Інтерв'ю

Андрій Табалов: Росії варто припинити помсту і звикнути до думки, що немає зворотнього шляху для України

. 3343

 В країні практично стартували парламентські вибори. Активізувалися як ті політики, про яких округах практично нічого не було чути, так і ті, про кого виборці чули систематично. Кіровоград в парламенті представляв і далі збирається представляти народний депутат Андрій Табалов. З ним "Гречка" і поспілкувалася про роботу в парламенті, економічну кризу, Росію і АТО...

- Ви завжди були прихильником підписання Україною угоди з ЄС. Які конкретно наслідки і в які терміни кіровоградці зможуть відчути в результаті вступу в дію Угоди?
- Угода про асоціацію з ЄС - це не якийсь там короткостроковий виграш, а напрямок зовнішньої економічної політики. На мій погляд, це буде сприяти прискоренню входження інвестицій в Україну. Це основний виграш. Ми це відчуємо, коли закінчиться війна. Щодо безмитної торгівлі з ЄС, то кіровоградські виробники поки що переваг не відчують, бо потрібно сертифікуватись.

- Якимось чином українській продукції буде легше потрапити на Європейський ринок? Чи знову ж таки, все спирається на сертифікацію?
- Я думаю, потрапити буде легше, але таки треба пройти сертифікацію. Я знаю, що багато підприємств цим вже займаються. І це питання не одного дня і навіть не одного місяця, а для деяких підприємств - не одного року. Ті, хто сертифікувався на Європу, наприклад, «Креатив», як постачали олію, так і будуть постачати. Тільки трохи знизиться мито. Інші не будуть постачати поки не отримають відповідні сертифікати.

- Щодо хлібопекарської продукції, то вся вона збувається на внутрішньому ринку. Щоб експортувати молочну продукцію, потрібно докорінно змінити систему виробництва сирого молока. В Європі немає бабусь, дідусів, які вирощують худобу, годують одну, дві, три корівки, здають це все одному заготівельнику, який везе його до заводу на переробку. Там існують сільгосппідприємства або кооперативи, все повністю автоматизовано. Корова доїться спеціальним обладнанням. Людського фактору взагалі немає. Таку продукцію можна було б експортувати в Європу. Я думаю, з часом ми до цього прийдемо. У цьому напрямку вже працюють деякі недержавні програми. Наприклад, компанія «Danone» декілька років займається подібними кооперативами в Україні.

- Окрім того, робити все потрібно швидко – адже підприємства України практично втратили російський ринок. І Європа не панацея. Є багато країн на які можна орієнтуватися. Наприклад, країни Азії та Африки.

- Які фактори впливають на економічну ситуацію в країні, чи буде економічна криза поглиблюватися?
- Тут є два аспекти. Перший - це ті революційні події, які були у нас на початку року, вони сприяли тому, що було скинуто режим Януковича. А всі витрати на його режим були занадто великими: це утримання президента, утримання прем’єр міністра. Так зараз, наприклад, Яценюк не дозволяє собі літати чартерним рейсом. Президент Порошенко не пробує освоювати власний вертоліт…Окрім того, вже відбулися і зараз тривають суттєві скорочення в прокуратурі, міліції, СБУ, інших органах державної влади. Продають державні резиденції і автомобілі (VIP – класу, а таких було досить багато). Іде курс на дуже суттєву економію витрат, на мільярди. Але… цю економію країна не відчуває, адже ми отримали дефіцитний бюджет, в якому не вистачало майже трьохсот мільярдів гривень.

- Хто контролює продаж резиденцій, авто і т. ін.?
- Цим займається Державне управління справами при адміністрації Президента. Знаю кількох нових людей, які сьогодні там працюють. Але й багато корупціонерів ще лишились в державних установах і до сьогодні.

- Якщо про Угоду з ЄС ще згадати, то як це вплине на стосунки з Росією?
- Це вже вплинуло. Негативно. Але Росія повинна зрозуміти, що зворотнього шляху для України немає, тому варто просто звикнути до цієї думки і тверезо подивитися на економічні стосунки з нами. Я інакше, як безглуздям поведінку Росії назвати не можу. Їм вигідно купляти наші товари. Вони якісні, за помірними цінами. Усі ці вигадування про ветеринарні невідповідності, або якісь інші речі, це суто політичні питання. Просто Росії не подобається, що Україна підписала асоціацію з ЄС, не вступила у Митний союз. І це така собі помста.

- А як саме ця «помста» вплине на громадян і бізнес в Україні?
- Дуже негативно, адже значний обсяг товарів постачався до Росії. От, наприклад, овочі. Зараз закривається дуже багато тепличних комбінатів, або вже закрилися. По-перше, газ подорожчав майже у два рази, а тепличне господарство дуже залежить від ціни на газ. Залишились підприємства, які працюють на внутрішній ринок. Експорту в нас немає. Більше того, у нас є імпорт із інших країн, таких як Туреччина та Іспанія. Держава нічого не робить , щоб захистити свого виробника. Це стосується не лише тепличної галузі. Так само молочне виробництво. Зараз до Росії з нашими сирами, маслом майже не потрапиш. Перепони серйозні. Тому, продукція стоїть тут, в Україні. Є спроба Аграрного фонду закупити цю продукцію для стабілізації цін для населення.

- Як пливає на економіку України війна на Сході?
- Інфраструктура найбільшого індустріального регіону України руйнується на очах. ЇЇ просто нищать. На відновлення потрібні будуть мільярди. Це будуть витрати державного бюджету або приватних компаній. Тому що це і наш експортний потенціал у тому ж числі. На Сході сконцентровано багато підприємств, які працювали на Росію. Таке враження, що Росія навмисно нищить інфраструктуру таких підприємств, щоб сприяти російським виробникам.
Повинні бути серйозні інвестиції в інфраструктуру і ці виробництва вже будуть зорієнтовані не на Росію. А в Росії, думаю, буде дефіцит деяких продуктів. І їй доведеться закуповувати їх в інших державах. У тій самій Європі.
Всі події віддаляють нас від Росії, руйнують усі зв’язки. А керівництво, яке там є зараз і яке винне у цих подіях, буде там не завжди.

- Ви торкнулися питання старих кадрів на всеукраїнському рівні, так само і на місцевому рівні. Так в Кіровоградській області активісти виступають проти нового очільника облдержадміністрації закидаючи йому те, що на своїх посадах в держструктурах залишилися старі кадри. На скільки потрібне оновлення влади?
- Тут є кілька аргументів. За і проти. З одного боку, оновлення потрібне. Але це не може відбуватися за день чи місяць, для цього потрібен деякий час, а може, і роки. Стосовно конкретно голови ОДА. В нього є чітка позиція на Європу, на децентралізацію. Це рішення Президента, залишати цю людину чи ні. Як мінімум, Олександр Петік робить кроки, для того, щоб стабілізувати ситуацію в регіоні… Слава Богу, до нас не дійшла війна. І ми повинні допомагати східним областям. Їм саме зараз потрібна наша допомога, після визволення.
Щодо кадрових змін, то вони рано чи пізно будуть. Для цього є бажання голови держави, а головне, всього суспільства. Також є курс на децентралізацію і я це абсолютно підтримую.
- Децентралізація в якому аспекті в першу чергу потрібна нашому регіону?
- В першу чергу, нам потрібна фінансова незалежність. Тобто, якщо ми даємо можливість громадам приймати рішення з того чи іншого питання, то це має бути підкріплено фінансово. Більшість податків, які генеруються підприємствами на території тої чи іншої області, повинні залишатись тут.

- Нещодавно на прес-конференції ви заявили, що підтримуєте діючу (змішану) виборчу систему. Ви особисто плануєте брати участь у наступних виборах?
- Брати участь у виборах до парламенту планую. І сподіваюся, що система буде з мажоритарною складовою. Не повинно все залежати від партійної приналежності.

- А що вийшло зробити з передвиборчих обіцянок? І взагалі, наскільки продуктивною була робота депутата?
- Я б виділив такі три блоки. Перший блок, це робота громадської приймальні. Вона працює дуже потужно, звернулося майже півтори тисячі людей. Більшості надано допомогу різного характеру: кому матеріальна, кому організаційна.
- Другий блок, що вдалося зробити, це із п’ятнадцяти законів автором яких я є, один вдалося донести до сесійної зали для включення до порядку денного. На жаль, для цього забракло голосів (частина депутатів на той момент не повернулася з обіду). Але це питання актуальне і його ще ставитимуть до порядку денного. Стосується воно громадських слухань стосовно забудов. Наприклад, якщо у вас в дворі планують побудувати мобільну вежу - ви маєте право не допустити цього. І повинен бути законний механізм, як це зробити. Громадські слухання можуть стати невід’ємною часткою містобудівної документації.
- І третє. Вдалося вибити гроші з державного бюджету на реконструкцію гімназії ім. Т.Шевченка і остаточний ремонт позашкільного закладу для дітей «Контакт». Приміщення десять років стояло без ремонту. Тож я вважаю, що це невеличка перемога для всього міста.

- В рамках програми ви говорили про особливий статус міста Кіровограда, як компенсацію за шкоду, завдану видобуванням урану…
- Так, там говориться про відшкодування на ліки, про деякі соціальні виплати. Я вважаю, що це правильно, бо гроші, які йдуть за уран надходять до Дніпропетровської області, або до бюджету України. Якщо б ці гроші потрапили до нашого бюджету, тут би і питання такого не виникало.

- На прес-конференції демонстрували фото, яке нібито є доказом того, що ви не голосували за одіозні закони шістнадцятого січня. Як оцінюєте роботу тодішньої ВР? Як ви взагалі ставитеся до рухів Євромайдану? На скільки вони вплинули на наш сьогоднішній день?
- За закони не голосував. Зараз настала нова епоха у державі і в головах у людей. І те , що відбулося взимку, ніколи не забудеться. За декілька днів чи тижнів країна повністю змінила мислення, погляди. Раніше Росія активно впливала на розвиток нашої держави. А тепер нам нічого не заважає будувати власне майбутнє.

- Які все ж таки чинники заважають нам бути не просто де – юре європейською країною, а й де – факто?
- Треба змінити державну систему і звільнити її від корупції. Тому що корупція – головна проблема і нам потрібно ще дуже багато зробити для того, щоб її побороти.

- Над чим конкретно зараз працюєте?
- На даний момент займаюся проблемами військових і планую посилити працю громадської приймальні в плані надання юридичної допомоги військовослужбовцям та їх сім’ям і слідкувати чи правильно і своєчасно їм надають допомогу. Нещодавно, відвозив необхідні військовим речі в один з кіровоградських батальйонів територіальної оборони на Сході.

- Окрім військової проблеми, які нагальні потреби зараз хвилюють людей?
- Залишилися проблеми комуналки. Будинки як стояли без ремонтів та руйнувалися, так воно і є і зараз. Для цього повинна бути державна програма з комунального будівництва. Це є в планах, я над цим працюю. Також закон, яким я займаюсь стосовно радіологічного захисту населення міста Кіровограда на 2015 -2019 рік. Там є питання про очищення річки Інгул. Це екологічна проблема і з її вирішенням потрібно визначатись.

- А які ще необхідні закони зависли у ВР з тих чи інших причин?
- Там сотні важливих законів, які на даний момент просто ігноруються. Наприклад, є такий закон, що стоїть у порядку денному, де інвалідам не потрібно буде щороку ходити за необхідними довідками у лікарню.
- Ну і звичайно потрібно робити повне перезавантаження влади. Починаючи з ВР, закінчуючи сільською радою.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама