файно

Інтерв'ю

Поранений «кіборг» з Кіровограда: «Для мене вираз «Є така професія - Батьківщину захищати» - не порожні слова» (ФОТО)

. 5322

Вадим лежить на лікарняному ліжку весь в бинтах. Але відразу видно - богатир. Широкоплечий, кремезний, дуже симпатичний. Ось тільки лівої руки немає майже по саме плече... Бійця 3-го окремого полку спецназу днями літаком перевезли до столичного опікового центру з Дніпропетровська. У нього, дивом не загиблого від втрати крові та больового шоку, серйозно постраждали ступні.

 

«Ночі, та й дні були морозні, - говорить Вадим. - Взутий був у берці - теплі нормальні черевики. Але ж я лежав на землі без руху ... » Лікарі дивуються не тільки тому, що чоловік вижив, але і його силі духу. Я і сама, сидячи в реанімації біля ліжка спецназівця, дивувалася: жартує, посміхається, з оптимізмом дивиться в майбутнє. Поскаржився тільки один раз: «Нудно тут. Пошвидше б перевели в палату, щоб з сусідами можна було поговорити, телевізор подивитися». Відразу після нашої розмови Вадима забрали на перев'язку. Незважаючи на всі зусилля лікарів, врятувати бійцеві ступні не вдалося, їх довелося ампутувати ...

«Час від часу приходив до тями і чув постріли»

- Не можу поки навіть прогнозувати, коли ми зможемо перевести Вадима у відділення, - каже завідувачка гнійно-септичної реанімації столичного Центру термічних травм та пластичної хірургії київської клінічної лікарні № 2 Наталя Ісаєнко.- У Вадима постраждали не тільки стопи, але і гомілки, є відмерлі ділянки шкіри. Але ми б'ємося за кожен сантиметр постраждалих тканин. Вадима чекає довге лікування і відновлення. На жаль, некроз глибоко вразив ступні. Лікування, яке ми проводили, не дало ефекту. Мені самій боляче говорити про те, що цьому молодому бійцю, що залишився без руки, ми ампутували ще й обидві ступні.

- Я був поранений в перший день знову оголошеного перемир'я, 16 лютого, - розповідає Вадим. - Наш БТР вів колону по дорозі з Дебальцевого в Артемівськ. При виїзді з міста в нас вистрілили, швидше за все, з ручного гранатомета. Один зі снарядів залетів всередину, де я перебував з іншими бійцями. Мені відразу відірвало руку. Броньована машина проїхала ще трохи і зупинилася. Хлопці вибралися назовні, я теж вивалився на дорогу. Всередині не можна було залишатися - це вірна смерть. Не пам'ятаю, що коїлося навколо, але я розумів: треба добігти до придорожньої посадки. Це в мене вийшло. Впав у кущах, де і пролежав чотири дні.

- У тебе була аптечка?

- Так. Я ще в машині хотів ввести знеболювальне, але шприц-тюбик випав з руки, а шукати його не було часу. Пізніше, вже в кущах, дістав джгут, однак через те, що був у бронежилеті, не зміг дотягнутися до плеча, щоб його затягнути. Час від часу втрачав свідомість. Приходячи до тями, чув навколо постріли. Пізніше дізнався, що тут розстрілювали наші війська, що виходять з Дебальцеве 18 числа. Я не міг ні повзти, ні кричати. Але, чесно кажучи, все одно не прощався життям - сподівався, що хто-небудь мене знайде.

- Зрозуміло, що їжі з собою не було. Але пити напевно хотілося ...

- Так сніг же навколо. Жував його.

Увечері 19 лютого Вадима виявив патруль «ЛНР».

- Мені відразу ввели знеболення, дали попити, завантажили в машину і відвезли в лікарню Луганська, - продовжує боєць.

- Не було страшно, що все скінчиться полоном?

- Мені тоді нічого не було страшно. Відчував біль - і все. У луганській лікарні я перебував у реанімації, де всі ліжка були зайняті пораненими ополченцями. Але ніхто ні з ким не розмовляв, нічого не з'ясовував. Багато хто був без свідомості.

«Син мені пообіцяв: «Ось побачиш, скоро я буду ходити! »

- За дві години до того, як я почула голос сина, ми в Інтернеті в списках зниклих безвісти побачили ім'я Вадима, - розповідає мама бійця Наталія Вікторівна. - З його підрозділу не могли знайти трьох бійців. Потім на мій телефон почали надходити несподівані дзвінки. Спочатку зателефонувала жінка: «Думайте, як викупити сина. Ми його знайшли і веземо в Алчевськ». Через півгодини я почула у слухавці чоловічий голос: «Я лікар« швидкої ». Везу вашого сина Вадима Довгорука в луганську лікарню. У нього немає лівої руки і відморожені ноги». А потім, вже з телефону медсестрички, мене набрав Вадим. Сказав усього два слова: «Мамочко, я живий». Потім трубку взяла медсестра, пояснила: «Якщо не заберете сина з лікарні якомога швидше, за ним прийдуть з« ЛНР ». І тоді ви не побачите його взагалі». Зі мною, звичайно, сталася істерика. Я подзвонила у військову частину Вадима. Порятунком сина зайнялися його командири.

Переговори вели представники Спілки ветеранів Афганістану Луганської області. Бійця передали через представників ОБСЄ.

- Мене все втішали: заспокойтеся, ми робимо все, щоб повернути Вадима, але серце було не на місці, - продовжує мама. - Тільки коли подзвонив сам Вадим і сказав, що його забирають наші солдати, стало трохи легше. А коли побачила його в дніпропетровській лікарні, повірила, що тепер все буде в порядку. Те, що немає руки і стоп, це все нісенітниця. Головне - живий! Після ампутації син подзвонив і впевнено сказав: «Ось побачиш, мама, я швидко навчуся ходити!»

- Де ви знаходите сили, щоб змиритися з тим, що трапилося?

- Мені їх дають син і чоловік. Вадим відразу почав говорити: «Давай вчитися жити з тим, що є». І це висушило мої сльози. Без своїх чоловіків, без їхньої віри в краще я б не витримала.

- Що Вадим попросив привезти?

- Прапор спецназу. Але в реанімації не дозволили його вішати. Довелося привезти настільний, маленький. На ньому розписалися його друзі.

* На наступний день після того, як Вадим залишився без ступень, він попросив маму привезти йому книгу «Повість про справжню людину». Волонтери, які купили телевізор і відеомагнітофон для відділення реанімації, записали для бійця фільм, знятий по цій книзі

«Для мене вираз «Є така професія - Батьківщину захищати »- не порожні слова»

Вадим з 18 років служить в армії. Поступивши в Київський будівельний технікум, одного разу отримав повістку. І сам попросив, щоб його оформили в частину, розташовану неподалік від будинку в Кіровограді. Там готували спецназівців.

- Хоча армія розвалювалася і було багато проблем, мені пощастило служити з чудовими хлопцями, які так само, як і я, після закінчення першого дворічного контракту підписали наступний - вже на п'ять років, - каже Вадим. - Мені подобалися стрибки з парашутом, навчання ... Для мене вираз «Є така професія - Батьківщину захищати» - не порожні слова. Хоча в моїй родині немає військових: мама - вчитель, вітчим служив міліціонером, рідний батько - механік. У мене хороші стосунки і з батьком, і з вітчимом.

- З першим чоловіком я розлучилася, коли синові було всього п'ять років, - каже Наталія Вікторівна. - І з тих пір Вадим став мужиком в сім'ї, ніс за мене відповідальність. Це в нього в характері - захищати, приймати рішення, йти вперед.

- Коли ти потрапив в зону АТО? - Запитую Вадима.

- У вересні був в донецькому аеропорту. За нього вже йшли бої, але воюючих ще не називали «кіборгами». Там був поранений перший раз. Це трапилося в старому терміналі. Куля увійшла в груди ліворуч, трохи нижче ключиці. У Дніпропетровську рану зашили, запальний процес зупинили, і через півтора місяці я знову повернувся в підрозділ. У лютому нас направили в район Дебальцеве.

- У тебе з собою були обереги?

- Звичайно. Хрестик, іконка, молитва в бронежилеті. Вони допомагали мені вижити, а ще, думаю, моє сильне бажання жити. Коли мама привезла мій телефон і я подзвонив хлопцям, вони дуже зраділи, почувши мій голос. Адже спочатку мене вважали зниклим безвісти, потім - загиблим, і тут я дзвоню. Знаєте, під час першого перемир'я в перший же його день на горі Карачун бойовики підбили вертоліт, в якому знаходилися два бійці з нашого підрозділу. Хлопці загинули. Я теж постраждав під час перемир'я ...

- У подіях на київському Майдані брав участь?

- Ні, я ж служив. Але коли російські війська вторглися до Криму, і півострів віддали без опору, стало прикро. А якби ми зайшли в Ростовську область і спробували забрати її? Нам би віддали? Та ні в якому разі. Днями прочитав хороший жарт: завжди Росії не щастить - то Грузія на Грузію нападе, то Україна на Україну ... Звичайно, серед воюючих з того боку є й місцеві жителі. Однак техніка їздить не тільки під «еленерівськими» і «деенеровськими» прапорами, а й під російськими.

- Зараз, в лікарні, тобі хочеться чогось особливого?

- Їжі різноманітної достатньо, волонтери багато всього приносять. Хочу швидше одужати. Хлопці вже почали збирати кошти на протезування. Як тільки лікарі дозволять, готовий приміряти протези, вчитися ними користуватися. У мене немає іншого шляху.

* У вересні Вадим був поранений в донецькому аеропорту - куля потрапила бійцеві трохи нижче лівої ключиці. Не інакше як народився в сорочці ...

- Вадим навіть мамі пояснював: зараз роблять хороші протези, - додає Наталія Ісаєнко. - І відіслав її додому, щоб вона тут, під реанімацією, не сиділа. Дуже сильний характер у хлопця. Ми, лікарі, не можемо зрозуміти, як він не стік кров'ю, як не замерз на смерть. Диво, та й годі. Разом з Вадимом до нас з Дніпропетровська перевели ще одного бійця, постраждалого під Дебальцевим. Він теж ховався в лісі, відморозив ноги. Але його, коли знайшли, ще й били ...

- Лікування в реанімації дуже дороге. Для цих хлопців є необхідні ліки?

- Волонтери забезпечують всім необхідним: противогангренозною сироваткою, іншими медикаментами. Розумієте, під час відмороження судини закупорюються, м'які тканини не отримують харчування, через що м'язи гинуть. На цьому тлі часто розвиваються серйозні ускладнення, протистояти яким можна тільки за допомогою дорогих препаратів. На жаль, і вони не завжди допомагають. Нашим пацієнтам постійно потрібна кров для переливання. Вадиму найближчим часом будемо вводити препарати крові. Тому ми просимо всіх небайдужих людей, готових стати донорами, приходити в нашу клініку, яка знаходиться за адресою: Київ, вулиця Краківська, 13. Таким чином ви долучитесь до порятунку наших бійців.

- За час АТО ми прийняли майже два десятки учасників бойових дій з важкими пораненнями, - каже головний лікар Центру термічних травм та пластичної хірургії київського опікового центру Анатолій Воронін. - Одного з них, що отримав опіки 85 відсотків поверхні тіла, після тривалого лікування вдалося відправити на реабілітацію в Америку. Незважаючи на завантаженість і відсутність коштів, ми почали проводити клінічні випробування клітинних технологій. Щоб допомагати людям, що отримали великі ураження шкіри, потрібно створити банк клітин людини. У нас є фахівці, які володіють цими технологіями, але обладнання коштує дуже дорого. Нам обіцяють його закупити, але коли це станеться? Багато років тому збиралися побудувати новий опіковий центр. У нас готова вся документація, складений список необхідного обладнання, але так нічого і не було зроблено. А наші пацієнти повинні знаходитися в спеціальних боксах, в яких підтримується особливий мікроклімат, проводиться очищення повітря ... Іноді сам дивуюся, як вдається рятувати важких пацієнтів у таких умовах, без потрібної апаратури. Тримаємося завдяки допомозі волонтерів та ентузіазму лікарів.

P.S.: Сім'я Вадима вже почала збір коштів на придбання протезів - їх знадобиться відразу три. Номер картки «Приватбанку» 5168 7420 2080 3460. Вона відкрита на ім'я Вадима Довгорука. З мамою бійця Наталією Вікторівною можна зв'язатися за телефоном (066) 825-44-26.

"Факти"

Поширюйте

Коментуйте


Реклама