файно

Боєць АТО з Кіровоградщини освоює протези, щоб бути опорою для родини (ФОТО)

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 6583

28-річний викладача ПТУ з Уляновки Кіровоградської області Олександр Чалапчій,доброволець 34 батальйону, втратив обидві ноги 28 вересня під Горлівкою. Проте відмовився від інвалідної коляски і, не маючи колінних суглобів, Навчився пересуватися на механічних протезах.

 

Про історію нейворірно сильного духом чоловіка пишуть "Факти".

«З першого дня на фронті у мене було передчуття, що отримаю поранення, - зізнається Олександр Чалапчій. - Найбільше боявся мінометних атак. Наш блокпост обстрілювали кожен день. Тільки чув свист - відразу в лісопосадку! Так швидко бігати навчився, куди там спринтерам. Кілька разів міни вибухали зовсім поруч. Перший раз врятував бронежилет, другий - дерево, за яким встиг сховатися. Але я розумів, що одного разу снаряд всеодно мене наздожене. Думав, що, швидше за все, відірве ногу. Я таких випадків стільки бачив! Заспокоював себе: «Головне, щоб руки залишилися». Так і вийшло: руки є, а ніг немає ... Того разу міна прилетіла тихо. Я навіть зреагувати не встиг ».

До війни Олександр Чалапчій працював викладачем профтехучилища в  Ульянівці Кіровоградської області. У минулому служив у спецназі, тому в місцевому військкоматі його одним з перших внесли в списки мобілізованих. Однак Олександр не став чекати, поки відправлять у АТО, і сам попросився на фронт.

- До цього чоловік возив в зону АТО продукти та військове спорядження для наших солдатів, - каже 27-річна дружина Олександра Тетяна. - Повертався морально пригнічений, розбитий. Одного разу сказав мені: «Зараз кожен нормальний чоловік повинен захищати Батьківщину. Я вже написав рапорт». Я навіть не думала відмовляти Сашу: поважала його рішення. За кілька днів до того, як прийшла повістка з військкомату, я дізналася, що ношу під серцем другу дитину.

- Було передчуття біди?

- У мене ні. А ось наша шестирічна донька Оля незбагненним чином змогла відчути небезпеку. Саша вже два місяці служив у 34-му батальйоні. Весь цей час ми приховували від дочки, де він знаходиться. Пояснювали: мовляв, тато поїхав у тривале відрядження. Одного разу Оля підійшла до мене і запитала: «Мамо, скажи правду. Папа на війні? ».«Доця, він у відрядженні, - відповідаю. - Я тобі вже говорила». Оля подивилася на мене з докором: «Ти мене обманюєш. Він на війні. Подзвони татові і скажи, хай швидко їде додому. Інакше ... його вб'ють ». А на наступний день зі мною зв'язалися Сашині товариші по службі і повідомили, що мого чоловіка важко поранили і його життя висить на волосині...

- Ми стояли на блокпосту біля селища Ленінський під Горлівкою, - розповідає Олександр Чалапчій. - Двадцять 8 вересня, світанок. Напередодні отримали завдання організувати «зелений коридор» для жителів Горлівки, щоб вони могли зайти в мирну зону і отримати там пенсії, купити їжу, ліки. Моя зміна вже закінчилася, і я повинен був йти відсипатися. Але тут помітив вдалині колону людей. Думаю: треба встигнути зняти сигнальні розтяжки. Справа в тому, що на ніч ми розставляли на дорозі «попереджувальні міни». Шкоди від них ніякого, але, якщо йде людина зачепить таку розтяжку, вона починає свистіти. Так ми дізнавалися про наближення бойовиків. Але мирних-то людей навіщо лякати?
Ми з товаришем побігли назустріч колоні. У цю секунду почався артобстріл. Потім я дізнався, що бойовики стріляли з міномета. Тими самими снарядами, яких я так боявся і від яких тікав все літо. Спочатку почув слабкий свист. У голові спалах, у вухах - шум, перед очима - дим. Я впав. Перша думка: «Контузило». Спробував піднятися і тут же звалився на землю. Спробував встати на коліна. Не виходить! І не можу зрозуміти, чому. Відчуваю, ноги взагалі оніміли. Глянув вниз, а вони ... сплелися кіскою. Ні, думаю, це мені ввижається. Не буває такого.
Поруч лежав мій друг і стогнав. Я підповз, оглянув його: контузія і декілька подряпин. Обертаюся, а за мною по землі тягнеться кривавий слід: подвійна, як колія, доріжка. Ось тоді я і зрозумів, що поранений в обидві ноги. Поповз назад до свого автомату Калашникова. Зняв з нього джгут (яким бійці зазвичай перемотують приклад зброї. - Авт.). Другий джгут взяв із автомата контуженого товариша. Перетягнув одну ногу, потім іншу. Спробував кричати «На допомогу!», Але поруч нікого не було.
Згадав, що у мене була рація. Напевно, під час вибуху вилетіла з кишені. Почав повзати, шукати рацію ... Знайшов, викликав підмогу. Але хлопці довго не могли до нас пробитися: міни летіли стіною. Весь цей час я був у свідомості. Пам'ятаю, як хлопці занурили мене в машину, повезли в Дзержинськ. У лікарні хірург журився: «Ти втратив багато крові, тиск сорок на п'ятдесят. Я навіть боюся ввести наркоз, тому що ти з нього можеш не вийти ». Лікарі накачали мене плазмою і стали радитися, що робити. «На свій страх і ризик почнемо операцію, - сказали мені. - Спробуємо врятувати твою ногу ». Але не змогли. Коли я прокинувся, правої ноги вище коліна і лівої ступні вже не було. Хірург пояснив: «Ноги - не біда. Щастя, що ти взагалі вижив. На момент операції в твоєму організмі лишалося не більше двох з половиною літрів крові ».

Поки Олександру робили операцію, бойові товариші боялися навіть телефонувати його дружині. Адже лікарі попередили, що боєць навряд чи перенесе хірургічне втручання, тому не варто даремно обнадіювати родичів. Але коли вийшов з наркозу, товариші по службі набрали Танін номер і в м'якій формі повідомили: «Саша поранений, лежить у лікарні. Але ви не переживайте. З ним все буде добре ».

- Я відразу зрозуміла: трапилося щось страшне, - зітхає Тетяна. - Передзвонила Сашиним друзям з батальйону. Від них і дізналася, що чоловікові відірвало обидві ноги і стан дуже важкий. Помчала в Донецьку область. А проїхати в Дзержинськ неможливо: з усіх боків йшли обстріли. По телефону мені повідомили, що чоловіка перевезли в артемівську лікарню. Я туди. Підійшла до будівлі лікарні - і серце в п'ятки. Боялася, що Саша прожене мене з палати. Адже він такий сильний, гордий, ніколи не дозволяв жаліти його.
Набралася сміливості, зайшла в палату. А Саша так зрадів! «Все нормально», - говорить і ... посміхається. - Ти не думай, зі мною мороки не буде. Я за дітьми стану дивитися. Та я все буду робити!». Потім зізнався, що страшно переживав перед нашою зустріччю. Думав, я почну його лаяти. Мовляв, покинув сім'ю, виїхав на війну і ось ... А я навіть не заплакала. Навпаки: побачила чоловіка - живого, усміхненого - і немов вибух в серці! Радість божевільна! Дякуємо Господу, що не забрав у мене Сашу.
Щоб перевезти чоловіка в столичний госпіталь, потрібно було зібрати довідки. Однак це виявилося справжньою проблемою: бюрократія, зволікання, відмовки. І тоді в мене перший раз трапилася істерика. В ту хвилину поруч опинилися добрі люди. Дружина командира медроти Нацгвардії України Ліда Ільків не відходила від мене ні на крок: «Думай тільки про Сашка. Всі питання владнає мій чоловік ». Ліда забирала мене ночувати до себе, а її чоловік швидко зібрав необхідні документи і відправив нас із Сашком до Києва. Ще й знеболююче в дорогу дав, хоча воно було у великому дефіциті.

Лікарі Центрального військового клінічного госпіталю визначили, що на лівій нозі бійця розвинулося сильне зараження. Врятувати кінцівку було вже неможливо. Ампутировав друге коліно, столичні хірурги зуміли зберегти більшу частину стегна. Потім, намагаючись навчитися ходити, Олександр часто дякував їм за це.

- Мені розповідали, що в госпіталі ви, Саша, не дозволяли нікому опікати вас і навіть «виховували» сусідів по палаті, які занепали духом.

- Ну доводилося періодично струшувати хлопців з ампутованими кінцівками. А то лежать дорослі мужики і плачуть. «Дивись, - кажу. - У тебе є одна нога. Ти можеш на милицях проскакати в туалет. А я цього зробити не можу. Щоб справити нужду, стаю справжнім акробатом ». Я жодного разу не дозволив медперсоналу підсунути мені судно. З мене шланги і трубочки стирчали, а я все одно перекидав тіло в інвалідний візок і сам їхав в туалет. Один хлопець постійно нив: «В мене ноги немає. Кому я такий треба? »-«Нехай так, - сперечався з ним. - А кому потрібен я без обох ніг? Але життя триває. Будемо щось вигадувати, вчитися жити з цим ».
- Найскладніше звикнути до думки, що ніг немає, - хмуриться Олександр. - Тому що вони ніби як є. Мені весь час хочеться встати і піти. Минуло чотири місяці, а я кожну секунду відчуваю ампутовані частини ніг. Вони болять, колють, печуть, чомусь страшно сверблять гомілки ... Лікарі називають це фантомними болями. Вони зникають тільки раз на добу: з шести до восьми годин ранку. У цей проміжок мені так добре, так приємно.
Але фантомні болі - дрібниці порівняно з почуттям провини. Я сильно підвів свою сім'ю. Був майстром в училищі, де викладав електрогазозварки, і єдиним в Кіровоградській області фахівцем, який варив газогенераторні котли. Взяв толкових хлопців зі своєї групи, вони мені допомагали, а заодно досвіду набиралися і гроші заробляли. Це справа приносила мені відчутний дохід: купив будинок, зробив там ремонт, придбав машину, гідно забезпечував дружину і доньку. І тут - раз! - Пішов захищати батьківщину. І все втратив ...
Найприкріше, що батьківщина нарахувала мені пенсію в розмірі трьох тисяч гривень. Спробуй сьогодні прожити на ці гроші! Треба одну дитину піднімати, інший ось-ось народиться. Дружина в декреті. Загалом, ця пенсія мене і «доконала». Сказав собі: «В інвалідному кріслі точно сидіти не буду. По-любому встану на ноги. Повернуся на роботу в училищі, стану знову варити газогенераторні котли ». Тому що, сидячи в інвалідному кріслі, виконувати такі роботи ніяк не вийде. Будь я один, то, напевно, плюнув би на все і ... Знаєте, скільки хлопців-ампутантів спиваються, стають наркоманами, кінчають життя самогубством? Але мені не можна дати собі слабину. Є сім'я, і я за неї відповідаю.
Ще в госпіталі я вирішив, що нема чого даремно валятися: треба готувати себе до життя на протезах. А для цього потрібна хороша фізична форма. Над ліжком була перекладина, я на ній підтягувався. Потім волонтери принесли гантелі, і я тренувався до повної знемоги.

Минулої осені волонтери, що опікли поранених в Центральному клінічному військовому госпіталі, розпочали масштабну акцію по збору коштів на дорогі протези для Саші Чалапчія. Оскільки у чоловіка немає колін, пояснили волонтери в соцмережах, йому потрібні найсучасніші, «розумні», тобто напхані електронікою, протези. Вони дозволять Саші жити повноцінним життям. Але такі протези коштують шалених грошей ...

Неймовірно, але всього за два місяці небайдужі люди прислали Саші близько мільйона гривень!
- Кошти приходили з Америки, Іспанії, Італії, Канади, Польщі, - каже Тетяна. - Перекази продовжують надходити навіть зараз. І це неспроста. У нашому містечку всюди стоять скриньки для збору грошей на лікування хворих на рак діток. Саша ніколи не проходив мимо. Бувало, витягав з кишені останні гроші і клав їх у скриньку. А я ще, дурна, сперечалася з чоловіком ... Але коли біда трапилася з Сашею, бачите, скільки людей відгукнулося? Добро завжди повертається.

З надісланих на протези коштів родина не бере ні копійки. Це Сашкове майбутнє, його мрія. Однак для здійснення цієї мрії Олександру доводиться виносити воістину пекельні муки. Щоб навчитися ходити на «розумних» протезах, спочатку потрібно освоїти «прості» електронні. Благо держава забезпечує ними учасників АТО безкоштовно. Але поки фахівці столичної протезно-ортопедичної майстерні підганяли електронні протези під Сашині кукси (а це ювелірна, копітка, яка займає багато часу робота), Олександр, не бажаючи втрачати ні дня, почав освоювати ... звичайні механічні!

Для людини з відсутніми стопами і колінними суглобами, тобто основними точками опори при ходьбі, це завдання з області фантастики. Адже потрібно повністю «перевчити» тіло тримати баланс. У теорії це можливо, але на практиці вимагає колосальних фізичних і емоційних зусиль. Друзі подарували Сашкові міні-тренажерний зал, і він став на дому зміцнювати м'язи верхньої частини тулуба, яка тепер повинна прийняти на себе все навантаження при ходьбі.

- У Саші складний випадок двосторонньої ампутації стегна, - пояснює директор столичної протезно-ортопедичної майстерні «Ортотех-Сервіс» Олександр Стеценко. - При такій ампутації відсутня величезна група утримують скелет м'язів. А без них дуже важко стабілізувати себе в просторі. В принципі, ці м'язи можна компенсувати іншими - спинними і пресом. Однак щоб утримати баланс всього тіла, вони повинні бути в дуже високому тонусі. В Україні немає статистики, скільки інвалідів з таким рівнем ампутації змогли освоїти протези. Можливо, взагалі жодного. За даними моїх європейських колег, тільки десять відсотків пацієнтів без колінних суглобів можуть пересуватися. Але це на найсучасніших, на межі фантастики протезах і після багаторічних занять з інструкторами.
Так, держава оплачує протези для своїх солдатів, що втратили на війні ноги і руки. Але використовувати протези без курсу реабілітації по зміцненню м'язів неможливо. Цей аспект, схоже, упустили абсолютно. У разі Саші його витягує найсильніша мотивація. Пам'ятаю, приїхавши до нас, він з порога запитав: «Чи зможете поставити мене на протези?» Звичайно, зі свого боку ми зробимо все: зручну вакуумну гільзу, кріплення, вузли ... Але головне - Сашкове бажання і сила волі. Хоча вже зараз я можу з упевненістю сказати: через рік цей геройський хлопець буде ходити навіть без палички.

- Спочатку я вчився просто стояти на механічних протезах, - розповідає Олександр. - Потім почав пересуватися по кімнаті. Біда з цими протезами. Коліна-то не згинаються. На диван або на крісло не сідаю, а падаю спиною. Поки дружина ще бігала на роботу, почав сам виходити на вулицю. По сходинках сповзав. Потім звисав з перил, ноги засовував у протези, відштовхувався і - оп! - Стою. Але погода грає проти мене: вже місяць ожеледь. Зроблю крок і відразу падаю. Поваляюся, перетерплю біль. Підповз до дерева, приловчився і піднімаюся (уявіть, як це без опори на коліна! - Авт.). Якщо дерево було далеко, траплялося, лежав, поки дружина не повернеться з роботи і не підніме мене. Але я не відступав: наступного дня знову на «променад». У мене просто іншого виходу немає: коли народиться друга дитина, я повинен нормально, повноцінно ходити.

З тих пір як Тетяна вийшла в декрет, вони з Сашком вчаться ходити удвох. Ця картина викликає захоплення мужністю пари, і в той же час на очі навертаються сльози. Спираючись на підлокітники милиць, по ожеледі ступає на протезах чоловік. Позаду нього обережно крокує худенька жінка з округлим животиком. При цьому вона підтримує чоловіка за лікоть і страхує кожен його крок. Днями Саша і Таня домоглися приголомшливого результату: подолали цілих п'ятсот метрів! При цьому Саша жодного разу не впав.

- Не раз говорила чоловікові, що я не змогла б так, - хвалить дружина Таня. - Звичайно, і у нас бувають хвилини відчаю. Тоді шукаємо в Інтернеті відео, як вчилися ходити люди з подвійною ампутацією. У країнах СНД таких прикладів немає, зате в Америці вистачає. Переглядаємо відео по багато разів, налаштовуємо один одного на позитив. З цих роликів я дізналася, що американські інваліди без ніг багато часу провели в госпіталях, займалися з кращими реабілітологами. А мій Саша самоучка. У нього ж навіть кукси ще толком не зажили. А він вже ходить! Важко, через біль, але ходить.

Поки Саша лежав у госпіталі, я часто думала: як він тепер житиме? Чоловік він дуже діяльний був: і котли варив, і бджільництвом захоплювався, і з учнями додатково займався. Спав по чотири години на добу. А недавно зрозуміла: Бог посилає тяжкі випробування тільки сильним. І це випробування мій чоловік витримає.

Вчора Саші поставили «прості» електронні протези. І він відразу ж зміг зробити на них декілька самостійних упевнених кроків. Директор майстерні «Ортотех-Сервіс» Олександр Стеценко спеціально запросив своїх підопічних - «атошніков» з ампутованими кінцівками, щоб хлопці познайомилися з Сашком і заодно подивилися на вдосконалені майстрами протези. Адже для кожного з бійців теж будуть виготовляти індивідуальні вакуумні гільзи та інші зручні деталі протезів. Крім того, для багатьох Саша стане прикладом незламної волі до життя.
Сьогодні Олександр відлетів на реабілітацію в Австрію (в Україні немає центрів, де б займалися пацієнтами з подвійною ампутацією). Про це теж подбали волонтери. Австрійські фахівці навчать Сашу ходити без підтримки, покажуть необхідні особисто йому комплекси фізичних вправ і підготують до освоєння в майбутньому «розумних» протезів, якими користуються американські інваліди.

- Розраховую повернутися в Україну до середини березня, коли дружина подарує мені другу дитину, - каже Олександр. - У мене наполеонівські плани: навесні хочу вийти на роботу, продовжити свій бізнес і допомагати Тані з дітьми. А ще я дуже хочу потрапити в паралімпійську збірну України. Із задоволенням зайнявся б академічним веслуванням. Як гадаєте, візьмуть?
- Вас ?! Напевно зарахують поза конкурсом!

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Коментарі  

 
+3 # 111111 21.01.2015, 19:01
Шановні, це звичайно не має відношення до суті статті, але "селище Ульяновка" знаходиться у Маловисківськом у районі і там немає ніякого училища, а Олександр із міста Ульяновка, районного центру. Не гоже обласному виданню цього не знати.
Цитата
 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити