файно

Інтерв'ю

«Вирішення долі по кожній конкретній спортивній школі – завдання місцевої влади» - Ігор Гоцул

. 3397

Вчора «Гречка» підняла проблему, з якою зіштовхнулися сім дитячо-юнацьких спортивних шкіл Кіровограда, що функціонують при фізкультурно-спортивних товариствах. З 2015 року фонд соціального страхування припинив їхнє фінансування. Своє бачення ситуації висловив перший заступник міністра молоді та спорту України, наш земляк Ігор Євгенович Гоцул.

- Фінансування з фонду соціального страхування почалося приблизно 10 років тому, коли виникла складна ситуація з фінансування спортивних шкіл. Захід  був вимушеним, але дозволив тимчасово перекрити відсутність інших шляхів фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл фізкультурно-спортивних товариств. Ніякої альтернативи йому не було знайдено. Зараз, коли наша країна перебуває у стадії серйозної реорганізації з одного боку і є достатньо жорсткий дефіцит коштів з іншого, питання упорядкування багатьох речей стало на порядку денному. Тому міністерством фінансів, соціальної політики було поставлено вимогу, що фонд соціального страхування не повинен і не може виконувати невластиві йому функції. Було ухвалено рішення про припинення фінансування ДЮСШ. Це не є рішенням Міністерства молоді та спорту, але є підтвердженням необхідності проведення спортивної реформи. Паралельно відбувається процес децентралізації влади, відповідно було ухвалено рішення, що всі спортивні школи. А не лише ті, що утворені місцевими органами влади, повинні бути у безпосередньому керівництві місцевих громад. Питання як на мене цілком логічне, оскільки там, на місцях, вони і здійснюють свою роботу. Було прийнято рішення, що всіма спортивними школа опікуватиметься влада на місцях. У бюджеті на 2015 рік були зроблені відповідні зміни. Необхідність зайнятися цими змінами до спортивного керівництва областей було доведено у грудні минулого року на колегії міністерства. Всі керівники обласних управлінь молоді та спорту не лише отримали всю необхідну інформацію з цього приводу, але й отримали відповідні доручення від міністерства: не спати, іти до депутатів, керівництва та шукати шляхи вирішення. У Кіровоградській області діє 40 ДЮСШ, з них 16 фінансувалися Фондом соціального страхування.
Щоб допомогти пройти цей складний етап міністерство зі свого боку робить усе можливе. Ми проводимо наради, консультуємо, спілкуємося з Міністерством фінансів, працюємо з губернаторами, звернулися до Прем’єр-міністра, щоб він зі свого боку впливав на керівництво областей, оскільки вихованці спортивних шкіл – це майбутнє нашої країни. Але вирішення питання по кожній конкретній спортивній школі – завдання місцевої влади. Якщо ми говоримо про обласні школи – обласної влади. Треба зустрічатися з керівництвом, депутатами, переконувати, що це їхня справа і врешті-решт це їхні виборці.
Реорганізація відбулася одномоментно – є рішення уряду, відповідні зміни у законодавстві. За нашою оперативною інформацією більшість областей вже вирішило питання  фінансування спортивних шкіл. Десь це зроблено краще, десь гірше, але зроблено. В цьому сенсі мова про перехідний період не йде. За ці ДЮСШ вже відповідає область, місто, район. З іншого боку в громадах на місцях є відповідні і права – впливати на те, як працюють підпорядковані їм спортшколи, контролювати їх, скорочувати чи навпаки збільшувати їхню кількість. Це бачення місцевої громади і місцевого керівництва яким чином вони розставлять акценти: чи хочуть вони витрачати більше коштів на медицину, неповнолітню злочинність чи вкладати у спорт, підростаючу молодь. Якщо вони хочуть мати здорове населення, то мусять вирішувати цю проблему.  
Чому це потрібно саме місцевій громаді? Поклавши руку на серце, мусимо визнати, що міністерство практично не спроможне належним чином проконтролювати роботу кожної спортивної школи і тому є ДЮСШ, що працюють дуже ефективно і не лише в сенсі високого спортивного результату, а і в сенсі організації масової роботи з дітьми, залучення якомога більшої кількості дітей до занять у спортивних секціях. Але є спортивні школи, що м’яко кажучи, існують переважно на папері - неефективні з точки зору використання бюджетних коштів. І коли ми говоримо про збереження спортивних шкіл – маємо на увазі в першу чергу надання можливості для кожної дитини, яка займалася, продовжити заняття. Друга черга – тренери. Хто працює ефективно, на результат - повинен і далі працювати. Але є тренери, які лише рахувалися у спортивних школах отримували зарплати чи за них хтось її отримував. Такі випадки, нажаль, теж були. Третя складова – нам з вами кількість спортивних шкіл мабуть не стільки важлива скільки перші два питання.
Щоб не було бездумного закриття спортивних шкіл, є запобіжник у вигляді погодження з міністерством по кожній спортивній школі. Якщо наприклад у Кіровограді діє сім спортивних шкіл, де є результат, а поряд є декілька які існують виключно на папері, доцільно розподілити наявних учнів і тренерів з них, а школи закрити. В цьому є сенс. Ми розуміємо, що зараз в Україні важко, кожна бюджетна копійчина важко дістається і тому треба дуже ретельно підходити до цього питання. Щодо міських шкіл – у місцевої влади є можливість упорядковувати їхню роботу. Зараз у неї з’являться додаткові важелі впливу на спортивні школи, що раніше фінансувалися з фонду соціального страхування.

 

Євген Савранський

    
 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама