Інтерв'ю

Останнє інтерв'ю загиблого спецпризначенця з Кіровограда (ВІДЕО)

. 3063

Цензор.нет опублікував останнє інтерв'ю загиблого кіровоградського кіборга - Євгена Подолянчука, який загинув під час операції в Донецькому аеропорту. Військовий розповів про оснащення 3-го полку спецпризначення волонтерами, захист Донецького аеропорту, користь від безпілотників та тепловізорів, стратегію і тактику в АТО і навіть про пропозиції військовим розганяти Майдан...

 

На відео від 7 серпня загиблий старший лейтинант, командир групи 3-окремого полку спецпризначення, пластун Євген Подолянчук.

- Скажіть, як довго Ви знаходитесь в аеропорту і яку задачу Ви тут виконуєте?
-Точні терміни я Вам сказати не можу, але загалом в операції (АТО. - Ред.) Ми беремо участь близько 5 місяців. Проте самі "тертя", які зараз йдуть, почалися для мене ще з Нового року. Ми брали участь у різних заходах щодо охорони об'єктів, з прикриття кордонів, потім вже тут з оборони і охорони аеропорту.

- Тобто про те, що щось назріває, було відомо вже після Нового року?

-Тоді це ще починалося як захист об'єктів від захоплення просто по Україні. А після подій на Майдані, ми приступили до прикриття від зовнішньої агресії.

- Ви можете розповісти про той факт, коли Вам прийшло повідомлення ,бути присутнім на Майдані і робити зачистку?

-Коли була минула влада, по військах висилали телеграму, яка була сформульована як звернення військових до командування, до президента з вимогою або проханням навести порядок і т.д. Не треба це вуалювати. Це була пропозиція підписатися під розгоном Майдану і всіх революційних рухів або ж безпосередньо брати участь у цьому розгоні. У нашій частині все це обговорили, і командир частини, і все командування, і всі наші офіцери, бійці - чітко висловили свою позицію, що ні підписуватися під цим ми не будемо, ні лізти в ці політичні процеси ми не будемо. Ми готові захищати свою країну, боротися проти зовнішнього агресора, боротися з тероризмом, чим ми, відповідно, зараз і займаємося.
- Як Ви вважаєте, Ваше завдання тут можна залагодити в повній мірі? Ви виконуєте на всі 100% свої функції, які повинні виконувати?
- Ми виконуємо по максимуму, виходячи з тих можливостей, які у нас є. Їх можна було б розширити, але це все залежить від технічного забезпечення. Якби у нас на одну групу було по безпілотних літальних апаратів і тепловізор, а у військах це було хоча б на піхотну роту або мотострілкову, то наша ефективність підвищилася б не просто в рази, а колосально. Наприклад, зараз в армії немає нормальних, адекватних засобів, щоб працювати вночі. Тепловізор - це засіб, який дає можливість працювати і вночі, і вдень, чи з "зеленкою", яка заважає нам виявляти бойовиків. Безпілотник - це відмінний засіб і для ведення розвідки, і для коректування вогню. Відповідно, навіщо посилати за ту поляну, той ліс, в те місто солдата, ризикувати його життям, якщо можна відправити шматок металу, який добуде більше інформації, так як охопить більше території, повернеться, ти його поставиш на зарядку і відправиш заново. Наше командування, яке зараз, вони анітрохи не винні в такому слабкому технічному забезпеченні, так все це розвалювалося ще за колишньої влади і не розвивалося. Можливо, це робилося цілеспрямовано.
- Чи є якісь приклади бойових завдань, операцій, про які Ви можете розповісти?
-Було дуже багато епізодів. По епізоду, який був тут 26 числа. Повним підрозділом я не працював, так як мій підрозділ було розділено на окремі пости. Ми займалися охороною і обороною. Зі мною на далекому посту були тільки снайпери і кулеметник. Плюс, мені було надано зенітний розрахунок десантників 25-ї бригади. Ми працювали по своєму напрямку. Мої відділення також працювали на даху старого терміналу, обороняли склад паливно-мастильних матеріалів. Для нашого поста все почалося в 3:00 з того, що ми почули в ефірі, що висуваються бойовики. Я прийняв рішення підготувати зенітну установку, підготувати своїх хлопців. Висунутися на позиції ближче до терміналу, так як ми знали, що вони будуть займати новий термінал, який нами не контролювався. Так як служба авіаційної безпеки цього нам не дозволила. Ми доповіли своє рішення. Нам дали добро. Ми висунулися. І так, як і наші товариші на старому терміналі, прочекали до першої години дня, вели спостереження, виявляли цілі, снайперів, вогневі засоби. Коли пішов візит вертольота, почався бій. Для мене він почався з того, що нас накрили з АГС-17, протипіхотного гранатомета. Так як ми розмістилися на дальності більше, ніж ефективний вогонь стрілецької зброї, прицільно бити вони по нам не змогли. Ми відповіли їм із зенітної установки, з кулемета. По мені першими вистрілили бойовики, вогонь був у відповідь, далі зав'язався бій, діяли по ситуації. Ми стояли у відкритому полі, як такого укриття не було. Ми переміщалися, вели вогонь. Займали окремі будівлі, там перезаряджати, виїжджали назад в поле. Всі 26 число пройшло ось так. Через дві доби, коли повністю зачистили термінал, деякі бійці позвалювались з ніг, поснули, доводилося самому чергувати, сержанта ставити і т.д., тому що люди були втомлені і виснажені.
Не тільки 26 числа у нас були бої, не тільки 26 числа ми діяли. Це просто явний приклад того, як може працювати спецназ, десантники, коли все складається, бойовий дух високий, воля командирів і бажання бійців відповідає тому, як воно має бути. Незважаючи на те, що у нас були якісь недоробки, ця операція, на думку деяких людей, вважається вже еталоном операцій для спецпідрозділів. Я з цим, може, не повністю згоден, але ми зробили те, на що противник навіть не думав, що ми здатні.
- Скільки ще було атак на аеропорт згодом?
-Після бою у нас 4 дні був тривожний період, коли ми посилено спостерігали. Іноді були спроби проникнення з різних сторін. Але після цього у нас було близько місяця відносного спокою, бо вони боялися сюди потикатися. Коли тут почали накопичуватися сили, які відходили з інших міст, які звільнялися, то у них почалися нові спроби (штурму. - Ред.). Я точне число не скажу, але явних спроб штурмувати аеропорт було до чотирьох. При цьому, коли ми безпосередньо стикалися з противником, це одна-дві. Все інше - це масоване використання артилерії.
- На Вашу думку, у цій війні можливо перемогти тими технічними засобами та фізичними ресурсами, які у нас на сьогоднішній день є?
-Можна перемогти. Але, наприклад, старими танками ми будемо перемагати за два місяці, а якщо нас забезпечити технічно так як треба, то ми можемо провести цю операцію (АТО. - Ред.) за місяць-півтора. Якщо технічно правильно оснастити всю армію, це в рази збільшує швидкість проведення операції (АТО. - Ред.). Втрати, які ми несемо, дуже складно заповнити, тому що людина не покликаний вчора, у нього завдання не просто взяти автомат, зайняти вікно і стріляти. У нього комплекс завдань, він виконує великий обсяг різноманітних дій, заходів, що не навчена людина не зможе виконувати. Наприклад, зачистка будівель, розвідка, прочистити "зеленку", коригування вогню артилерії, виявлення противника, агентурна робота. Це дуже складні заходи, які непідготовлена людина не зможе робити, а якщо зможе, то він піде на великий ризик, і відсоток виживання буде дуже низький. Непідготовлена людина не зможе зробити те, чого його не навчали.
- Чи достатньо зараз хлопців з військ спеціального призначення для того, щоб проводити зачистки і тримати наступ?
-Це все відносні поняття. Так само, як ми говорили про час. Тими силами, які у нас зараз є, можна зробити це за певний період часу. Якби цих сил було більше, це все зробилося б, відповідно, швидше. Є підготовлені люди, які приходять до військкоматів і просять "візьміть нас на службу" і т.д. Але в підсумку їм доводиться йти чи в добровольчі частини, які чомусь іноді відмовляються забезпечувати озброєнням, вводити в штат МВС або Міноборони. Виходить, що є підготовлені люди, яким потрібно провести мінімальне нагадування їх навичок - і можна ставити в лад замість тих, хто вийшов з ладу, можна створювати нові підрозділи, додавати в штат підрозділів, але цього не роблять.
- Ви розповідали, що у Вас спочатку теж не було бронежилета ...
-Повністю весь бронежилет з'явився тижнів два-три тому. Нам пощастило, що у піхотних бригад, які до нас приходили, бронежилети були з надлишком, і ми нашим бійцям знаходили "броники" і передавали. Але це не ті, якими нас забезпечило держава. Ті, якими, воно нас забезпечило, не відповідають сучасності.
- Чим Вас забезпечили перед відправкою сюди?
-Я промовчу, бо якби боєць встав з тим, що йому видали, він би стояв голий з автоматом і речовим мішком, з яким воювали ще наші діди в Другу світову, навіть не батьки в Афганістані. Може, не сучасна влада в цьому винна, це минуле наш уряд привів до такої ситуації. Може, в чомусь якісь генерали, командування теж винні, але судити з погляду молодшого офіцера я не можу. У результаті з забезпечення або нічого, або за свій рахунок, або волонтери. Слава Богу, що у нас є волонтерський рух. Народ піднявся, допомагає військовим і добровольцям, збирають гроші, гуманітарну допомогу, екіпіровку. Це дуже цінно, тому що держава фізично та фінансово поки не здатне повністю забезпечити армію. Міста не будуються за один день, точно так же не можна побудувати бойову армію за тиждень, або два.

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама