Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Невже «гарні манери» стали просто словами?!

Posted Автор: Створено: в Суспільство

Відомий американський педагог, психолог і письменник Дейл Карнегі колись сказав: «Вы можете дать понять человеку, что он не прав взглядом, интонацией или жестом не менее красноречиво, чем словами, но если вы говорите ему, что он не прав, то заставите ли вы его тем самым согласиться с вами? Никогда! Ибо вы нанесли прямой удар его интеллекту, его здравому смыслу, его самолюбию и чувству собственного достоинства. Это вызовет у него лишь желание нанести ответный удар, но отнюдь не изменить свое мнение».

Але чому ж тоді в наш час, коли ми користуємося інноваційними технологіями, освоюємо космос, винаходимо нові чудодійні ліки, привчаємо дітей змалку до комп’ютера та всесвітньої павутини, почали забувати про ввічливість та гарні манери. Все частіше можна почути скарги, грубість у громадському транспорті, ненормативну лексику від підростаючого покоління і байдужість від дорослих. Можливо, Дейл Карнегі не думав, що світ зміниться настільки, що люди перестануть реагувати не тільки на погляд, інтонацію, а й на відверті прохання, заклики, попередження. То чому ж так сталося? Психологи говорять, що змінюється погляд людей на оточуючий світ, на відносини в колективі, сім’ї і люди зациклюються на власній особистості, бажаннях і власних проблемах, перестаючи помічати інших.

Щоб змінити таку тенденцію психологи радять цікавитися виходом нової літератури, гортати шпальта газет, переглядати корисні та цікаві передачі, новини й що цікаво, не забувати про етикет. Можливо в когось виникне запитання: «До чого тут етикет?». Але ж етикет буває не тільки за столом. Його потрібно дотримуватися в поведінці, в спілкуванні, в зовнішньому вигляді, на відпочинку та у відпустці. Етикет починається з відключення ранкового будильника і закінчується побажанням гарних снів своїм близьким. Існує чимало порад стосовно того, як правильно обрати одяг для різних життєвих ситуацій, зачиску, як треба спілкуватися, щоб мати доброзичливі стосунки з друзями та колегами по роботі, як краще підготуватися до співбесіди, щоб отримати гарну роботу, як поводити себе на побаченні, щоб стосунки були довготривалими та взагалі, що треба робити, щоб стати успішною людиною. Але, щоб про це дізнатися треба читати книги або хоча б знайти цю інформацію в інтернеті, але наше молоде покоління чомусь вважає це зайвим.

Часто не обдумане слово чи вислів може призвести до виникнення конфліктної ситуації, що тягне за собою сварку, агресію та зіпсований настрій. Відколи існує дві думки, відтоді існує конфлікт. Кожна людина індивідуальна, зі своїми бажаннями, потребами, прагненнями. Що ж треба робити, щоб не викликати конфлікт? Психологи радять, якщо для вас не принципове вирішення якогось питання краще посупитися тому для кого існує лише один вихід із ситуації, яка склалася, якщо питання для вас життєво важливе, вам потрібно в спокійній формі пояснити співрозмовнику альтернативні варіанти. Якщо ви працюєте з кимось у парі й відповідальність за виконання покладена на вашого партнера, він уже намалював картину подальших дій, допоможіть йому реалізувати його задум, доповнивши його своїми ідеями. Буває й так, що двоє рівноцінно приймають участь в проекті чи заході й мають різні ідеї, то їм необхідно заспокоїтися і в доступній формі розповісти один одному про свою ідею та її переваги. Досягнувши компромісу, ви зможете дійти до поставленої мети й при цьому не втратите друга і не зіпсуєте стосунки в колективі. Але буває часто, що проблеми на роботі, на навчанні ми приносимо, ніби дорожній чемодан додому і починаємо його «витрушувати» на рідних і близьких. Це найгірша ситуація, адже в результаті такої поведінки ми псуємо відносини в родині. Для початку треба вгамувати свої емоції, бо оточуючі не винні в наших проблемах і здебільшого про них і не знають. Якщо виникає бажання поділитися, то зробити це можна тоді, коли буря в душі заспокоється. Якщо їхні поради не співпадають з особистою думкою, можна про це сказати, але не переступаючи межі, бо проблеми ззовні перейдуть в домашній конфлікт. Часом, будучи заклопотаними, ми забуваємо, що нас дома чекають, хвилюються за нас, а ми приходимо і починаємо «радувати» оточуючих своєю агресивністю.

Проте не слід забувати про власні потреби й інтереси, бажаючи догодити іншим. Вищесказане яскраво простежується в наступній ситуації. Літня подружня пара дожила до п'ятдесятиріччя свого шлюбу. За сніданком, коли як завжди, дружина розрізала вздовж здобну булочку, вона думала:

- П'ятдесят років я їм лише хрусткий бік булочки, в той час, коли я так люблю її нижню, м´якеньку частинку. Але сьогодні я нарешті насмілюсь задовольнити своє бажання і віддам чоловіку цю частину здоби. Коли вона це зробила, старий зрадів і подумав:

- Нарешті, нарешті! П'ятдесят років я був позбавлений своєї улюбленої їжі - хрусткої, ароматної шкоринки. П'ятдесят років їй знадобилось, щоб зрозуміти, що мені подобається!

Отож, щоб не виникало напружених ситуацій і конфліктів достатньо поговорити і сказати про те, що не влаштовує.

Але не треба забувати, що крім навчання, роботи й сім’ї ми живемо в соціумі і щодня нас оточують незнайомі нам люди. Звичайно всі особистості та індивіди, але ж планета не обертається тільки навколо нас. Є й інші люди. Сповідуючи певну субкультуру, будучи бідним чи заможним, маючи різний колір шкіри чи просто гендерну відмінність, ми не перестаємо бути в першу чергу людьми. Вступивши місце в транспорті, пропустивши жінку вперед, подавши руку старенькій людині або ж просто посміхнувшись, нівякому разі не зіпсуємо думку про себе. Гарні манери завжди були показником культури та вихованості. Але слід бачити межу між інтелектуальною та «заумною» людиною, серйозною та педантичною, скромною і занудною. Потрібно мати стійку точкою зору, але прощати чужі слабкості, бути розсудливим, але емоційним і головне мати почуття гумору. З такими людьми легко спілкуватися, знаходити спільну мову, працювати, вони мають багато друзів, їм легко йти по життю, вони досягають успіху. Проте, такими не народжуються, ними стають. Це відбувається не відразу і не за помахом чарівної палички. Це станеться при вираховуванні інтересів оточуючих, використанні гарних манер та етикету, униканні конфліктів та агресії. Коли вище перераховане буде відбуватися автоматично, ви відчуєте себе щасливою людиною.

      Звичайно, ми не можемо вберегти себе від проблем та невдач, але ми можемо навчитися вирішувати їх легко, не зриваючись на інших і отримувати задоволення від життя та виконаної нами роботи...


 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори