Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

«Чумаки» із Сумщини

Posted Автор: Створено: в Культура

Різні театри, режисери – різні прочитання п’єс Карпенка-Карого, а отже різні враження від перегляду вистав. Радує те, що враження від перегляду усіх вистав цьогорічних «Вересневих самоцвітів» лише позитивне.

 27-го вересня на сцену кіровоградського театру причумакував сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна.  Показували вони драму на 2 дії «Чумаки»  Івана Карпенка-Карого.

Сюжет наступний – двоє братів Хома (заслужений артист України Сергій Корінний) та Віталій (Сергій Федосенко) займаються чумачкою – ходять у Крим та на Дон. Вони збирають з бажаючих людей гроші (така собі акціонерна організація), привозять їм, відповідно до «вкладів», надбавку у вигляді солі та риби. Віталій має аж чотирнадцятеро дітей, і тому Хома допомагає його родині із харчами, що дуже не подобається його жінці, Насті (Тамара Корінна) – справжній сварливій бабі, яка «не любить», за її словами, сварки, але усіляко її намагається зробити. Вона, прагнучи розбити братерську дружбу, брехнями зводить братів лобами. Інша лінія – лінія кохання. Хома хоче віддати своїх сина та дочку за заможних нелюбів, а самі діти хочуть пробратися із наймитами. Діти Хоми просять допомоги у дядька Віталія, якого усі за розум та розсудливість називають «премудрий Соломон». Обидва конфлікти розв’язуються у фіналі, у якому Віталій робить вигляд, що чумачку розграбували, людські гроші пропали, і він і Хома тепер «старці». Ця сцена розкриває справжню людську сутність – вони усі покланяються одному богові – грошам, стають жорстокими, бездушними. Люди прагнуть розірвати Хому, колишні свати  відвертаються від Хоми. Символічним тут є те, що їх зупиняє лише ікона, піднята над головою одним із дяків ,але не надовго. Фінал – щасливий. Із чумачкою усе гаразд, а Хома стає просвітленим, розуміє свої помилки, бачить справжню суть тих, хто до цього був до нього прихильним.

Прочитання – суто реалістичне. Вразила точність та реалістичність в усьому – справжня вода у відрі, якою вмивається Хома, справжня рідина у пляшці  (ну не горілка ж там J), їжа, пил із мішків, звуки скриплячих воріт, голоси та співи з-за куліс, немов там справді вулиця чи хата, а не актори ,які чекають свого виходу на сцену, та точне, я б навіть сказав святе, дотримання тексту п’єси без жодних інтерпретацій. Але це правильно, адже п’єса є історичною. Перша дія трохи занудила глядачів. Все-таки розумієш, що сучасному театрові потрібні сучасні форми, сучасна театральна мова. Сучасний глядач прагне адаптацій, але не скрізь вони доречні.

 Друга дія була напруженою. Довгі паузи у фінальній сцені створювали драматичний ефект, справжнє напруження, яке підтверджувала абсолютна тиша у залі. Знахідка режисера, або сценографіста – фон зоряного неба, на якому видно Чумацький шлях. Кожен раз, коли світло підсвічувало фон – небо  сяяло зірками (досягли такого ефекту чи то завдяки спеціальній фарбі, чи то завдяки спеціальному світлу). Це було досить вдало та концептуально, створювало відповідний настрій.

Напруження, створене другою дією, знялося у фінальній сцені. Вакханалія, яка піднялася на сцені, вщухла, і перетворилася на глядацькі овації.  

 

«Чумаки»

Іван Карпенко-Карий

Драма на 2 дії

Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна

Режисер – заслужений артист України Олександр Рибчинський

Балетмейстер – Тетяна Сердюк

Хормейстер – Катерина Рохіна

Асистент режисера – Павло Рибчинський

Помічники режисера – Людмила Рибалка, Ірина Рукавіцина

 

ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ:

Хома Нерук – заслужений артист України Сергій Корінний

Настя, його жінка – Тамара Корінна, Нонна Жулева

Ярина, їхня дочка – Світлана Криштоп, Марія Корінна

Андрй, їх син – Павло Рибчинський, Юрій Кулик

Віталій – Сергій Федосенко, Владислав Вознєсєнскій

Соломія, його жінка – Ірина Малікова, Любов Руденко

Русаловський – Володимир Назаренко

Чичеря – Анатолій Красовський

Шкварковський - заслужений артист України Володимир Берелет, Микола Колеснік

Мичковський – Михайло Шамунов, Віталій Панченко

Остап, наймит – Артем Кнопік

Катря, наймичка – Марія Грищенко

Бушля – Ольга Кисиленко, Тетяна Зражевська

Петро Кундель – Віталій Хоменко

Глечик – Юрій Садовничий

 

Tagged in: театр

Коментарі  

 
0 # леся 30.09.2013, 11:18
хоч не читай оце рецензії... нікуди цього року не потрапила... :sad:
Цитата
 
 
+2 # Д.Савранський 30.09.2013, 09:21
Глибока вистава... жлобство, егоїзм і хоробре гарлапанство...
Цитата
 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори