файно

Як 19-річний хлопець з Кіровограда за 4 роки зробив собі кар'єру в команді "Вконтакте" (ФОТО)

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 6875

Дмитро Кондратьєв народився і виріс у Кіровограді. Уже в 15 років юного програміста запросили до Пітера, знайомитися з Дуровим, а через якийсь час Павло покликав Діму працювати над проектом Telegram в основній команді. У 17 років він переїхав заради цього в Санкт-Петербург, а в 18 років увійшов до штату «ВКонтакте». Сьогодні 19-річний Кондратьєв - iOS-розробник Snapster, нового продукту компанії. Про те, як він зробив кар'єру в такому юному віці, його роботі у «ВКонтакте» і життя в Пітері він розповів в інтерв'ю AIN.UA.

 

Розкажи трохи про себе: з якого ти міста, де навчався, як став програмістом? Чим займався до того, як почав співпрацювати з «ВКонтакте»?

Я народився і виріс у невеликому українському місті - Кіровограді. Комп'ютерами зацікавився ще в дитинстві. У нас вдома випадково знайшлась приставка, яку можна було підключити до телевізора і писати на ній прості консольні програми на QBasic. Так я отримав перший досвід. Це спонукало мене вивчати технології та здобувати навички програмування. Інтереси поступово змінювалися, але бажання самонавчатися не зникало.

Закінчив я одну з найсильніших шкіл міста з фізико-математичним ухилом. Займав призові місця на всеукраїнських олімпіадах і турнірах з програмування. Завдяки цим перемогам отримав запрошення відразу в кілька кращих університетів країни, зокрема КПІ, КНУ імені Шевченка. В цей час я вже почав працювати над різними проектами. Робив свій блог, а також різні додатки для «ВКонтакте», різні розширення для браузерів, які спрощували життя людям. Щось сам, щось спільно з друзями.

Ще до «ВКонтакте» допомагав Ромі Шмельову розвивати школу програмування в Кіровограді (Ш ++). Спершу я був першим учнем, але незабаром сам став викладачем. Навчання безкоштовне і доступне абсолютно всім, але основний акцент, звичайно, робиться на дітей і школярів, адже це майбутнє. Чисто альтруїстична ініціатива, де програмісти -практики діляться своїм досвідом і допомагають людям розвинутися.

Все це забирало багато часу і сил, зате давало набагато більше знань і практичних навичок, ніж може забезпечити будь-яку вищу освіту. Тому я зробив вибір на користь справжньої роботи, а не ймовірних перспектив у майбутньому. Треба сказати, що це було, мабуть, найважливішим і правильним рішенням у моєму житті.

Так ти не став вступати, а відразу пішов працювати?

Поступив, провчився два тижні і пішов.

Працюючи над проектами, ще будучи школярем, ти вже заробляв? Можеш розповісти, як змінювалися твої доходи, на що витрачав зароблене?

Я завжди намагався робити тільки те, що цікаво і приносить задоволення, тому досить довго реалізовував тільки свої ідеї або ж просто допомагав знайомим, у яких перебували цікаві завдання. Тому фінансова сторона стояла на останньому місці. Коли вдавалося заробити трохи грошей, я інвестував їх у себе. Купував нову техніку для практики в розробці, їздив до Києва на різні конференції та намагався почати жити самостійно.

Як потрапив у «ВКонтакте»? Який був самий перший проект, над яким ти для них працював?

Поки я займався розробкою сайтів, природно, доводилося вивчати безліч вже реалізованих рішень. Соціальна мережа «ВКонтакте» завжди була для мене прикладом ідеального поєднання технічного рішення, дизайну, простоти і зручності для користувачів. Для мене це був зразок того, до чого варто прагнути всім розробникам.

У жовтні 2011-го року команда «ВКонтакте» оголосила про конкурс для web-розробників. Потрібно було створити інтерфейс профілю з використанням API. Для мене, 15-річного учня старшої школи, це було грандіозним шансом проявити себе. Я трудився цілодобово протягом двох тижнів. І це принесло свої плоди: посів третє місце у конкурсі, за яке отримав iPhone 4S в якості призу й запрошення від Павла Дурова в Санкт-Петербург.

Це була можливість не тільки подивитися місто, але й познайомитися з командою «ВКонтакте», поспілкуватися з Дуровим, завести контакт. Ми тоді з ним поговорили і вирішили, що Web - вже не круто, потрібно йти в Mobile. Оскільки мені подарували iPhone, вибір припав на iOS. Приїхавши додому, я почав вивчати це середовище.

Восени 2013-го ми з колегою за деякими проектами вирішили написати десктопну версію для Telegram на OS X. Зробили робочий прототип (для мене це був перший досвід розробки під дану платформу), показали його Павлу і отримали запрошення працювати над месенджером в основній команді.

Через рік, коли додаток з нашого боку вже було доведено до досконалості, я почав шукати нове місце роботи. У той момент «ВКонтакте» відкрила вакансію iOS-розробника для нового фотододатку - і я вирішив спробувати.

А як ти дізнався про вакансію? Наскільки мені відомо, «ВКонтакте» не розміщують їх на рекрутингових ресурсах, а самі «хантять» людей.

Ми працювали пару місяців в одному стартапі з майбутнім розробником Snapster під Android. Він влаштувався у «ВКонтакте» через форму на vk.com/jobs, порадив і мені подати резюме. Я вирішив спробувати. Через якийсь час мені написали і дали завдання.

Все вийшло дуже швидко. Тестове завдання я виконав вчасно - за тиждень. За ним послідувала співбесіда по скайпу. Ми перейшли безпосередньо до обговорення проекту, над яким мені треба було працювати. Я пройшов усі етапи, тому зібрав рюкзак, поїхав до Пітера і приступив до роботи.

Спілкувався з Дуровим? Яке враження він на тебе справив? Як відреагував на його відхід з компанії?

Поки ми працювали над проектом, Павло Валерійович був для мене наставником. Ми обговорювали ідеї, він давав цінні поради і підтримував мої найсміливіші рішення. Його відхід з «ВКонтакте» для мене не був сюрпризом. У нього є власне розуміння світу і цілей, яких він хоче досягти. Я вважаю, що будь-який вибір, який робить людина, є самим правильним для нього.

Продовжуєте підтримувати зв'язок?

Так.

Чому вирішив переїхати в Пітер? Віддалено з України працювати не вийшло?

Перший раз я переїхав до 17 років, потім багато їздив по різних містах і країнах, шукав натхнення і тому не прив'язував себе до чогось конкретного. У момент проходження співбесіди у «ВКонтакте» я був вдома, в Україні. А в Санкт-Петербург переїхав заради роботи в штабі разом з командою розробників «ВКонтакте». Для мене важливо перебувати в одному приміщенні з тими, з ким я роблю спільний проект.

Чесно скажу, я не вірю у віддалену роботу і не уявляю, як команди запускають свої стартапи, перебуваючи в різних містах, радячись іноді по скайпу.

Крім тебе в команді є українці?

У Санкт-Петербурзі немає. А в київському штабі «ВКонтакте» ви були в гостях. Але розробники тільки в Петербурзі.

Як тобі працюється в команді? Відчуваєш себе затишно?

Сьогодні я працюю в команді Snapster, зі мною в команді над проектом трудяться кілька людей. Для мене це один з найкращих досвідів, який може отримати розробник в моєму віці (Дімі 19 років - ред.). Олег Ілларіонов і Андрій Рогозів стали справжніми наставниками для мене і, вважаю, для моїх колег.

У нас дуже дружний і згуртований колектив, під час спільних обідів ми можемо придумати якесь нововведення і вже ввечері його втілити. Саме тому ми змогли випустити додаток в такі короткі терміни. Всі повністю занурені в процес.

Які враження від життя в Росії? Як змінилася твоє життя після переїзду в побутовому плані?

Живу один, недалеко від роботи. Оренда житла в Петербурзі за вартістю виходить такою ж, як і в будь-якому великому місті. Обзавівся тут достатньою кількістю знайомих, регулярно відвідую різні заходи, гуляю - загалом, веду звичайне життя. Регулярно відвідую батьків в Україні. Часто подорожую, буваю в Європі. Нещодавно ось з Парижа повернувся. Люблю дивитися різні міста, знайомитися з місцевою культурою, подумки приміряти, хотів би я жити в певному місті чи ні.

Взагалі переїзд в Санкт-Петербург став важливою подією ще тому, що я вперше зіткнувся з дорослим життям. Я завжди був досить самостійним, однак тут довелося вирішувати велику кількість побутових питань: оформлення документів, оренда квартири і все з цим пов'язане. Але я справляюся, мені навіть подобається. Найпрекрасніше те, що я повністю вільний.

До речі, ти ж не громадянин Росії - як ти працевлаштований у «ВКонтакте»? Там начебто не все так просто з офіційним працевлаштуванням для приїжджих ...

Оформлений як іноземний громадянин, для якого в'їзд в РФ безвізовий. Проблем ніяких немає, є список необхідних документів для отримання дозволу на роботу. Також потрібно пройти тести на знання російської мови, медичну комісію. На все пішло тижні два. І звичайно, «ВКонтакте» з усім допомагали.

Ти створив iOS-версію Snapster. Поодинці працював або Snapster для iOS робить команда?

Ми з колегою займаємося версією для iOS, інші працюють над додатком для Android. Керують процесом Олег і Андрій. Також є дизайнер і фотографи, разом з якими опрацьовували інструменти. Ми провели велике дослідження, розпитали професіоналів своєї справи про те, що могло б допомогти їм створювати справжні фотошедеври за допомогою мобільних пристроїв.

Було безліч задумів, частину з яких ми вже втілили, інша з'явиться в найближчих оновленнях. Ми планували створити інструмент, який буде цікавий як для звичайних користувачів, так і для професійних фотографів. І у нас це вийшло.

Після запуску Snapster користувачі відразу включилися в процес, почали тестувати додаток, розповідаючи, що подобається, а що варто було б поліпшити. Зібравши зворотний зв'язок, ми почали працювати над нововведеннями і зовсім скоро випустимо нову версію. У «ВКонтакте» дуже цікава, жива і лояльна аудиторія. А для нас користувач - найважливіший елемент будь-якого глобального проекту. Те, заради чого ці проекти і з'являються. Тому мені завжди дивно спостерігати за історіями, коли стартапи не дослухаються до аудиторії. Не дивно, що такі проекти швидко закриваються, втрачаючи вкладені в них інвестиції і сили.

Що думаєш про перспективи Snapster, його шансах в конкурентній боротьбі з Instagram?

Що стосується конкуренції з Instagram, думаю, вона присутня тільки на першому етапі. І Snapster, і Instagram - додатки для обробки фотографій. Але це тільки зараз. У нас абсолютно різна аудиторія, різні і завдання, які ми хочемо вирішити. Наприклад, важливою відмінністю нашого застосування є можливість створювати і ділитися власними фільтрами - такого немає ні в кого.

Вже зараз у створеному нами продукті є сервіс «згораючих фотографій». Тут наш конкурент - Snapchat. Але ми вже працюємо над величезною кількістю нововведень, які зроблять Snapster єдиним у світі додатком, що володіє подібними можливостями. У будь-якому випадку я вважаю, що конкуренція - основний двигун в світі. Саме вона змушує здійснювати грандіозні звершення, втілювати найсміливіші рішення і робити нові відкриття. Все нове - це добре переосмислене старе.

В Україну плануєш колись повернутися?

Постійно повертаюся. Раз на пару місяців приїжджаю, спілкуюся з друзями, знайомими розробниками. Коли я в Петербурзі, то все-одно регулярно стежу за новинами про Україну, хоча й далекий від політики, підтримую зв'язок з хлопцями з Києва та Кіровограда, допомагаю батькам.

Я отримую новий досвід, працюючи пліч-о-пліч з людьми, що досягли серйозних висот у своїй сфері. Мені здається, що Україна зараз - це саме те місце, де набуті знання і вміння можна застосувати на практиці, щоб змінити життя людей на краще. Такі шанси даються не завжди, їх упускати не можна.

Вірю, що в Україні все добре буде - у настільки талановитих і працьовитих людей не може бути по-іншому. Сподіваюся, мій досвід виявиться корисним і теж посприяє цьому. Зрештою, я буду дуже старатися.

Ain.ua

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити