Новий власник: «Сім'я Березкіних продала всі свої акції у групі компаній «Креатив»»

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 4015

У середині серпня група «Креатив» (№37 у рейтингу Forbes «200 найбільших компаній України») Станіслава Березкіна (№38 у рейтингу найбагатших людей України) оголосила про зміни в менеджменті. Пише «Forbes Україна».

kr5

Так, 18 серпня ПрАТ «Креатив», що входить до холдингу Березкіна, представило нового гендиректора, яким став колишній менеджер БТА Банку Нурбек Чонбашев. 28 серпня він увійшов уже в правління групи нарівні зі ще одним колишнім менеджером БТА Банку Андрієм Єзерським. Виробничий напрямок компанії очолив Григорій Капустян, який до цього обіймав посаду директора Бандурського ОЕЗ, що входить до групи Kernel.

До того часу ринок був уже впевнений у тому, що в «Креативу», який володіє потужностями з перероблення 1,1 млн тонн насіння соняшнику та виробництва 200 000 тонн модифікованих жирів і маргаринів, зміниться власник.

На початку вересня Станіслав Березкін нарешті оголосив про вихід засновників «Креативу» зі складу акціонерів. За інформацією джерел Forbes, підприємець продав новим власникам 17 із 65 підприємств, що входять до групи. Так сім'я Березкіна позбулася володіння олійноекстракційним бізнесом, а також потужностей із виробництва жирів, маргаринів і спредів.

У день оголошення засновника про вихід із капіталу компанії серед її акціонерів уже фігурували дві нові особи – білорус Артур Гранц та українець Рисбек Токтомушев. Останній у 2009–2014 роках очолював наглядову раду української дочки казахського банку БТА. В інтерв'ю Forbes Токтомушев розповів про обставини угоди та плани з оздоровлення одного з найбільших вітчизняних олійнопереробників.

Новый собственник «Креатива»: Группа находится в сложном положении, но мы умеем «лечить» компании. 

– На ринку говорять про те, що БТА Банк був одним із кредиторів «Креативу» і тепер став його інвестором. Чи правда це?
– Група БТА не має жодного стосунку до купівлі компанії «Креатив». Я був частиною групи БТА в Україні, але вийшов із групи наприкінці 2014 року. Із того часу шукав цікаві проекти для вкладень. «Креатив» виявився тим проектом, який зацікавив мене і ще деяких інвесторів, разом із якими я вклав гроші в «Креатив».

– Усе ж таки ви вже працювали з «Креативом» як кредитор, коли очолювали наглядову раду БТА Банку. Чи вплинув цей досвід на рішення про придбання компанії?
– На момент продажу компанії Березкіним БТА вже давно не був кредитором групи. Банк колись позичав «Креативу» невеликі суми, але великим його кредитором також ніколи не був. Не думаю, що досвід БТА як кредитора «Креативу» мав велике

значення для мене сьогодні як для стресового інвестора.

– У ЗМІ тиражують інформацію про багатьох співробітників БТА, які раптом почали працювати в компанії «Креатив».
– Те, що низка співробітників БТА перейшли працювати в «Креатив», – це правда. Але тут немає нічого незвичайного. Просто багатьох у БТА я знаю особисто. Запрошую людей перейти, і багато хто переходить. Але це не означає, що група БТА є інвестором «Креативу». Інвестором, точніше одним з інвесторів, є я особисто, а не БТА Банк.

– Хто входить до групи нових акціонерів і який розподіл часток?
– Група акціонерів – це низка іноземних громадян і кілька українців, серед яких і я. Я керуючий акціонер, тобто акціонер-менеджер. До основних акціонерів відносяться бізнесмен Артур Гранц як фінансовий інвестор і я як керуючий акціонер. Решта акціонерів є міноритаріями і не беруть активної участі в управлінні бізнесом.

– Сім'я Березкіних продала всі свої акції? Нові акціонери повністю контролюють компанію?
– Сім'я Березкіних продала всі свої акції у групі компаній «Креатив». У компанії є міноритарії зі старих часів, але контрольний пакет у нас, і менеджмент призначаємо ми. Очікується, що ми змінимо менеджмент і дістанемо повний операційний контроль на початку жовтня.
Варто лише додати, що ми купили не весь бізнес у Березкіних. Ми купили олійноекстраційний та олійножировий бізнеси. Ми не купували соєвий завод і сільгоспвиробництво.

– Чи правда, що Березкіни продали компанію через її важке фінансове становище?
– Продаючи бізнес, кожен має свої причини і мотиви. Не хочу коментувати мотиви і причини колишніх акціонерів «Креативу».

– Як довго тривали переговори про купівлю частини «Креативу»? Чи були, крім вас і ваших партнерів, ще претенденти на активи компанії?
– Переговори було проведено досить швидко, й угода вже закрита. За неї довелося конкурувати як із профільними, так і з портфельними інвесторами. Але ми змогли запропонувати найвищу швидкість угоди.

– Скільки ваша група інвесторів заплатила за акції?
– Не можу коментувати через зобов'язання конфіденційності.

– Не є таємницею, що «Креатив» переживає не найкращі часи. Ви не думаєте, що це дуже ризикована інвестиція?
– «Креатив» – це типовий стресовий актив. Компанія перебуває у стресі, у кризі. Для нас це придбання – типова інвестиція у стресовий актив. Ми стресові інвестори. Ми заробляємо на перетворенні стресового активу в нормальний. Нині в Україні дуже багато стресових активів. Якщо ви вмієте працювати зі стресовими активами, це цікавий і прибутковий бізнес.
Так, сьогодні «Креатив» перебуває у важкому становищі з погляду фінансового здоров'я. Але ми вміємо «лікувати» компанії, і в нас є для цього ресурси та менеджмент. А заробити ми хочемо на збільшенні вартості компанії в міру поліпшення її здоров'я.

– Яка подальша доля «Креативу»?
– Ми проведемо «детоксикацію» компанії. Маємо намір робити все те, що роблять усі стресові інвестори: урізаємо витрати, закриваємо неперспективні напрямки бізнесу, реструктуруємо борги, активно підтримуємо і розвиваємо головні бізнеси.
- У випадку «Креативу» ключовими є олійноекстракційний та олійножировий бізнеси. Наш план – повернути компанію до здорового стану. Для нас дуже важливо знайти розуміння серед кредиторів і особливо в банків. Реструктуризація – один з головних елементів оздоровлення компанії.

– Які заходи щодо «детоксикації» ви плануєте провести насамперед? Які напрямки бізнесу буде закрито?
– Якщо всередині компанії ми виявимо токсичні практики в плані обліку та звітності, ми їх негайно [припинимо], хай як болісно це буде. Ми ще не визначилися, які бізнеси закриємо, але робитимемо це тільки за цілковитої впевненості в неперспективності того чи іншого бізнесу. До речі, закрити все неперспективне – це важливо для оздоровлення компанії.

– Чи передбачає план оздоровлення компанії скорочення штату працівників?
– Скорочення штату вже почалося, але стосується воно тільки управлінського персоналу. Виробничників скорочувати не маємо наміру.

– Скільки часу, за вашими оцінками, знадобиться на реструктуризацію групи?
– Це важке питання, яке багато в чому залежить від кредиторів. За тижні реструктуризацію зробити нереально, а на багато місяців ні в кого немає часу: ні в нас, ні у кредиторів. Я б говорив про декілька місяців.

– Які шанси того, що «Креатив» стане банкрутом?
– Не хотілося б говорити про банкрутство. У цьому разі я і мої партнери втрачаємо наші вкладення. Більшість кредиторів втратить гроші. Від банкрутства не виграє ніхто. Можу тільки сказати, що ми зробимо абсолютно все можливе, щоб цього не сталося. Вірю, що до цього не дійде, незважаючи на те, що комусь, напевно, цього хотілося б.

– Як ви оцінюєте ймовірність успіху в реструктуризації боргів «Креативу»?
– Я вірю в реструктуризацію. Ні для кого не секрет, що боргів у «Креативу» багато, і розрахуватися з усіма одномоментно компанія об'єктивно не в змозі. Але й не виплатити їх теж не можна. Тому альтернативи реструктуризації немає. Причому це стосується не тільки банків, а й комерційних кредиторів – постачальників товарів і послуг. Успішна реструктуризація будується на досить простих речах: по-перше, це відверта розмова між боржником і кредитором у руслі тверезих суджень, без емоцій; по-друге, стриманість обох сторін від шантажу і ворожих дій; по-третє, повна транспарентність з боку боржника, оскільки кредитори мають об'єктивно бачити реальний стан боржника; по-четверте, конструктивізм у відносинах між боржником і кредиторами, а також у відносинах між різними кредиторами. Звичайно, на нас очікує непроста робота. Але впевнений, що ми домовимося. За підсумком це найвигідніший для всіх варіант: усім вигідніше, щоб «Креатив» знову став успішною компанією, яку люблять усі банки.

– Який загальний обсяг боргів «Креативу»? Які фінустанови/компанії входять до числа найбільших кредиторів групи?
– Не хотів би поки що обговорювати цифри. Тим більше що наразі ми перебуваємо у процесі зміни менеджменту, проводимо інвентаризації, перевіряємо активи і пасиви, входимо в операційний контроль.
Що ж до боргів, то мова йде про сотні мільйонів доларів, а серед великих кредиторів компанії – Ощадбанк, Укргазбанк і синдикат західних банків (станом на перший квартал 2015-го на держбанки припадало близько 80% заборгованості компанії загальним обсягом понад 11 млрд грн. – Forbes). Водночас «Креатив» – це велика компанія з великим обсягом активів. До речі, ми залучили компанію Deloitte для вивчення активів і пасивів «Креативу», а також для допомоги в реструктуризації.

– Чи готові нові акціонери забезпечити адекватний оборотний капітал для компанії?
– Звичайно. Одна справа – купити акції компанії, і зовсім інша – зробити її дохідною. «Креативу» потрібні десятки мільйонів доларів в оборотний капітал, і ми їх забезпечимо. На момент придбання компанії заводи не працювали. На сьогодні термін простою сягає вже кількох місяців. Нині нам важливо якомога швидше запустити заводи «Креативу», на яких працюють понад 1500 людей.

– Нові акціонери мають намір управляти придбаними активами в довгостроковій перспективі, чи ви готові розглянути варіант подальшого продажу в разі надходження пропозицій?
– Ми стресові інвестори. Ми заробляємо на оздоровленні компанії. Оздоровлення – це справа нешвидка. У випадку з «Креативом» на оздоровлення підуть роки. Тому ми маємо намір володіти й управляти «Креативом» досить довго.

– Як би ви сформулювали ваші сьогоднішні пріоритети?
– Запустити заводи і домовитися з банками.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв