Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Чотири мисленних вправи, після яких вам більше не захочеться переводити годинники

Posted Автор: Створено: в Суспільство

b2ap3_thumbnail_daylight-savings.jpgМене багато запитують, про що був мій попередній пост. Він про те, що можна або прийняти і полюбити українську топоніміку, яка утворюється за своїми, не схожими ані на російські, ані на радянські, принципами, або жити в оточенні дебільних назв. Кожен обирає для себе те, що для нього комфортніше. Здається, тут нічого складного немає. Дуже потішила мене версія, висловлена в коментарях і згодними і незгодними з „дебільністю“ назв. Невже люди справді вважають, що я аж так не поважаю ані себе, ані читачів, щоб вивалювати на голову останніх вкусовщину, до того ж без аргументації?

Цього тижня знов будемо переводити годинники. „Тобто якщо було шість, то тепер буде сім чи п’ять?“ — приблизно такою буде реакція більшості українців, у чиї і так затуркані голови держава поселила ще одну проблему. 30 жовтня вся Україна прокинувшись буде мати, чим зайнятись: зняти зі стіни й перевести годинник у вітальні, перевести годинник на кухні, наклацати час на мобільному, якщо це не смартфон. Окремо можемо позловтішатися з власників плеєрів, диктофонів, фото- та відеокамер. Особисто у мене все це чинонаслідування займає 25-30 хвилин. Звісно, на фоні півмільйона хвилин якісь п’ятдесят — це краплина в морі. Так, держава — це потужний хронофаг, і набагато більше часу вона краде у нас своїми перевірками лічилььників, безкінечними чергами у водоканалах, переоформленням довідок. Але в усіх цих випадках витрати часу можна хоч якось раціонально пояснити.

Одна молода дівчина, яка працювала кранівщицею, третю добу не могла вийти за територію заводу. Щойно вона підходила до прохідної, як одразу нервово поверталась до крана й перевіряла на ньому рубильник. В результаті з’ясувалось, що молоді співробітники дівчини напередодні пройшли десятиденний курс з основ гіпнозу в якогось заїжджого гіпнотизера. Хлопцям було цікаво перевірити дієвість методики, й вони обрали в якості піддослідної жертви кранівщицю з роботи.

Суспільство вимагає від нас такого, що здається безглуздим і проти чого ми постійно бунтуємо. Але за такими вимогами завжди стоїть щось об’єктивне: або інстинкти, давніші за людину („після тридцяти чорт оженить“), або досвід попередніх поколінь, що був пов’язаний із загрозою життю („Я тобі викину! Хай лежить! Воно їсти не просить!“), або вдало побудованою маркетинговою компанію („А зараз можете дістати свої айфони…“). Простіше кажучи, якщо правнучка розрізає курку навпіл, то була цілком реальна прабабуся з цілком реальною маленькою каструлькою.

Щорічний перехід на літній час — абсолютно немотивована масова повторювана дія, причиною якої міг стати тільки спонтанний масовий самогіпноз. На широтах України тривалість дня взимку становить приблизно 8 годин, влітку приблизно 16. Неймовірно, але якщо відмовитись від переводу стрілок, ці цифри становитимуть 8 і 16. Ви ніде не знайдете жодної викладки, яка б доводила раціональність літнього часу і при цьому витримувала найменшу критику.

Лобісти літнього часу послуговуються дуже простою аргументацією. Біологічно людині властиво прокидатись або перед, або під час сходу Сонця. Взимку розвиднюється о сьомій, і це співпадає з підйомом більшості учнів та працівників. Влітку ж Сонце встає о четвертій, і ми втрачаємо зранку кілька годин світлового дня. Тепер пропоную зробити мисленний експеримент.

1. Літо, спека, відпустка. Ви робите, що хочете й самі розпоряджаєтесь власним часом. Сонце сходить о 4:48. Скільки годин світлового дня ви солодко, із задоволенням проспите? А може Ви „жайворонок“ і прокидаєтесь із першими променями, щоб насолодитись красою літнього ранку? В будь-якому разі чим ви керуєтесь, обираючи час підйому — положенням стрілок чи власними відчуттями?

2. Ви фермер, і вам у гарячу літню пору за день треба переробити силу-силенну роботи. Скільки секунд світлового дня ви втратите зранку? Привіт покійному Анатолію Дяченку. Знайдіть його мініатюру „Прокинувся хазяїн уранці“, якщо раптом її не чули.

3. Ви представник офісного планктону. Опів на дев’яту ви їдете на роботу вже розжареною і пропітнілою маршруткою. Для вас дуже принципово, на скільки градусів Сонце в цей час піднялось над горизонтом?

4. Кінець березня. Ваш робочий день закінчується о шостій. За кілька хвилин сяде Сонце, але ще годину буде видно. Навесні день прибуває швидко, і вже 27 квітня Сонце сідатиме о сьомій. Питання: чи варто себе піддавати стресу, знаючи при цьому, що восени, коли час переведуть назад, як мінімум на тиждень  серотоніновий бед-тріп вам забезпечено, — чи варті ці додаткові навантаження на психіку, проблеми на транспорті, страждання корів, які вперто не хочуть доїтись за новим часом, того, щоб Сонце сідало о сьомій годині не 27 квітня, а 27 березня?

У нашому педуніверситеті взимку пари починалися не о восьмій, а опів на восьму, щоб студенти другої зміни могли доки видно повернутися додому. Тоді з верхніх поверхів на першій парі можна було милуватися на червоний зимовий світанок. Що робила адміністрація універу? Рівно протилежне тому, що робить держава.

Мій знайомий почав користуватися мобільним навігатором і одразу виявив, що спідометр на його  Audi бреше рівно на 10 км/год. Типу щоб водій гарантовано не перевищів швидкості. І це несподівана грань, якою повертається до нас предмет нашої розмови. Комусь комфортніше жити у світі, де для твого ж блага тобі зовсім трошки набрешуть у цифрах, ніби лагідно натякаючи: вставай улітку раніше, поспішай поволі. До речі, де набрешуть у цифрах, там і в усьому іншому, інакше небуває. А комусь приємно розпоряджатися своєю свободою та відповідальністю на власний страх і ризик.

0
Tagged in: літній час

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори