Аналітика

Зимова Олімпіада-2018: погляд із Кропивницького (ФОТО, ВІДЕО)

. 14257

ХХІІІ Зимові Олімпійські ігри, які 25 лютого було урочисто закрито в Пьончхані стали історією. Завершилися 16 днів, під час яких тривала боротьба за нагороди близько 3000 тисяч спортсменів із 92 країн.

Вони розіграли 102 комплекти медалей в 15 видах спорту. За кількістю країн-учасниць це новий зимовий рекорд: Ігри розширюють свою географію, залучаючи навіть країни, в яких ніколи не бачили снігу!.

OG 2018

Щодня віддані фанати зимових видів спорту цілодобово слідкували за перипетіями змагань у Південній Кореї. Один день став особливо святковим і пам’ятним для українців, коли на честь фристайліста Олександра Абраменка лунав український гімн і здіймався синьо-жовтий прапор. Чим запам’яталися Ігри-2018, наскільки вдало вступили на них наші спортсмени, який зв'язок мають із Кропивницьким? Про це читайте статтю, яку підготував спортивний оглядач «Гречки» Євген Савранський.

Мовою цифр

Місто Пхьончхан розташоване у Східно-Корейських горах за 130 кілометрів на схід від столиці країни Сеула. До кордону з диктаторським режимом Північної Кореї від нього лише 80 кілометрів. Столиця Ігор – найменше місто, яке приймало зимову Олімпіаду за останні 24 роки. В ньому мешкають дещо менше 10 тисяч жителів. Що цікаво - організація Олімпіади у Пьончхані обійшлася владі Південної Кореї у 13 мільярдів доларів. До прикладу - це в чотири рази дешевше, ніж вартувала найдорожча в історії Олімпіада в Сочі 2014-го року, на яку витратили 50 мільярдів.

OG 2018

Різниця в часі України з Південною Кореєю становить 7 годин, тож змагання відбувалися вночі, вранці, а вже пообіді за київським часом завершувалися. Та для справжніх фанатів зимових Ігор це не становило проблем - на два тижні вони змінили свій графік, щоб насолодитися красою усіх 15-ти видів спорту, представлених у Пхьончхані та слідкувати за перипетіями боротьби.

Український рахунок

265 мільйонів гривень було витрачено на підготовку українців до зимової Олімпіади в Південній Кореї. Збірна України була представлена в дев’яти видах спорту найменшою кількістю атлетів за історію участі українців у зимових Олімпіадах – 33 спортсмени.

zbirna2zbirna

Переважна більшість із них була біатлоністами – 11. Саме на стріляючих лижників покладалися наші головні медальні сподівання, та як з’ясувалося згодом, вони стали найбільшим розчаруванням. Ми мали обґрунтовані підстави розраховувати на стріляючих лижників - на попередніх зимових Іграх-2014 у Сочі, саме біатлоністки принесли Україні нагороди – Віта Семеренко стала бронзовою призеркою у спринті, а жіноча естафетна четвірка завоювала золоті медалі. 2017-го року українська жіноча естафетна четвірка здобула «срібло» на Чемпіонаті світу. Невипадково експерти та букмекери пророчили українцям у Пхьончхані лише одну медаль, хоча і бронзову - саме у жіночій естафеті. Прогнози – річ невдячна і це українці довели… Хоча не лише вони, але й багато інших спортсменів: часто-густо фаворити розчаровували натомість дивували учасники, від яких сюрпризів мало хто очікував. Тим Олімпіади і цікаві та непередбачувані – лідери розчаровують, неприємно дивують, а маловідомі атлети, яким не дають жодного шансу – шокують і вражають. Показовим у цьому є приклад шведської біатлоністки Ханни Еберг, яка у загальному заліку Кубку світу посідає 58 місце, а взяла і сенсаційно стала олімпійською чемпіонкою в індивідуальній гонці. Шведські біатлоністи взагалі у Південній Кореї залишили чи не найяскравіше враження своїми виступами.

Eberg Hanna

Та повернемося до наших біатлоністів, які, нажаль, виступили провально. Українські стріляючі лижники в особистому заліку жодного разу не пробилися у ТОП-10. Найкращий результат показала Віта Семеренко, яка фінішувала 14-ю у гонці переслідування. В жіночій естафеті, де ми найбільше чекали медалей, українки не просто не захистили титул олімпійських чемпіонок, а навіть не потрапили до провідної десятки, фінішувавши 11-ми. Натомість сенсаційно в цій дисципліні перемогли білоруски. Чоловіча українська четвірка була 9-ю, а кращий результат наших біатлоністів – сьоме місце у змішаній естафеті.
Певні медальні шанси нам давали у фрістайлі. Саме в цьому виді Україна отримала єдину нагороду і що надзвичайно приємно - золоту! Пишатися та радіти від щастя нас примусив лижний акробат Олександр Абраменко на 9-й день Олімпіади у Пхьончхані. 18 лютого він став володарем єдиної для України нагороди. Його звитяЗа цей тріумф Олександр Абраменко отримає 125 тисяч доларів та квартиру. Хто скаже, що він їх не заслужив? га була історичною для України, оскільки стала першою у фристайлі для нашої держави за всі часи. 

AbramenkoGold1AbramenkoGold2

Хто ще порадував, так це скелетоніст Владислав Гераскевич. Відібравшись до Пхьончхану за своєрідною квотою, багатьма він сприймався як спортивний турист. А хлопець узяв та й здивував увесь спортивний світ, посівши 12-е місце. І це справді надзвичайно високий результат феноменального українця, який за три роки пройшов шлях від початківця до учасника Олімпіади. Владислав був наймолодшим учасником (19 років) олімпійської збірної України на зимових іграх-2018 і єдиним спортсменом, який займається цим видом спорту в нашій державі. Завдяки йому український скелетон дебютував на Олімпійських іграх. Очевидно, якщо б у хлопця був постійний доступ до сучасної санно-бобслейної траси, результат він би показав значно кращим, а можливо, ми б мали ще одного потенційного медаліста зимових Ігор. Та в Україні немає жодної траси належного рівня для підготовки. До матеріально-технічних прроблем, відсутності баз в України ми ще повернемося. 

skeletonskeleton2

Щодо інших українців – ми не розраховували на високі результати в санному спорті, лижних гонках, гірськолижному спорті, стрибках із трампліна, фігурному катанні, сноубордингу чи лижному двоборстві. Сама участь українців у цих дисциплінах вже радувала, адже щоб вимагати – треба створити всі умови, яких, нажаль окрім біатлону не мали представники інших видів спорту. На зимових Іграх-2014 у Сочі було п’ять видів спорту (біатлон, фристайл, лижні гонки, фігурне катання, санний спорт), де українці були у топ-15, а у Пхьончхані – лише три (фрістайл, біатлон, скелетон) – неприємна тенденція....

Чи могли краще?

Виступи українців у Пхьончхані відкрили багато проблем, які показали чому ми не можемо претендувати на провідні місця та що треба зробити, аби наша держава, мала умови для виховання олімпійських медалістів і не раділа одній медалі, а гідно виглядала поряд із країнами. «Золото», яке Україні приніс Олександр Абраменко, дозволило нашій збірній посісти 21-у сходинку в неофіційному командному заліку серед 30-ти країн, які взагалі здобули медалі у Південній Кореї. Та не треба тішитися – таке доволі високе місце не відображає загального стану розвитку зимових видів спорту в нашій державі. Сам же новоспечений олімпійський чемпіон тренується за кордоном. В Україні немає жодних умов для підготовки фристайлістів. Після перемоги нашого лижного акробата, по телебаченню, в інтернеті всі масово почали показувати базу для підготовки фристайлістів у Миколаєві, вірніше те, що від неї лишилося. Саме на ній робив перші кроки до золотого тріумфу в Південній Кореї український фристайліст.

baza1baza2

Ворохтянська дитячо-юнацька спортивна школа, колись славилася своїми учнями на всю Україну. Нині вона, як і тамтешні найвищі у країні трампліни, просто у жахливому стані.

tRAMPLIN vOROHTAtRAMPLIN vOROHTA 2

Не набагато краща ситуація з базами для підготовки лижників, гнітюче враження справляють залишки бобслейного треку у Вишгороді, який за часів СРСР входив до числа найкращих спортивних баз України.

Vushgorod 2Vushgorod 3Vushgorod 4

Зараз ми маємо єдину санно-бобслейну трасу в Україні, розташовану в Кременці, однак і вона не відповідає вимогам. Зараз траса у занедбаному вигляді: її покриття старе, довжина – мінімальна в 1200 метрів, у той час як вона може коливатися до 2000 метрів.

Kremenets 1

Приємно і водночас сумно було дивитися, як «золото» Олімпіади Німеччині принесла українка Альона Савченко. У фігурному катанні в парі з Бруно Массо у змаганнях спортивних пар, вона завоювала для Німеччини першу найвищу олімпійську нагороду у парному катанні з 1952 року. Альона Савченко колишня українська фігуристка, яка з 2005 року виступає за Німеччину, оскільки вдома умов для подальшого спортивного росту вона не бачила. Для уродженки Обухова Ігри в Пхьончхані були вже 5-тими в кар’єрі. У Ванкувері 2010 та Сочі 2014 вона була бронзовим призером в парі з Робіном Шолкови.

Savchenko

Перший заступник Міністра молоді та спорту України, наш земляк Ігор Гоцул у день закриття Зимових Олімпійських ігор-2018 на національному телеканалі «UA: ПЕРШИЙ» визнав, що сьогодні ми маємо катастрофічне становище із розвитком спортивних баз:
- Відновлення спортивної інфраструктури - один із пріоритетів Міністерства молоді та спорту. Наше завдання формувати стратегію, державні програми, які дадуть можливість поліпшувати матеріально-технічний стан спортивних об’єктів. У 2017-му році на ці цілі було використано близько 300 мільйонів гривень, а у 2018-му планується близько 600 мільйонів. Окрім цього є місцеві бюджети, які у зв'язку з реформою децентралізації мають більші кошти на місцях, які можуть бути використані на розвиток інфраструктури. Третій аспект покращення інфраструктури – активна співпраця з бізнесом.
За словами Ігоря Євгеновича, з 1986 року припинилося будівництво спортивних споруд в Україні, а потім у роки незалежності гостро відчувався брак фінансування.

Честь нести український прапор на відкритті Ігор у Пхьончхані довірили Олені Підгрушній. Нажаль, олімпійській чемпіонці Сочі-2014 так і не дали можливість вийти на старт у жодній із біатлонних гонок. А от хто понесе український прапор на закритті зимової Олімпіади в Південній Кореї – сумнівів не виникало. Саме нашому золотому медалісту довірили цю почесну місію.

Кропивницький голос із Пхьончхана

Жодного спортсмена, представника нашої області у Південній Кореї не було і це зрозуміло: зимові види спорту на Кіровоградщині офіційно не розвиваються зовсім. Є приватна ковзанка у Кропивницькому, де діє секція фігурного катання. Батьки-ентузіасти вкладають кошти у підготовку власних дітей, є навіть медалістки різноманітних всеукраїнських і міжнародних турнірів, кандидати в майстри спорту, та нажаль, це не той рівень, з яким можна розглядати олімпійські перспективи. Однак свого представника ми мали – спортивного журналіста Юрія Ілючека, який отримав акредитацію, знайшов підтримку в спонсорів і з першого до останнього дня зимових Ігор безпосередньо з місця подій висвітлював усі перипетії змагань. Саме його присутність у Пхьончхані давала відчуття, що Ігри поряд, а тексти для всеукраїнських, місцевих інтернет і друкованих засобів масової інформації, щоденні відеозвіти, ще більше наближали до олімпійців, давали відчуття присутності. Наш земляк щодня вів репортажі, робив відеосюжети, брав інтерв’ю, готував аналітичні статті, ділився враженнями.


Юрій Ілючек був одним із десяти українських журналістів і єдиним не зі столиці, хто отримав можливість побувати на найсучасніших спортивних базах, аренах, об’єктах, на власні очі побачити найвеличніших спортсменів сучасності, повболівати за українців, особисто привітати після фантастичного «золотого» стрибка Олександра Абраменка, разом із нашим чемпіоном поспівати український гімн. Звичайно, ці відчуття лишаться у його пам’яті назавжди, а разом із ними – інформація та емоції, які він передав нам в Україну, Кропивницький.

Iluchek

І знову про допінг

Після грандіозного скандалу, пов’язаного з приховуванням вживання російськими спортсменами заборонених препаратів, організованому на найвищому державному рівні та контрольованому особисто міністром спорту Росії, збірну спортсменів із цієї країни МОК відсторонив від участі в зимовій Олімпіаді та позбавив права виступати у Пхьончхані. На Іграх жодного разу не лунав гімн дискредитованої країни, не було і триколору. 169 спортсменів із Росії брали участь у змаганнях із нейтральним статусом - лише атлети, які не підозрювалися у вживанні заборонених Всесвітнім антидопінговим агентством препаратів, були допущені у складі Олімпійських атлетів росії (ОАР) під прапором МОК. Саме під такою абревіатурою і виступали росіяни. Навіть за підвищеної уваги МОК та світової спільноти до проблеми з допінгом, безпосередньо на Іграх не обійшлося без виявлених випадків його вживання. У Південній Кореї їх було зафіксовано чотири і у двох випадках «відзначилися» знову росіяни. Один із допінг-тестів російського керлінгіста, який став призером Ігор, дав позитивний результат на мельдоній. Відтак Алєксандр Крушельніцькій та Анастасія Бризгалова повернули «бронзу» Пхьончхана-2018 в МОК. Спортивний арбітраж позбавив їх олімпійських нагород.

doping3

На вживанні заборонених препаратів була піймана і бобслеїстка Надія Сергеєва, яка посіла 12-е місце в змаганнях двійок. У пробі спортсменки виявили заборонений препарат для серця.

doping1

Компанію горе-спортсменам склав і форвард збірної Словенії з хокею Жига Єглич, допінг-тест якого дав позитивний результат на фенотерол.
Четвертим любителем допінгу став японський шорт-трекіст Кеї Саіто. Він здав тест в день прибуття до Південної Кореї. Атлет ще не встиг розпочати виступи на Олімпіаді і вже був виключений зі списку-учасників змагань.

doping4

Результати спортсменів, які взяли участь у змаганнях, було анульовано. А їх самих ганебно вигнано з олімпійського селища. У бажанні піднятися на найвищі олімпійські вершини будь-якою ціною, окремі спортсмени ладні на все, порушуючи головні принципи олімпізму!

Рекорди

Збірна Норвегії за кількістю медалей на зимових Олімпіадах саме у Пхьончхані зафіксувала історичне досягнення, завоювавши 39 медалей із них - 14 золотих... Попередній рекорд належав США - 37 медалей, встановлений у Ванкувері-2010 (9-15-13). Закономірно, що саме скандинави виграли командний залік. Норвежці також повторили рекорд Канади за кількістю «золота» – 14 медалей, встановлений у тому ж 2010 році.
А ще Ігри-2018 принесли світу найтитулованішу спортсменку. 37-річна норвезька лижниця Маріт Бйорген на Олімпіаді-2018 завоювала 5 медалей - 2 золотих, 1 срібну та 2 бронзових. А всього у Бйорген тепер 15 медалей і вона на дві нагороди випередила Короля біатлону Уле-Айнара Бйорндалена. Також Бьорген зрівнялася з Бйорндаленом і легендарним лижником Бйорном Делі за кількістю нагород найвищого гатунку У її вражаючій колекції 8 золотих, 4срібних і 3 бронзових медалі. Ігри у Пхьончхані стали для Маріт Бйорген останніми - цього сезону вона завершить спортивну кар'єру. Ця феноменальна норвежка вписала своє ім’я в історію не лише лижного спорту, а й стала найвидатнішою спортсменкою в історії Зимових Олімпіад.

Byorgen MaritByorgen Marit2

Китайський спортсмен У Дацзінь тричі оновлював Олімпійський рекорд і двічі світовий. У шорт-треку на дистанції 500 метрів 23-річний спортсмен додав з кожною новою спробою, встановивши підсумковий орієнтир – 39,584 секунди.

short trek

Після змагань бобслеїстів у двійках і неймовірного результату, напевне в усіх був шок. Чи можливе таке, щоб за сумою чотирьох спроб два екіпажі показали абсолютно однаковий час до тисячної долі секунди? Саме таке диво сталося у Пхьонхчані у боротьбі за золоті медалі між канадійцями та німецьким екіпажем, які розділили «золото». Як не дивно, в бобслейній історії таке вже траплялося одного разу – в 1998 році, коли в Нагано були два олімпійські чемпіони в двійках. Неймовірно, але можливо!

Рекордом відзначилася і чеська спортсменка Естер Ледецька. Вона стала третьою спортсменкою в історії зимових Олімпіад, котра змогла стати олімпійською чемпіонкою в двох різних видах спорту (в гірських лижах, і в сноуборді) на одних Іграх. Для подібного повторення успіху знадобилося аж 90 років, адже попереднє досягнення датується 1928 роком, коли норвежець Йоган Греттумсбротен перемагав в лижних перегонах і двоборстві. До старту змагань у паралельному гігантському слаломі зі сноубордингу 22-річна чешка уже встигла тріумфувати в гірськолижному супергіганті. Зрештою, і на одній дошці дебютантка Олімпіади не залишила суперницям шансів.

record 2gold

Словацька біатлоністка завоювала Олімпійське «золото» в Пхьончхані в гонці із мас-старту на 12,5 км. Це вже третя перемога Кузьміної, починаючи з Ванкувера-2010. Анастасія – перша в світі біатлоністка, яка завоювала золоту медаль на трьох Олімпіадах поспіль.

Новий орієнтир дав учасникам Ігор японський стрибун із трампліна на лижах Норіакі Касаї. Для 45-річного спортсмена участь у зимовій Олімпіаді-2018 стала рекордною - восьмою.

Noriaki Tramplin

Дебютними для Касаї були Олімпійські ігри 1992 року в французькому Альбервіллі. Всього за свою кар’єру він завоював три олімпійські медалі: «срібло» в 1994 році в норвезькому Ліллехаммері в командному турнірі, в особистих змаганнях на великому трампліні в російському Сочі-2014, а також «бронзу» в команді на Іграх-2014. Багато хто з учасників Ігор-2018 ще не народилися, коли Касаї вже був їхнім учасником і медалістом. Поки що він ділить рекорд за кількістю виступів на Олімпіадах з російським саночником Альбертом Демченком.

Історичним став і перший вихід збірної Німеччини з хокею на Олімпійських іграх до фіналу. Та і це не все: згодом хокеїсти Бундестім ледь не створили сенсацію. Вони були близькі до перемоги, але дозволили росіянам зрівняти рахунок на останній хвилині третього періоду. В драматичній боротьбі збірна атлетів із Росії зуміла перемогти німців і стати олімпійськими чемпіонами. До цього часу Бундестім двічі ставали бронзовими призерами – у 1932 та 1976 роках.

А скільки пережито емоцій, скільки уваги було прикуто до прокату австрійської сноубордистки Даніели Ульбінг в паралельному слаломі… На одному з віражів перед спортсменкою пробігла білка, ледь не потрапивши під дошку. На щастя, все обійшлося без наслідків і для спортсменки, яка продовжила виступ, і для білки, яка лишилася живою та неушкодженою.

Медальні підсумки

Наостанок - підсумковий медальний залік (золото, срібло, бронза, всього) з переліком країн, які випередили синьо-жовту збірну в Пхьончхані.
1. Норвегія – 14-14-11 (39)
2. Німеччина – 14-10-7 (31)
3. Канада – 11-8-10 (31)
4. США – 9-8-6 (23)
5. Нідерланди – 8-6-6 (20)
6. Швеція – 7-6-1 (14)
7. Південна Корея – 5-8-4 (17)
8. Швейцарія – 5-6-4 (15)
9. Франція – 5-4-6 (15)
10. Австрія – 5-3-6 (14)
11. Японія – 4-5-4 (12)
12. Італія – 3-2-5 (10)
13. ОАР – 2-6-9 (17)
14. Чехія – 2-2-3 (7)
15. Білорусь – 2-1-0 (3)
16. Китай – 1-6-2 (9)
17. Словаччина – 1-2-0 (3)
18. Фінляндія – 1-1-4 (6)
19. Великобританія – 1-0-4 (5)
20. Польща – 1-0-1 (2)
21-22. Угорщина – 1-0-0 (1)
21-22. Україна – 1-0-0 (1)
23. Австралія – 0-2-1 (3)
24. Словенія – 0-1-1 (2)
25. Бельгія – 0-1-0 (1)
26-27. Іспанія – 0-0-2 (2)
26-27. Нова Зеландія – 0-0-2 (2)
28-30. Латвія – 0-0-1 (1)
28-30. Казахстан – 0-0-1 (1)
28-30. Ліхтенштейн – 0-0-1 (1).

medals

16 днів свята, яскравого спортивного дійства пролетіли дуже швидко, залишивши по собі лише спогади та масу позитивних емоцій. На понад два тижні вони стали частиною життя мільйонів українців, які люблять спорт, цікавляться зимовими видами, вболівають і підтримують спортсменів, які виступали під синьо-жовтим прапором. Ми попрощалися з ХХІІІ зимовими Олімпійськими іграми у Пхьончхані та чекаємо ХХІV Ігри у Пекіні в 2022 році.


Євген Савранський

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама