Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

ЦЕ ДИВНЕ СЛОВО ҐЕНДЕР І З ЧИМ ЙОГО ЇДЯТЬ У МІСТІ КРОПИВНИЦЬКОМУ

Posted Автор: Створено: в Суспільство

Як думаєте, при слові «ґендер», яка думка найпершою виникає у пересічної людини, яка «глибоко не в темі»? Напевно, це щось типу: «Оооо. Це феміністки активізувалися. Зараз знову будуть щось проти чоловіків затівати». Слово наче б то і просте, але чітко запаковане в якісь агресивні міфі і ілюзії. Отже, спробуємо розібратися, чим «ґендер» уже допомагає кожному з нас, у нашому особистому житті.

Напевно, Ви зі мною погодитеся, що суспільство – це не просто люди, а чоловіки і жінки певного віку, які мають свої особисті захоплення, життєві пріоритети, які працюють на певних посадах (або не працюють), мають різний рівень здоров’я ну і так далі. У культурі кожного суспільства є норми, моделі поведінки, традиції, які передаються від покоління до покоління, уявлення про те, якими повинні бути чоловіки та жінки, які соціальні ролі їм відігравати. Народжуючись ми уже потрапляємо у певну трафаретну систему поведінки, якій маємо відповідати за замовчуванням. Інколи розірвати це коло нав’язаних стереотипів ми можемо тільки ціною особистого подвигу. Наприклад, Марія Заньковецька (1854 – 1934), яка стала легендою українського театру ще за життя, змушена була йти проти волі батьків та суспільства, щоби займатися улюбленою справою. «Жінка має вийти заміж і доглядати за дітьми, а не мати легковажне заняття на потіху іншим», - такої думки був її батько, Костянтин Костянтинович, шляхетний, хоч і збіднілий, дворянин. Виступаючи на сцені, пані Марія не мала можливості оприлюднювати власне прізвище або прізвище чоловіка, щоби когось не зганьбити, саме тому взяла псевдонім «Заньковецька». Кожні кілька місяців чоловік давав акторці довідку ‑ «вид на проживання». Бо тоді жінки не могли вільно пересуватися містами без дозволу їхніх чоловіків. У 1888-му році Марія Костянтинівна попросила і отримала від церкви дозвіл на розлучення. Оскільки вона взяла «провину» за розлучення на себе, то їй заборонялося вдруге виходити заміж. Чи хотіли б Ви собі таке життя? Як Вам перспектива бути собою за рахунок суспільного осуду?

Дійсно, фемістичні рухи сформували для жінок можливість навчатися, голосувати під час виборів, обирати для себе чим займатися по життю: будувати кар’єру чи бути домогосподинею (а, може, вдало поєднувати і одне, й інше). Але «ґендер», перш за все, це про рівність можливостей. Концепція ґендерної рівності передбачає рівні права і рівні можливості у суспільстві для жінок і чоловіків, рівні умови для реалізації прав людини, участь у національному, політичному, економічному, соціальному та культурному розвитку, отримання рівних винагород за результатами участі. Ґендерна рівність є процесом справедливого відношення до жінок і чоловіків.

У березні 2019 р. міська рада м Кропивницького приєдналася до «Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад». Це був дуже прогресивний політичний крок, який став можливим завдяки зусиллям багатьох людей і організацій, зокрема, Міжфракційному об’єднанню «Рівні можливості» міської ради Кропивницького. Станом на зараз експерти Кіровоградської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» формують «Ґендерний портрет міста Кропивницького». Реалізація цієї ініціативи стала можливою завдяки фінансовій підтримці Міністерства міжнародних справ Канади, яке підтримало спільну діяльність Асоціації міст України (АМУ) та проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС), який в Україні впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ).

Мені особисто цікаво буде подивитися на ґендерну статистику нашого міста та подумати, що із нею робити далі. А Вам?

0

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори