Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

У пошуках новорічного настрою або "рік, як вік"

Posted Автор: Створено: в Загальне

«Прийшов вінець – року кінець»

 (В. Скуратівський «Вінець»)

 

Не знаю як вам, а мені хочеться відчути і навіть пощупати той новорічний настрій, про який всі гелгочуть ще з першого зимового дня, а кому поталанило зарядитися ним і раніше. Хочу гірлянди замість мізків і кольорову гаму емоцій замість тих жахливих повсякденних думок, якими просякнута голова. Наприклад, котик моєї бабусі, і той вже лише валяється під ялинкою, та пронизливо муркочучи спросоння, просить весь час рибки, а багатьом людям, серед яких і я, що зовсім не дивно, не вдається ніяк налаштуватися на цю чарівно святкову хвилю казковості. В дитинстві було надзвичайно класно чекати Діда Мороза… до сих пір шкодую, що мама порвала наші з ним стосунки, хоч якийсь сенс був. І що ж тепер? Лягти спати під Новий рік, а вранці пожалкувати про це, як зазвичай? Ні, маємо виправляти ситуацію, доки ще є час. Важливо знати, що святкуємо, тому давайте поринемо в історію цих «гулянок». Може і настрій прокинеться під час прочитання!:))

 

Етимологія слова «вінець»

За Василем Скуратівським маємо приголомшливі повір`я, які за походженням з давнього-прадавнього народного минулого.
Якщо ви цікавитеся обрядовою історією нашого народу, то це саме те, що варто почитати у передноворічну ніч.
Слово «вінець» у його розумінні – замкнуте коло, яке символізувало сонце. З тих часів дійшло до нас це відлуння міфологічного змісту, за яким небесне світило виступає життям у всіх його проявах та символом вічності, безкінечного плину часу, нерозривності людської родовідної.
Ще у своїй символіці ця річ слугувала ознакою закінчення дівочої юності та була перехідною ланкою до жіночності для молодої панянки. Це дуже важливо, оскільки раніше купа обрядів стосувалися цього. Наприклад, дівчина, яка зганьбилася, не зберігши себе для чоловіка, не мала права одягати весільний вінець, який в цьому випадку являв собою символ чистоти та цноти. Зараз цього обряду вже не дотримуються (тулять фату, коли і куди тільки хочуть).
Не останнє місце займав «Вінець» і у побутовому, а найбільше хліборобському житті людей. Це виявлялося у тому, що після жнив було обов`язком господаря із зібраного колосся сплести «переможний» вінок, що символізував закінчення жниварської пори та багату врожайність ниви.
 Це не останній обряд серед вищеназваних, з «Вінцем» у наших предків було пов`язано дуже багато чого…

 

Новий рік та Старий Новий рік у контексті слова «Вінець»

То як же пов`язаний «Вінець» власне з новорічними обрядовими дійствами?
Найцікавіше, що може вразити – те, що у ті сиві часи ним називався останній місяць року, у наш час – грудень. За традицією роком є нерозривний денний цикл, що також уособлює вінцеподібний шлях діяльності людини. Говорячи просто, можна сказати, що рік – нерозривне коло у 365 днів, протягом яких людство здійснює свої найменші та найбільші, найцікавіші та найнезрозуміліші забаганки, потреби, цілі. Часто люди не помічають всього цього. А й навіщо? Щорічно відбуваються одні і ті ж самі дії – змінюють одна одну пори року, проходять місяці, дні, сонце та місяць чергуються на небесній варті. От так непримітно і йдемо ми назустріч 2014-му річному «Вінцю».
Здавалося б рік – немало і небагато… Якщо підходити з точки зору історичної науки – це мізер, для людини ж – цілий вік. Тому прислів`я, з якого розпочався цей матеріал якнайкраще говорить про вагомість цієї довершеної частини людського існування.
Часто мовиться ще й так : «Рік, як вік». Цей вислів просто збиває з думки або й навпаки – додає невичерпну їх кількість, особливо людям, які вже мають певний віковий тягар за плечима. Не маємо забувати, що треба цінувати час. Для когось, може, і цей маленький його проміжок, як подарунок долі.

 

«Стільки днів – стільки й свят» (народна мудрість)

А взагалі-то, мабуть, не всі знають, що Новий рік відзначався раніше весною. Було те діло давно, але було… Вважалося, що весною все пробуджується, оживає, відновлюється. Пізніше, а саме з появою християнської віри це свято перенесли на осінь. І лише Петро 1 започаткував святкування у січні, видавши відповідний наказ для всіх руських земель, який був частиною його реформ. Втім це не ще не кінець. Радянська влада змістила початок року на 14 днів. Ось так і утворився Старий Новий рік. 1-го січня відмічається Новий рік за церковним порядком, а 14-го – офіційно. Натомість ми відзначаємо Новий рік не в дві дати, а протягом цілих 14-ти днів. Різдвяні канікули – святе. Навіщо відкладати на завтра те, що можна зробити і сьогодні, і завтра, і післязавтра, і щоденно аж до самого Старого Нового року?:))
Не варто забувати, що за новим стилем 14 січня також відзначається день Василя. У цей день вітають всіх іменинників Василів, продовжують святкування.
 

А Миколай у вишиванці розбудить подарунком вранці…

Беруть початок святкові канікули ще з грудневих вечорниць, які славляться в народі й досі. Вони наскрізно різняться за структурою проведення та тематикою, яка визначається історичними особливостями того чи іншого свята. Наприклад, нещодавно були обрядові вечорниці на Андрія, Варвари, різноманітні новорічні ворожіння. А Миколай чудотворець у ніч на 19-те грудня вже поклав дітям під подушки або в чобітки подаруночки за гідну поведінку протягом року. Новорічні обряди найцікавіші, оскільки сповнені якоїсь надприродної казковості та чарівності. Це і щедрівочки, колядочки, вертепні вистави, водіння на Меланки та багато інших не менш цікавих дійств.

Новий рік – перш за все початок «нового» життя для кожного, недарма всі ми десь підсвідомо сподіваємося на щось краще, світліше у Новому році. Здебільшого вважається, що на зламі останнього дня року та першого новорічного відкривається щось незбагненне, чарівне, що може змінити життя раз і назавжди. Та точно можна сказати одне, багато цих сподівань просто залишаються в своєму статусі сподівань або ж мають властивість, як дим, розсіюватися з настанням першого рядового понеділка і тоді людина не застрахована від нервових поривань, які чатують на нас постійно. Висновок в тому, що не треба вимагати грандіозних змін та надможливого. Якщо б і існував Дід Мороз, то йому ваших бажань вистачило б років на п`ять роботи, якщо не більше!))

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори