Студенти Кропивницького пояснили, чому проти нової системи нарахування стипендій

Опубліковано . в Аналітика

Кількість переглядів - 10955

7 грудня Верховна рада підтримала законопроект про зміну системи нарахування стипендії студентам ВНЗ. Згідно з нею близько половини студентів-бюджетників втратять стипендію.

 

Вже в січні студенти Кропивницького отримають стипендію за новими правилами.

Так з усіх державників отримуватимуть стипендію 50% незалежно від середнього балу, а відповідно до місця в рейтингу вузу.

При цьому, зазначають в МОН, для ВНЗ III-IV рівня акредитації мінімальна стипендія буде на рівні 1100грн, що на 33.4% більше, ніж в минулому році. Кращі студенти отримуватимуть стипендію на 72.9% більше ніж зараз - 1600грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

У Києві 6-го грудня, напередодні засідання сесії, студенти вже брали участь в мітингу проти законопроекту, в Кропивницькому ж не було помічено спроб протесту, проте студенти все-таки невдоволені таким рішенням.
«Гречка» розпитала у студентів КДПУ ім. В.Винниченка, що вони дуають про нововведення.

"800-900 грн то є немаленькі гроші зараз. І, хоч на них і не проживеш, вони значно полегшують життя. Ідея сама по собі європейська, як би я до неї не ставився. І вона, можливо, була б хорошою, якби для неї було зарані підготовано грунт. А так у студентів намагаються відібрати стипендію у той час, коли половина країни сидить без роботи через реформування державних установ. У мене, наприклад, батьки внаслідок таких реформ зосталися без роботи, будучи не рядовими працівниками, а свого часу керуючи дорученими їм відділами. Тепер допомагати не мають змоги - крутися як хочеш. І така ж ситуація хіба в одного мене? Нехай створять нові робочі місця, нехай дадуть якусь альтернативу. Адже забрати, не давши нічого взамін, - то вкрасти. Щодо того, чи намагаюся отримати стипендію - рву зубами. Завжди стипендію отримував, і надалі планую. Життя так складається, що або вчишся, або працюєш.
Для країни я не бачу вигоди. З фінансової точки зору, наскільки я розумію, грошей на стипендії виділятиметься так само. Просто меншість державників отримуватимуть гроші у більшій кількості, а інші - смоктатимуть лапу. Що призведе, у вищеописаної мною ситуації, до неминучих протестних дій. Хай підготують грунт, а потім вже мутять воду",- ділиться своїми думками студент факультету історії та права КДПУ Артем Стьожка.

"Ідея безглузда. Всі мої знайомі просто в шоці. Половина групи сказала, що підуть працювати і на заочне переведуться. Багато знайомих студентів - бюджетників немісцеві. Стипендія - єдиний дохід. Батькам буде важко. Навчання у ВНЗ виявилось дуже складне. Факультет іноземних мов майже не спить. Деякі предмети на 4 важко витягнути, не те, що на щось більше. Фізично ми не витягнемо на 4,5 і вище. Для країни це не те, що невигідно, а небезпечно. По-перше, страйкувати підуть майже усі. По-друге, навчатися ніхто не буде, бо то нереально на 5 усе складати і жити повноцінно. Ні часу, ні сил не напасешся. По-третє ВНЗ стануть занепадати, адже навчатися йтимуть менше. Фінансові можливості народу не такі великі, щоб усі батьки повністю утримували дітей-студентів",- розповідає студентка факультету іноземних мов КДПУ Дар’я Копієвська.

Викладач КДПУ Олександр Ратушняк також не в захваті віз змін: «Якщо у людей стоїть 5 і 4, але вони не можуть отримати стипендію – то це неправильно. Якщо у людей є трійки, то це ледарі, так, і вони не повинні отримувати стипендію, але якщо ж у студентів 4 і 5, то стипендія має бути».

Дмитро Бабак, студент факультету іноземних мов, вважає, що таке рішення погіршить якість знань студентів.
"Як на мене, нова система нарахування стипендії лише погіршить якість знань серед студентства. Більша частина буде вимушена шукати підробітки у сфері послуг або взагалі відмовиться від здобування вищої освіти, оскільки вона не буде для них доступною. Інша ж частина перейде від навчання до зубріння, що також не буде плюсом. Стипендія - це не привілей, а право кожного студента. Треба створити належні умови для усіх студентів, щоб вони могли сфокусуватись на отриманні якісних знань. А для цього, на мою думку, треба не звужувати коло отримувачів стипендії, а підняти її хоча б до прожиткового мінімуму. Так само треба підняти якість освіти до належного рівня, щоб мотивувати студентів вчитися. Авжеж, якщо читати конспект лекцій, якому вже більше 20 років і який не несе ніякої актуальності, це лише відверне студента від навчання. Особисто я не маю жодного бажання зубрити. Я хочу отримати якісні профільні знання зі свого фаху. Якщо нові умови отримання стипендії будуть вимагати іншого, я буду вимушений шукати роботу. Я не маю бажання вчити матеріал та конспекти, які потрібні лише до заліку і не мають практичного значення. Як на мене, стихійний протест ні до чого не призведе. Студентству треба об'єднатися для систематичного захисту своїх прав, а не лише тоді, коли їх притискають до стіни", – каже Бабак.

Проте, нині у вишах триває сесія, де студенти таки намагаються вибороти стипендію, і хвилі протестів немає.

Аліна Маркіна

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити