Дмитро Сінченко

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Чи має сенс дискусія із зомбі? До питання перейменування Кіровограда

Posted Автор: Створено: в Політика

Не так давно в Кіровограді відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Перейменувальні процеси в топоніміці як ціннісний вибір українського суспільства», на яку з’їхалося понад 30 провідних учених зі всієї України.

Науковці в один голос підтримали необхідність зміни радянської назви Кіровоград і висловили свої думки з приводу можливої нової назви. Вони критично оцінили можливість повернути місту імперську назву Єлисаветград та надати йому нову назву Златопіль (саме ці два варіанти називають найпопулярнішими).

Натомість, науковці запропонували прив’язатись до гідроніма – річки Інгул. Тим паче, що на території нашого краю знаходилась Інгульська паланка Війська Запорозького, на території сучасного міста – Інгульська слобода, а фортеця і саме місто на європейських картах 1750-1779 рр. позначалось не інакше, як Інгулгород. Тим же шляхом нині йде місто Дніпропетровськ, назву якого, найімовірніше, виводитимуть від найбільшої річкової артерії країни.

Проти повернення Єлисаветграда озвучили цілий ряд аргументів, найголовнішим з яких було її колоніальне і штучне походження. Повернення російських імперських назв, особливо – в умовах війни з Росією, є неприпустимим.

Науковці навели і приклади депортацій українського населення за наказом цариці Єлизавети для «звільнення території», і примусової праці козаків на будівництві фортеці, і роль фортеці у знищенні Запорізької Січі за наказом цариці Катерини. Було проаналізовано деталі ідеологічної війни Росії проти України в цілому і кампанії за повернення імперських назв як її частини.

Але між прихильниками двох найпопулярніших варіантів назви міста прослідковується суттєва різниця. Якщо «златопільці» готові до дискусій і, під вагою аргументів, готові навіть змінювати свою позицію, то «єлизаветофіли» апріорі не готові до жодних розмов. Для них є лише дві позиції: «моя і неправильна».

Таких співрозмовників я зустрічав у кількох середовищах: серед «Свідків Єгови», продавців мережевого маркетингу і прихожан Московського патріархату. Останнім часом до даного переліку можна сміливо включати постійних глядачів РосТБ. Схоже, що всі структури використовують певні технології програмування свідомості.

Інакше, як пояснити це маніакальне бажання деяких містян повернути Кіровограду одну з історичних назв (навіть не первинну!), виникнення якої спирається виключно на міфи. От чому Єлисаветград?

Бо перша назва поселення? Ні. Задовго до появи тут фортеці, на цьому місці були козацькі зимівники-слободи (Лелеківка, Інгульське, Кущівка тощо). За європейською практикою, заснування міста виводиться від першого поселення - не обов'язково з магдебурзьким правом.

Бо перша назва міста? Так не перша ж! Назва Єлисаветград виникла не раніше, ніж у 1775 році. А магістрат (орган самоуправління - єдина річ, яка відрізняла місто від села) з'явився у 1755 році. Увесь цей час у всіх офіційних документах місто називалось Подолом.

Бо історична назва міста? Так історичних назв – понад 14 штук! Адже історичними називаються всі назви, які носив той чи інший об’єкт за всю історію свого існування. Це і Поділ, і Інгулгород, і Єлисаветград, і Єлисавет, і Низ, і Лизавет, і Зінов’євськ, і Кірове, і Кіровоград… а ще ж є назви зимівників, які нині входять до складу міста: Інгульське, Лелеківка, Кущівка, Ковалівка, Катранівка…

Бо на честь святої Єлисавети? Чому б тоді не на Зінов'євськ - на честь святої Зінаїди чи святого Зіновія? Як, на честь Зінов'єва? Якого такого комуніста? Нічого не знаємо! Є святий Зіновій разом зі святою Зіною! Місто повинне мати покровителя на небесах - а тут їх аж два! Як, немає собору святої Зіни? Ща збудуємо!!!

Та і Зінов'єв же ж був репресований комуністами - значить, типу, не такий поганий... тому навіть недолугі асоціації Кісільова про походження назви від радянського діяча нам не нашкодять (приблизно так і пояснюють свою позицію прихильники Єлизавети).

Бо тут була фортеця св.Єлисавети, яка всіх захищала? Від кого ж вона кого захистила, дозвольте запитати? Та ні від кого. А от зруйнувати Запорізьку Січ - допомогла...

Бо тоді місто було квітучим, успішним, гарним, стрімко розвивалось? Ну, якщо отримати статус провінційного райцентра - це значне досягнення - то вибачайте...

Коротше кажучи, аргументи єлизаветофілів безглузді. Пропоную відкинути міфологію і шукати порозуміння - гарну нову компромісну назву для нашого міста. З ними, чи без них, це все одно відбудеться. Але краще - з ними, щоб ніхто не відчував себе "переможеним". Щоб від "ребрендінгу" виграли всі.

Та чи є сенс переконувати «зомбі»?...

 

Дмитро Сінченко

Коментарі  

 
-4 # Сергій 02.09.2015, 20:54
Свідома демократія, що ви дивуєтеся. Одного вони не розуміють, що все вищеперерахован е (депортації, психушки..) будуть постільки, поскільки їм це позволять їх хазяї з США. а якщо хазяї скажуть окремий статус Донбасу і амністію бойовикам, то значит буде так. Як ми це і бачили 31.08. А герої зразу перетворяться на терористів і підуть по етапам, які вони готували для ватників і колорадів..
Цитата
 
 
+3 # Олег 02.09.2015, 20:22
Цитую Василь Мельничук:
А що з ними дискутувати? Їх можна хіба що лікувати. Примусово. Або депортувати на історичну батьківщину...

уважаемый, мы это уже проходили. были и депортации и в психушку неугодных помещали. видимо идеология меняется в зависимости от ситуации , а желание руководить "железной рукой" остается. то есть одна диктатура меняется на другую, только вывески разные.
Цитата
 
 
-1 # Сашко Дмитренко 09.09.2015, 10:28
Вот против диктатуры мне и приходится выступать. Чтобы не пустить сюда путинскую московию, надо разобратся с её агентами. А тут никакой демократии быть не может. Или вы думаете ,с нацистами после войны разобрались по-демократичес ки?
Цитата
 
 
0 # Сашко Дмитренко 09.09.2015, 10:34
Ага, так как ты устроился - в избирательный штаб стрижакова и оппоблока?! Я не хочу так деградировать.
Цитата
 
 
+1 # Віктор 1 01.09.2015, 13:44
Свято-єлісаветг радці" вважають себе "вищою расою" - "корінними", а всі інші - другосортні, "понаєхавшіє".
Ну хіба вони можуть когось обзивати, вони ж "святі".
Дійсно, прихильників української назви вони не обзивають
"пособниками Москвы, Путинскими прихвостнями", але при цьому намагаються принизити і обзивають українців словами з лексикону путінських тролей та лугандонських сепаратистів.
Що свідчить про тісні зв'язки "свято-єлісавет градців" та російської "вати".
Українському місту- українську назву.
Українофобам "єлісаветградця м" - чемодан, вокзал, Росія
Цитата
 
 
-5 # Сергій 02.09.2015, 19:18
а якщо все таки переможе назва Єлисаветград, то ви готові зробити симетричні кроки : чемодан, аеропорт, США?
Цитата
 
 
-1 # Alex 30.08.2015, 18:00
" ”Елисаветград-г рад, провинциальный город Новороссийской губернии, при реке Ингул, в которую здесь речка Сухоклей каменной впадает под 47.град.23мин. широты, построен с 1754 году под именем крепости Святой Елисаветы;там есть комендант и пограничный комиссар и над раскольниками командир: оттуда до Сечи запорожских казаков почитается около 200 верст»."- 1773г. «Географический лексикон Российского государства
Цитата
 
 
+1 # Олег 24.08.2015, 14:18
"Якщо «златопільці» готові до дискусій і, під вагою аргументів, готові навіть змінювати свою позицію, то «єлизаветофіли» апріорі не готові до жодних розмов. Для них є лише дві позиції: «моя і неправильна».

по крайней мере «єлизаветофіли» , никого не обзывают предателями, пособниками Москвы, Путинскими прихвостнями и изменниками Родины. был правда один неприятный инцидент в библиотеке им Чижевского, но прежде чем делать выводы, я хочу увидеть полную видео версию произошедшего.
Цитата
 
 
-3 # Сергій 24.08.2015, 14:32
Це тому що таких назв як Златопіль, можна за час придумати сто штук. А назва Єлисаветград - це історична назва, яка проїснувала понад 150 років, а в народній пам"яті живе і донині, який же тут може бути компроміс?!
Цитата
 
 
+6 # admin 23.08.2015, 12:49
Цитую МАРФА:
Самое что прикольно на этом сайте, что коментарии выкладываются только те которые угодны модератору. Настоящую правду никто не узнает.

У нас модератором викладаються всі коментарі, які не містять нецензурної лексики та в грубій формі не ображають честь і гідність інших коментаторів.
А правда в тому, що модератор, теж людина, яка не приросла до комп'ютера, тому у вихідні дні поява коментарів іноді трохи "гальмує" ;-)
Цитата
 
 
-5 # МАРФА 23.08.2015, 12:08
Самое что прикольно на этом сайте, что коментарии выкладываются только те которые угодны модератору. Настоящую правду никто не узнает.
Цитата
 
 
-5 # Алексей . 23.08.2015, 12:06
Я вообще не понимаю, зачем покупать золотое колечко в то время когда скоро зима, нет дров и крыша течет - это касательно самой ситуации переименования города, что действительно так дофига денег что некуда потратить или боятся что упустят момент когда их можно будет раскрасть по карманам ??? Не лучше ли отложить такой вопрос до лучших времен? Или все, после того как их заставят потратиться на изменения в документах, паспортах, печатях и др. лучше заживут ???
Цитата
 
 
-4 # Сергій 23.08.2015, 11:09
7-й факт) Цитата:
особливо – в умовах війни з Росією
У нас немає війни з Росією. Є АТО. Думаю більшість людей очікує на його припиннення в найближці роки. (тільки не автор статті - він,з усього видно, заочний фанатик АТО). Тож було б нерозумно обирати назву місту, яка дається на сотні або тисячі років враховуючи сіюминутну політичну кон"юктуру.
Цитата
 
 
-4 # Сергій 23.08.2015, 11:01
Ще хотів би сказати з приводу тих образ, які автор статті наносить жителям області. В такий вже час ми живемо, що кожний дорослий громадянин має право голосу. Відповідно може обирати президента, депутатів , назву міста і т.д. Іншими словами має право на свої переконання. Проте в сили складу самої людини далеко не кожна може чітко і докладно обгрунтуквати свою думку і обстояти свої переконання. Що якшо людина наприклад на роботі справляє автомобілі, а у вільний час дивиться футбол (або рибалить). Як вона пояснить автору статті чому вона обирає саме таку назву, ане іншу. Це не привід називати( заочно) її зомбі.
Цитата
 
 
-4 # Сергій 23.08.2015, 10:54
6) За роки незалежності (а може ще із перебудови) люди вже звиклися з думкою, що колись місту буде повернена його назва Єлисаветград. Пам"ятається державні номерні знаки на автомобілях "ЕІА" , "еі".
Цитата
 
 
-5 # Сергій 23.08.2015, 10:46
5) Назва ж Єлисаветград походить від фортеці св. Єлисавети, а не цариці Єлизавети. Тобто місто носить ім"я святої матері Предтечі і Хрестителя Господнього ІоаннаЦей факт є вагомим для віруючих людей. Якби місто було назване просто на честь цариці, а не святої, то прихильників даної було значно менше.
Цитата
 
 
-4 # Сергій 23.08.2015, 10:41
1)Назва Єлисаветград має перевагу над іншими історичними, так як ця назва існувала найдовше (близко 150 років)
2)Саме цю назву згадає більшість жителів міста і області коли спитати як раніше називався Кіровоград
3) Назви Кіровоград і Зінов"євськ не може носити наше місто - згідно нового закону, тож немає сенсу писати про них
4) Крім тоо в православній традиції немає такого, що якщо у людини прізвище Петренко або Зінов"єв, то його покровителями небесними є св. Петро, або св. Зиновій. Небесні покровителі беруться по імені даному при Хрещенні. Так як перед Богом ми всі йдемо по імені
Цитата
 
 
-4 # Сергій 23.08.2015, 10:35
Автор статті знаний маніпулятор дешевого пошибу. Не так давно він писав тут статті агітуючи (за гроші) за "УДАР" , проти "Свободи" і "Батьківщини". Потім "УДАР" на гроші його прокинув, про що він довго нив на цьому ж сайті. Чесно кажучи я б теж йому не заплатив, настільки примітивною була його агітація.
Настільки ж притягнуті за вуха і аргументи проти назви Єлисаветград.
Тепер тільки факти:
Цитата
 
 
0 # Сашко Дмитренко 26.08.2015, 12:48
Да оно и нятно, что все вы, фанаты русского мира - кидалы. Вам бы комуто не заплатить!
Да, УДАР и меня кинул на выборах. Там вообще никому не заплатили. А Дмитрий боролся за то, чтобы со всеми рассчитались. И лишь благодаря ему, этим кидалам всё же пришлось отдать хоть и не всё, но большую часть долга. И лично я ему благодарен.
Так что тебе, СерГей, судить о деятельности Синченко.
Цитата
 
 
-4 # Сергій 26.08.2015, 13:57
Цитата:
фанаты русского мира - кидалы

Цитата:
Да, УДАР и меня кинул на выборах
не треба було працювати на фанатів руського миру. :lol: Попробуйте влатуватися на нормальну офіційну роботу.
Цитата
 
 
-1 # Василь Мельничук 21.08.2015, 23:28
А що з ними дискутувати? Їх можна хіба що лікувати. Примусово. Або депортувати на історичну батьківщину...
Цитата
 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори