Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Той, кого люблять всі, про… (нотатки з «Книжкового Арсеналу»)

Posted Автор: Створено: в Культура

Письменник Юрко Іздрик сказав якось про колегу Тараса Прохаська: «Прохаська люблять усі».

Не знаю, як там усі, але я люблю. Коли Прохасько говорить – своїм рівним теплим голосом – я б його слухала і слухала. І не важливо, про що саме він розповідає. Здається, коли б він просто взяв телефонний довідник і почав його читати, то у цьому також була б якась родзинка. Тож з тих пір, як уперше почула його і про нього, ловлю кожну нагоду такої зустрічі.

Востаннє вона трапилася на «Книжковому Арсеналі» (учора він закінчився, але залишилося багато подій фестивалю, про які хочеться хоч написати). У Тараса була розмова у форматі публічного інтерв’ю  із Валентиною Клименко.

Тож із тієї розмови кілька слів Прохаська про…

…авантюри

Я люблю авантюри. Часом вони бувають вдалими. Але на них треба наважуватися. Ми не завжди знаємо, що стане авантюрою, а що – ні.

…спілкування

Я готовий розмовляти, але маю і страх людей. Не через те, що боюся здатися недосконалим, такого давно вже немає. Я приймаю людей, якими вони є, і  сподіваюся, що вони мене також.

Тривалий час вважав, що письменник не мусить робити якісь такі штуки (презентації і подібне). Але мені подобається, коли мене сприймають, знаючи мої книжки. Якби я продавав глечики, то хотів би, щоб покупці цікавилися саме ними.

Будь-який контакт є позитивним, будь-яке спілкування добре. Щоразу, коли з кимось говорю, вважаю, що більше беру, ніж даю.

А ще Тарас дивується, що викладачі з польського центру його міста не ходять на зустрічі із польськими письменниками. Бо ті нібито не відповідають їхньому профілю і т. п.

… поезію

У студентські роки мої друзі біологи і геологи (які до того знали лише радянську літературу) вирішили, що я великий потрясаючий поет. Але потім я зрозумів, що є інші поети. І не варто МЕНІ цього писати.

Але все-таки в Тараса є книга поезії – в одному примірнику. Нещодавно до нього підійшла дівчина і запитала, чи не міг би Прохасько створити книгу в єдиному екземплярі для її хлопця. Відповів, що не міг би, але може дати їй свої старі вірші, якщо вона з того зробить книжку. Єдина умова – щоб вони справді залишаться в одному примірнику в її хлопця і не потраплять до рук широких мас.

…дитячі і дорослі книжки

Минулого року вийшла перша дитяча книга Тараса Прохаська із ілюстраціями Мар’яни Прохасько «Хто зробить сніг» (одна з найкращих дитячих книжок 2013-го):

Давно хотів написати книжку саме про кротів. І мені, і багатьом моїм знайомим стає цікавіше читати non-fiction. Безконечно читати тільки белетристику неможливо, бо тих методів писання не так багато. Але фікція дуже важлива для дітей. Показати уявний світ набагато краще, ніж розповідати про будову маточки і тичинки.

…жінок

Кейт Мосс – єдина нереальна жінка, яку я полюбив. Вона приблизно моя ровесниця, як дівчина з мого двору. Сподобалася своєю рідністю.

… війну

Одна з особливостей теперішньої війни – ми самі не уявляємо, як вона тепер має виглядати. Це війна чи не війна? В певний момент ми не відчуваємо, що вона є. Але вона є. Друга світова – це наше формотворче уявлення про війну. Зараз активних учасників подій багато, і ми не можемо прорахувати щось наперед.

А ще я не знаю, в який момент включитися в неї мені. Нема ясності. Знаю лише, що перші кілька років мене не мобілізують, бо мені вже за сорок п’ять.

…і між іншим

На «Книжковому Арсеналі» час від часу оголошували, що якісь діти загубилися і чекають батьків там-то.  Після чергової такої новини про двох хлопчиків Тарас каже: «Цікаво, чи віддадуть їх кожному, хто скаже, що прийшов по них? Бо можна би було взяти».

0

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори