Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Ніщо мене так не бісить, як все, або З чого починається Батьківщина

Posted Автор: Створено: в Дискусії

Тут зараз буде йтися про оте наболіле й повсякчас розчухуване мовне питання, тому прохання всіх, кому воно не болить і не чухається, не витрачати своїх дорогоцінних десять хвилин.

b2ap3_thumbnail_tenett1.jpgНа днях Вконтакті побачила афішу, що 23 березня відбудеться концерт гуртів «Компот» та «Тенета». Афіша зроблена російською мовою. Я одразу подумала про печиво «Алёнка». Чому подумала – про це розкажу аж в самому кінці. Дочекайтеся, це цікаво.

В цьому місці треба сказати, що вже досить давно я є активним активістом громадського руху «И так поймут», спільноти «Активний захист української мови», ініціативи «Дріжджі» та ін. Надаю перевагу конкретним діям. Керуюся в житті дивізом «Краще написати один лист на електронку русифікованої компанії, ніж сім разів обуритися вголос «Доколє???»

Це ми бомбили листами компанію «Рошен», коли вона стала випускати російськомовні обгортки для своїх шоколадок. Це ми виготовляємо і поширюємо листівки «Не купуй у «Розетці» – вони зневажають україномовного споживача!». Це ми не даємо спати продюсерам і менеджерам Злати Огнєвич, вимагаючи від них українізувати сайт співачки, яка представлятиме державу Україна цього року на «Євробаченні»…

А тут Кіровоград. Рідне місто завжди важче дається, ніж далекі компанії.

Я послухала аудіозаписи. І «Компот», і «Тенета» виконують свої пісні українською мовою. Я поглянула на потенційних учасників заходу: більшість – знайомі мені свідомі україномовні люди. Я почала ставити прості запитання під афішею:

– Хіба обидві групи – «Компот» і «Тенета» – не україномовні? Хіба на концерт запрошуються не українці? А хіба ми не в Україні? Чому афіша іноземною мовою?

Найбільше людей дратують саме прості запитання – тут уже починаються дуже непрості відповіді. Лунали такі збудливі для уяви фрази, як «нацизм», «міжнаціональна ворожнеча», «комплекси»…

Здивувала позиція фронтмена «Тенет», який в якості ключа до вирішення всіх проблем запропонував мені не приходити на концерт взагалі, щоправда, згодом передумав, на концерт запросив, але висловив точку зору, що жінкам слід займатися котами і гербаріями, а не політикою.

Коли українець запитує в Україні, чому афіша концерту, де виступатимуть два україномовних гурти, зроблена російською мовою, то це не політика. Це здоровий глузд.

Я знову згадала про печиво «Алёнка» і звернулася з простим запитанням до творця афіші Дениса Гуменного:

– Скажіть, яким критерієм ви керувалися, обираючи мову для афіші?

І… була забанена.

(тут іде тривала пауза, сповнена трагічного змісту)

Жодного грубого слова, мата чи образи з мого боку. Просто за те, що спитала про мову.

b2ap3_thumbnail_20130324-162040.pngСамому обурюватися нецікаво, тож я донесла причини свого обурення до колег по активному захисту мови, до дискусії підключилися небайдужі люди.

Спочатку їх теж безжально банив вищезгаданий товариш Гуменний. Але як тільки нас стало «разом нас багато», адміни пішли на мирову, забанених розбанили, перепросили і стали триматися значно чемніше.

Концерт перенесли у зв’язку з погодними умовами, дискусія потихеньку вляглася, а люди, які в ній брали участь, розходячись, наостанок зазначали:

«Як можна перейматися такими ДРІБНИЦЯМИ, як афіша?»

Я більш ніж впевнена, що саме так вважає і більшість тих, хто читає зараз хроніку цих моторошних подій. «Це ж усього лише афіша!» Я б погодилася з вами, якби теж так думала. Але я думаю про печиво «Алёнка».

Насправді афіша – це лише симптом. Лише один маленький прояв серйозної глибинної проблеми. Це, скажімо, якщо у хворої на СНІД людини з’явилася плямка на лобі, говорити, що «це ж усього лише плямка!»

Сьогодні ми маємо афішу російською, завтра хтось із музикантів на концерті до дня пам’яті героїв Крут, розстріляних російськими військами, співатиме пісень російською мовою, а післязавтра ми і зовсім перестанемо розуміти, що відбувається в нашій країні.

* * *

Денисе Гуменний, ви так і не відповіли, чим ви керувалися при виборі мови для афіші концерту двох україномовних гуртів.

Тому скажу замість вас я. Мабуть, українська, з вашої точки зору, не підходить для інформування про рок-концерт? Нею можна оголошувати вечір поезії, повідомляти про виставку вишиванок, але аж ніяк не поєднувати її із крутим музичним заходом, чи не так? Українська – не для всіх, вважаєте ви, вона підходить лише для обмеженого кола людей. Українською не круто.

Цю ж саму думку нам регулярно насаджують через масс-медіа. У нас є величезна кількість талановитих українських виконавців, але їх не беруть у ротацію на жодне радіо. На телебаченні ви побачите море Дорнів та Дурнєвих, але не Сашка Положинського чи Олега Собчука, і вже точно ніколи не побачите там гурт «Тенета». НЕФОРМАТ. Залізна відповідь. За нею ховається все – починаючи від комерційної недоцільності, і закінчуючи цілеспрямованою і планомірною політикою держави. А базується вона на отому невинному «Українською не круто».

Мене вразило, коли на «Голос країни» прийшла брати участь у відборі Юлія Лорд – українська співачка, лауреат "Червоної Рути", вже багато років на сцені, випустила п’ять (!) альбомів, останній у 2012-му. Хтось, може, чув ці альбоми, чи хоч одна пісня промелькнула на радіо? В «Голос країни» її не взяли, а Славко Вакарчук, також шокований її приходом, сказав:

– Насправді ця людина прийшла сюди просто тому, що їй більше немає де виступити. Для українських співаків це одна з небагатьох можливостей, щоб їх почули…

Україна перетворюється на ринок збуту російської попси, а ви продовжуєте вважати, що афіша російською – це не проблема? З тими, хто вважає, що «українською – не круто», усе зрозуміло.

* * *

Я хочу звернутися до тих україномовних свідомих людей, які брали участь у дискусії і які вразилися й шокувалися тим, як можна перейматися ТАКОЮ ДРІБНИЦЕЮ.

Для вас, нарешті, розповідь про печиво «Алёнка». Дякую невідомому товаришу з Фейсбука, який поширив її ще від якогось невідомого товариша, а той ще від якогось блогера – загалом корені цієї історії десь в Росії, але українські реалії в ній проглядаються так само чітко.

b2ap3_thumbnail_c1-vi.jpgУ нас прийнято сварити владу – всіх, від президента до останнього замначальника найближчого жеку. Вони ліниві бездарі, вони розграбували всю країну, куди не поткнешся – кругом бардак. Ось одна з фабрик, яка раніше виготовляла чудове печиво «Алёнка», раптом стала виготовляти таке саме, але з дивовижним написом «Анёла». Що це за фігня, ніхто толком не міг сказати, печиво продовжували купувати, хоч воно вже й не так радувало своїм смаком, бо ж до нього домішувався присмак фігні.

Щоб виготовити таке печиво, дуже багато людей працювало, не покладаючи рук. Корівка Зорька давала молоко на фермі, доярки Нюра і Свєтка те молоко ретельно збирали і в бідонах відправляли на молокозавод. У надрах Землі 600 млн років дозрівала нафта, на нафтовій вишці працювали бурильники Федір та Михайло, які цю нафту добували і передавали її на нафтовий завод, де з неї виготовляли бензин. Заправлена бензином машина з водієм Валєрою повезла це молоко на кондитерську фабрику.

В полі виросла й дозріла пшениця. Комбайнер Віталік зібрав пшеницю і за допомогою машини та бензину перевіз її на елеватор, там працювало багато людей, щоб перемолоти пшеничку на борошно і відправити це борошно на кондитерську фабрику.

Кури несли яйця на птахофабриці, працівниці Оля і Юля пакували яйця в контейнери і відправляли їх на кондитерську фабрику.

А цукрові буряки? Їх вирощували, збирали, мили, чистили, різали, робили з них солодкий цукор, щоб його можна було насипати в тісто для печива.

І ось кондитерська фабрика. Кондитери беруть яйця, молоко, борошно, цукор, все це насипають у велику машину, щоб вийшло тісто. Тим часом головний технолог гукає головного інженера і питає його, чи прийшли китайські форми для печива. Той каже: прийшли, але якісь дивні. Пару букв там переплутано. Китайці переплутали. Що ж робити? Нові замовляти дорого і довго.

Головний інженер приймає рішення:

– Да *уй с ними, с этими формами. Подумаешь, пару букв. Что, других проблем в стране нету? И так поймут. Заправляй, какие есть, и *уярь себе печенье.

Головний технолог *уярить багато партій печива «Анёла», яке розходиться по всіх магазинах. Нюра, Свєтка, Федір, Михайло, Віталік, Оля, Юля та інші люди здивовано дивляться на нього, але купують, зітхаючи: «Який бардак в країні, який бардак…»

І тут постає резонне рішення: так спіймайте ви цього головного інженера, відшмуляйте його добряче, вліпіть йому догану, примусьте поміняти форми для печива…

Але Нюра, Свєтка, Федір, Михайло, Віталік, Оля, Юля і всі інші дивляться на вас, як на придурка:

– Яке печиво??? Ти бачиш, що по всій країні твориться бардак? А вона тут зі своїм печивом…

Надія Паливода

Коментарі  

 
+2 # Олег-1 18.05.2015, 17:50
Ну що вийшло, прийшли кацапи кончені з автоматами і захопили спочатку Крим, тепер захоплюють всю Україну. Може ще їх в задницю цілувати запропонуєте? Яка двомовність? Забудьте. Після російського фашизму в Україні, лише "Чємодан, вокзал, росєєя". Без варіантів
Цитата
 
 
-1 # Світлана 18.05.2015, 15:10
Пані Надія! Що ви в своєму житті робите з таким же завзяттям, як оце про афіші та назву печива пишете? Наше місто споконвіку було російськомовним , читайте більше історичних книжок. А найбільше галасають про мову ті, хто нічого іншого робити не вміє. Це невігластво. Такий ворожий підхід до двомовності не має майбутнього, вивчайте европейський досвід, може трохи "попустить".Вза галі , агресивність непродуктивна та не здатна щось побудувати. Ми, взагалі, щось будемо будувати, чи як...? варто згадати про те, що відбувалось сто років тому на Україні -шаровари, вишиванки, вивіски, мовне питання ... і що з того вийшло?
Цитата
 
 
+2 # Ауріка 21.04.2015, 15:16
Я дякую Вам, Надійко, за ковток свіжого повітря! Підтримую!
Цитата
 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори