Прощання з Петром Оссовським (ВІДЕО)

09:15, 05 Серпня, 2015

Учора в Ізборську, що поблизу з Псковом, родина та друзі провели художника, уродженця Кіровоградщини Петра Оссовському в останню путь. 

Онука художника розповіла, що в останні дні Петро Оссовський зібрав усіх близьких за одним столом, однак не встиг похрестити правнука.

Нагадаємо, художник помер 1 серпня цього року на 91 році життя.

Довідка:  Петро Павлович Оссовський увійшов в історію мистецтва як один із основоположників «суворого стилю», був відзначений численними міжнародними, державними, церковними, громадськими та іншими нагородами. 

Петро Павлович Оссовський народився 18 травня 1925 року в с. Мала Виска на Кіровоградщині. І хоча митець прожив на Кіровоградщині лише перші шість років свого життя, він завжди стверджував: «Моя Батьківщина – Україна», його зв’язок з малою батьківщиною ніколи не переривався. Своєю громадською, міжнародною та культурною діяльністю, утвердженням ідеалів миру Петро Оссовський вніс значний вклад у визнання нашого краю в світі.

Колекція творів художника на Кіровоградщині почала формуватися ще з 80-х років минулого століття. Спочатку Дирекцією художніх виставок СРСР у нього було закуплено дві живописні картини та передані до Кіровограда. В тих же 80-х роках Петро Павлович подарував картинній галереї міста 14 живописних та 10 графічних робіт, у 2002 році ще десять робіт.

18 травня 2007 року, в Міжнародний день музеїв та день народження художника відбулося відкриття картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна». Для експозиції картинної галереї П. Оссовський подарував 53 свої роботи. Саме Петро Павлович створив експозицію галереї, дизайн приміщення та освітлення. До відкриття галереї художником було створено каталог. В експозиції галереї представлені серії робіт «Чехія та Словаччина», «Болгарія», «Україна», «Польща», «Куба», «Мексика», «Сказання про Байкал», «Слов’янські портрети», «Мати і Батько» та «Автопортрет».

Загалом безцінною складовою фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею стало близько 100 живописних та графічних творів і понад 300 одиниць документально – архівних матеріалів П. Оссовського.

Кіровоградщина є батьківщиною першого професійного українського реалістичного театру, фундатором якого став М.Л. Кропивницький. Одним з учнів та соратників М. Кропивницького був Дмитро Гайдамака-Вертепов (1867-1936). Петро Павлович – онук Дмитра Гайдамаки, акторами були його бабуся Юлія Шостаківська та мати. У 2008 році Петро Оссовський видав книгу свого діда «Дневник Терского казака». Примірники видання Оссовський передав в музейні та бібліотечні заклади.

Видання щоденника Дмитра Гайдамаки – не єдиний вклад Петра Оссовського у справу популяризації українського театру. Ним був написаний портрет Марії Заньковецької (саме на прохання працівників музею), який нині знаходиться у відділі Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва України – в меморіальному будинку-музеї М. Заньковецької у Києві. Також П. Оссовський передав фотографії своїх діда та бабусі – видатних діячів української сцени до відділу Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – меморіального музею М.Л. Кропивницького. В цьому музеї зберігаються портрети М. Кропивницького, Д. Гайдамаки, Ю. Шостаківської, написані Петром Оссовським.

Серед митців сучасності Петро Павлович вирізнявся ще й неперевершеним даром майстра художнього слова. В його творчому доробку і опис свого життя (цикл «Записные книжки художника»), яскраві авторські тексти до всіх альбомів та каталогів («Моя художественная жизнь», «Пушкин и земля Псковская», «Псковские мотивы», «Мир и Отчизна», «Пространство времени», «Вспоминая былое…» та ін.).

У 2008 році Петром Павловичем був створений автопортрет для Національної портретної галереї «Українці у світі», що представляє визначних особистостей, які прославляють Україну далеко за її межами.

У 2010 році в музеї пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Картинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» – як вагомий туристичний об’єкт України. Творчий доробок Петра Оссовського», присвячена 85-річчю з дня народження художника. В роботі конференції особисто взяв участь Петро Павлович.

У 2013 році Петром Оссовським був переданий до зібрання Національного художнього музею України триптих «Степова Еллада», створений у 2008 році та присвячений малій батьківщині. Цей твір був представлений на виставках Петра Павловича, що проходили у 2009-2012 роках, зокрема, і на персональній виставці в Російській академії мистецтв до 85-річчя з дня народження художника та 70-річчя його творчої діяльності.

У травні 2015 року свій 90-річний ювілей Петро Павлович відзначив великою виставкою в залах Російської Академії мистецтв. У Кіровограді в цей день відкрили експозицію кращих творів митця.

Твори митця зберігаються в Національному художньому музеї України, Київському національному музеї російського мистецтва, Донецькому обласному художньому музеї, Одеському обласному художньому музеї, Харківському художньому музеї, Кіровоградському обласному художньому музеї, Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї, Національному художньому музеї Республіки Білорусь, Державній Третьяковській галереї, Державному Російському музеї та в інших музеях, галереях, приватних зібраннях України, Росії, а також в чисельних закордонних колекціях.

Для Кіровоградського обласного художнього музею митець був справжнім і щирим другом, членом нашої великої музейної родини та завжди бажаним гостем

Останні новини по темі
Закордонні гості взяли участь у майстер-класі з витинанки в Кіровограді (ФОТО)
В Олександрії сьогодні великий суботник
Читайте також

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024

На Кіровоградщині в рамках операції “Нерест” правоохоронці розпочали 27 кримінальних проваджень щодо браконьєрів....

16:50, 30 Травня, 2024

З 1 червня для підприємств, установ і організацій, які є абонентами “Дніпро-Кіровоград”, зросте тариф на воду....

14:41, 30 Травня, 2024