Гречані блоги

Блоги небайдужих особистостей на інформаційному порталі Кіровоградщини "Гречка"

Юрист Інституту Медіа Права про посягання на свободу слова у Кіровограді

Posted Автор: Створено: в Суспільство

На сторінках "Гречки" ми розповідали про дві непересічні події за участі непростої родини адвокатки та екс-начальника ДАІ Кіровоградської області. Перша збила на автомобілі "Lexus R-350" 8-річного хлопчика, "правоохоронець"  на тому ж автомобілі був затриманий патрульною поліцією у нетверезому стані.

Після оприлюднення інформації на "Гречці" пані Ксенія Петренко зажадала видалення з матеріалу її персональних даних, натякаючи на судовий позов. Тоді ми відреагували на її заяву:

b2ap3_thumbnail_e12f39fba769ce676649e856ff02db8a.jpg

"ВИМОГА

про видалення інформації, яка містить персональні дані:

В інформаційному інтернет – виданні «Гречка» 26 травня 2016 року 0 16.33 год. Опубліковано статтю http://gre4ka.info/statti/27681-lexus-iakym-keruvav-p-ianyi-politseiskyi-misiats-tomu-zbyv-dytynu-foto в якій викладено інформацію, що містить мої персональні дані та моє фото.

Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 року з наступними змінами, персональними даними відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Персональні дані є конфіденційною інформацією про особу.

Особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід'ємними і непорушними (ст. 8 Закону).

За ч. 2 ст. 8 Закону України «Про захист персональних даних» суб'єкт персональних даних має право, зокрема:

1) пред’являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;

2) пред'являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;
3) на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв'язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи;
4) звертатися із скаргами на обробку своїх персональних даних до Уповноваженого або до суду;
5) застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних.
 

 Мною, згода на обробку та оприлюднення моїх персональних даних інформаційному порталу Кіровоградщини «Гречка» не надавалась.
 
ВИМАГАЮ НЕГАЙНО усунути порушення моїх законних прав та інтересів та видалити з матеріалів оприлюднених на сайті мої персональні дані.
 
Повідомляю Вам, що такі незаконні дії спричиняють мені моральну шкоду.
 

У разі невиконання моєї законної вимоги, змушена буду звернутись до всіх можливих інстанцій для припинення порушення мої законних прав, притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування моральної шкоди.

З повагою, Ксенія Петренко"

Сьогодні, 7 червня, "Гречка" отримала коментар юриста Інститута Медіа Права (Центру Демократії та Верховенства Права) Марічки Гринишин,:

b2ap3_thumbnail_Marichka2-e1459424243306.jpg"Ми розглянули вашу ситуацію і вважаємо, що у цьому випадку немає порушення законодавства щодо поширення персональних даних. Хоча й пані Петренко не надавала згоди на поширення її персональних даних, частина 2 статті 14 закону «Про захист персональних даних» встановлює можливість поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Більше того, згідно з частиною 2 статті 25 закону «Про захист персональних даних», дозволяється обробка персональних даних без застосування положень цього закону, якщо така обробка здійснюється виключно для журналістських та творчих цілей, за умови забезпечення балансу між правом на повагу до особистого життя та правом на свободу вираження поглядів.

Таким чином, вимоги пані Петренко на підставі закону «Про захист персональних даних» вважаємо неприйнятними, оскільки персональні дані поширювались виключно для журналістських цілей, а саме: інформування громадськості про події, що стосуються предмета суспільного інтересу. Інформація, в рамках якої поширювалася такі персональні дані є суспільно важливою, адже стосується дорожньо-транспортної пригоди, яка отримала широкий резонанс у суспільстві. Вважаємо, що був дотриманий баланс між правом на повагу до особистого життя і правом на свободу слова і принагідно нагадуємо, що межі приватності  у державних службовців є вужчими (у статті йдеться про чоловіка пані Петренко - старшого інспектора ДАІ Знам`янського ВП "ГУМП" в Кіровоградській області). У будь-якому разі, вимога пані Петренко не містила обґрунтування порушеного балансу між згаданими правами.

Врешті, пані Петренко у своїй вимозі про видалення персональних даних жодним чином не оспорює достовірність викладеної інформації, а лише стверджує, що поширення її персональних даних завдає їй моральних страждань. З цього приводу, наголошуємо, що журналісти є «вартовими демократії» («watchdogs of democracy»), про що неодноразово наголошував Європейський суд з прав людини, рішення та практика якого є обов’язковими для застосування в Україні. Інформувати громадськість про суспільно важливі події – є обов’язком журналіста. Саме такими важливими подіями вважаємо інциденти за участі правоохоронця та його родичів. Також, опублікування матеріалу сприяє дискусії у суспільстві щодо особи, яка є представником правоохоронних органів.

Відтак, вважаємо, що видалення інформації є неможливим у цьому випадку і є посяганням на право на свободу слова".

Тож вітаю всіх колег з професійним святом. Не боїмося писати правду...

0

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлюють автори