вам рай. Прийшов інвестор і ми надіємось на розвиток території. Знаємо, що не можна убивати надію у простого селянина. Пам'ятаєте, що було у 1917 році, коли її таки вбили?

Сільські чиновники хвилюються, щоб їх знову не лишили ні з чим, адже кілька років тому інше підприємство вже мало намір розробляти родовище, а в результаті так і не виконало обіцянок, не розпочавши роботу, а 120 га пайової землі опинились у власності невідомих осіб.

Детальніше на відео розповідає сільський голова.


Зараз представники ТОВ «Українські рідкісні метали» обіцяють, що у випадку вдалих результатів досліджень, на які піде не більше 5 років, у селі побудують шахту і для селян відкриється близько 130 робочих місць. Перші ж місцеві жителі можуть бути працевлаштовані вже за півтора місяці від тоді, як підприємство отримає дозвіл на розробку.

Привабливою виглядає і соціальна угода, підписана між сільрадою та інвестором. Останні обіцяють «золоті гори»: ремонт дороги, освітлення вулиць і ремонт школи, ремонт фельдшерського пункту, купити будинок для сільського лікаря.

На сьогодні представники інвестора вже оплатили лікування хіміотерапією дитині з однієї з сільських родин, батько якої зараз перебуває в АТО.

До змісту соціальної угоди виникли питання у заступника голови Маловисківської райради Валерія Палія. На його думку, «соціальна угода» у теперішньому вигляді, взагалі не має юридичної сили.І як мінімум має бути складений офіційний документ.

- Є дуже багато питань, яким чином буде відбуватись розвиток тої, чи іншої території. От я сьогодні перший раз почув угоду і в мене вже є ряд питань юридичного і неюридичного плану. Зокрема, цікаво те як вона розтягнута у часі, чому саме обласна рада надає дозвіл? Бо це саме державний рівень цих надр. На цій території вже був такий випадок. Вже приїжджали, і говорили, і обіцяли. Всі ми боїмось повторити ту саму помилку, – каже Палій, але переконує, у будь-якому випадку рішення громади приймуть.

Місцеві жителі також побоюються, що з початком буріння землі для розвідок у криницях зникне вода, адже і зараз з водою є проблеми – залежно від пори року рівень води падає, і криниці міліють.

Подібні приклади вже були. Наприклад, на території Спасько – Михайлівської сільської ради, що на Донеччині, в результаті будівництва шахти і проведення гірничих робіт утворилась депресійна лійка і питна вода в колодязях зникла. Інших джерел забезпечення питною водою на території цих сіл немає. Мешканці отримали шахтну скважину з технічною водою, а питна вода підвізна. Колись були плани прокласти до цих населених пунктів водогін.

Представники фірми, що має зацікавлення в розробці родовища, обіцяють, якщо вода зникне з їх вини і це буде доведено, вони прокладуть водогін за власний кошт.

Найближчий до цих сіл населений пункт з централізованим водопостачанням селище Смоліне. Проте його жителі самі страждають від проблем з водою. Зокрема надвисокою є її ціна. У Смоліному водопостачання для населення кощтує 20 грн. 40 коп. за один кубометр, а водовідведення – 11 грн. 72 коп. Нині здешевлення води для смолінців – не вирішується жодним чином.

 Якщо ж тягти водогін до Копанок, ціна зросте в рази.

Виконуючий обов’язки директора підприємства Євген Гарбуз переконаний, їх немає в чому підозрювати, адже на брехні вони піймані не були та нарікає, що людей проти них накручують конкуренти.

Інше, питання, яке поки жителі цих населених пунктів не підіймають – ціна землі.

У 2017 уряд планує таки дозволити її продаж. А це означає, що вартість земельної ділянки під якою розташоване родовище, зросте в рази. Зараз, обмінявши свої паї з покладами літію на інші ділянки, люди можуть фактично нічого не втратити. А от за кілька років, коли земля подорожчає, її втридорога може перепродати новий власник.

Після півторагодинного обговорення присутні на зборах, переважно пенсійного віку селяни, майже одноголосно підтримують звернення до облради з проханням надати землю в розробку.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв