В Кіровському райсуді міста Кіровограда порушують закон (ВІДЕО)
До Кіровського районного суду міста Кіровограда не пускають громадян, мотивуючи такі дії положенням, текст якого не надають.
5 червня о 14.00 редактор порталу «Гречка» прийшов до Кіровського районного суду міста Кіровоград на засідання за головуванням судді Руслана Бурко. Однак потрапити на засідання зміг не відразу.
«Працівники «Грифону» при вході повідомили, що зайти до приміщення райсуду можна лише за повістками чи з дозволу головуючого судді. Пізніше запропонували зв’язатись з помічником судді по телефону, – розповідає Валерій Лебідь, редактор Інформаційного порталу «Гречка»,- і помічник повідомила, що я не можу бути присутнім під час відкритого судового засідання, оскільки бракує зал засідань і слухання відбудеться у кабінеті судді».
Заступник керівника апарату Кіровсього райсуду Юрій Кіселик пояснив, що у них в суді існує положення, згідно якого вхід на судові засідання та присутність на них обмежені. Після вимоги надати документ з текстом данного положення, Кіселик згадав за редакційне завдання, яке начебто повинен мати при собі журналіст, щоб увійти до приміщення суду.
«Я апелював до Закону, однак чиновник не хотів слухати. Після спроб сховатися в одному з кабінетів, він попрямував до судді Бурко і я пішов за ним», – пояснює Лебідь.
" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen>
Суддя Бурко на початку засідання заявив, що у нього в кабінеті замало місця і журналіст мусить вийти за двері. Насправді ж з 7 вільних стільців були зайняті лише 3. Суддя намагався тиснути на представника преси, вимагаючи пред’явити редакційне завдання, наявність якого не прописана в жодному законі. Зрештою засідання розпочалося у присутності представника «Гречки».
Прокоментувати ситуацію з пропускною системою у Кіровському районному суді міста Кіровограда «Гречка» попросила адвоката Геннадія Нікішова:
«Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні визначає Закон України «Про судоустрій та статус суддів». Положеннями статті 11 вказаного Закону передбачений відкритий розгляд справ в судах. Звичайно, за виключенням випадків, що прямо передбачені законом.
У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. Тому спроби перешкодити присутності громадян при розгляді справи є протизаконними. Вимоги пред’явити редакційне завдання теж є протиправними, оскільки закон не встановлює жодних додаткових вимог щодо можливості бути присутніми при розгляді справи для журналістів. Окрім того,такий документ теж жодним законом не передбачений.
Законодавством України прямо передбачено, що судові засідання проводяться виключно у спеціально обладнаному для цього приміщенні суду – залі засідань, яке придатне для розміщення сторін та інших учасників судового процесу і дає змогу реалізувати надані їм процесуальні права і виконувати процесуальні обов’язки, передбачені законом. Як ми бачимо, мова йде не про кабінет судді, а саме про зал судового засідання. Тому сам факт проведення судового засідання не в залі засідань, намагання видалити журналіста через, начебто, відсутність вільних місць, може свідчити про порушення засад гласності і відкритості судового процесу. Такі дії, якщо вони вчиняються суддею, є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності».
Редактор порталу «Гречка» готує звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів.