Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Посадовці чи журналісти: хто недопрацював для «відкритих даних»?

Концепція відкритих даних для Кіровоградщини більш ніж нова. Незважаючи на поступову комп’ютеризацію документообігу, розуміння того, що є публічною інформацією у форматі відкритих даних, у безпосередніх розпорядників даної інформації відсутнє. На жаль, і про це також варто згадати, не надто поінформовані про це й самі журналісти.

Та все ж наприкінці лютого 2017 року за ініціативи регіонального координатора ІМІ в Кіровоградській області до міського голови Кропивницького від імені журналістської спільноти, за підписом більш ніж двох десятків редакторів та журналістів місцевих видань, було направлено відкритий лист з вимогою вирішити питання оприлюднення на офіційному сайті міськради масивів відкритих даних, що передбачено 835-ю постановою Кабміну. Текст звернення до того ж було озвучено на черговій сесії міської ради. І, як не дивно, реакція не забарилась. Минув тиждень — і на оновленому сайті міськради з’явились спеціальні вкладення «Набір відкритих даних», що містили, на жаль, переважно зовсім не ту інформацію, та ще й не в тих форматах.

Про причини такої некомпетентності та перспективи вирішення виниклої ситуації вдалось дізнатись у сертифікованого тренера з відкритих даних проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» Світлани Литвиненко.

«У міській раді почали працювати в цьому напрямку, однак розуміння ідеї відкритих даних і мотивації відкривати інформацію у посадовців не було. І про це свідчить кількість наборів відкритих даних, які оприлюднили за три з половиною місяці з моменту звернення журналістів, і їх якість, — розповіла Світлана Литвиненко. — Серед виконавчих органів міської ради можна назвати явних лідерів відкритих даних, які відкрили інформацію, яку від них вимагали, але аутсайдерів, на жаль, більше. Однією з причин такої ситуації стала не тільки відсутність нормативної бази для відкритих даних на місцевому рівні (розпорядження міського голови, рішення ради, положення про набори, накази про визначення відповідальних осіб), а й брак методичних роз’яснень та інструкцій щодо відкритих даних узагалі. Тобто постанову спустили, а як її виконувати якісно — не роз’яснювали.

У міській раді в межах проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», який фінансує Уряд США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Департамент з міжнародного розвитку уряду Великобританії (UK aid), розпочалася серія тренінгів з відкритих даних, де я намагаюсь донести до держслужбовців головну ідею відкритих даних, показати їхню ефективність в управлінні містом, розповісти, як створювати якісні набори відкритих даних і чому не варто обмежувати себе тільки визначеним переліком інформації, що має бути на сайтах рад у формі відкритих даних. Працівники окремих підрозділів демонструють готовність працювати в цьому напрямку й відкривати дані, однак є й такі, які не відвідують тренінгові заняття і не оприлюднюють даних узагалі».

Проведена серед посадовців робота не була даремною: уже 9 червня на офіційному сайті міської ради Кропивницького за підписом секретаря міськради Андрія Табалова було оприлюднено розпорядження № 40 «Про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних»

Серед найцікавіших для журналістів тез варто виділити обов’язкове, до 25 червня 2017 року, призначення відповідальних осіб за підготовку, передачу, актуальність, достовірність та оновлення інформації, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних, і визначення періодичності оновлення даної інформації. Крім цього, до все того ж 25 червня посадовців зобов’язали зареєструватись на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та забезпечувати актуальність наборів даних шляхом їх оновлення не пізніше п’яти робочих днів з дня внесення змін до набору даних.

Звучить і справді непогано, однак як свідчить досвід, між гарною ініціативою та її практичною реалізацією — величезна прірва, яку самі місцеві журналісти, як це не сумно, не надто намагаються подолати. Показовий приклад: два тижні тому, 31 травня, у закритій Facebook-групі журналістів Кропивницького все та ж Світлана Литвиненко звернулась до колег з проханням допомогти з формуванням списку інформації, яку передусім бажано було б бачити на сайті міськради у формі відкритих даних. Реакцією на звернення стали «аж» дві пропозиції, що свідчить про пасивність місцевих медійників та нерозуміння важливості даного питання.

І поки посадовці міської ради намагаються розібратись у форматах зберігання інформації, працівникам кропивницьких ЗМІ варто задуматись над необхідністю активніше боротися за власні права чи принаймні підтримувати тих, хто намагається змінити ситуацію на краще.

 

 

Павло Лісниченко, регіональний представник ІМІ у Кіровоградській області

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Посольства США

0

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори