Інтерв'ю

Тарас Прохасько: про кротів, літературу і батьківство (ПОДКАСТ)

. 50861

17 листопада в рамках туру організованого «Видавництвом Старого Лева» у Кіровограді відбулась авторська зустріч з Тарасом Прохаськом. Оскільки у видавництві вийшли саме дитячі книги письменника написані у співавторстві з Мар’яною Прохасько – трилогія повістей про кротиків - то і запитання публіки були на дитячо-літературні теми.  «Гречка» записала трохи думок Прохаська про кротів, дітей, літературу і батьківство, які прозвучали на зустрічі.

Про таємний світ кротиків

Ви бачили колись живого крота? Ось тут справжня сила дитячої літератури, тому, що кроти, це є якесь життя незнане нами. Це не котики, які живуть коло нас, це не канарки, черепахи, які також мають багато таємниць, але кроти мають більше таємниць, тому що вони невидимі. Ми не дуже знаємо як живуть кроти. І з одного боку це дає великий простір для письменницької і читацької уяви, які у випадку тексту збігаються і працюють разом, вони є тим дахом, який вкриває весь цей задум. А з іншого боку – це побіжне знайомство з ти, що форм життя є значно більше і розуміння того, що наше уявлення про життя, уявлення про норму, є лише одною з багатьох форм життя. Про це хотілося власне сказати. Тому кротики. Можна було обрати інших, менш помітних істот, які апріорі не обтяжені симпатією. Тому, що легко любити симпатичних, тих, хто відповідає твоєму уявленню про красу. А натомість життя є таке, що є багато інших форм краси, досконалості і повноти життя.

Про філософію у книгах для дітей

Насправді, якщо йдеться про дитячу літературу б говорив про поняття «втюхати». Тому що дорослі все щось втюхують дітям те, що вважають за потрібне. Ішлося не так про те, щоб розказати якусь філософію життя, а просто показати різні можливості, бо єдине, що ми можемо дати своїм дітям, це показати, що щось важливе. Коли ми намагаємось виробити у своїх дітей ідентичне ставлення до якихось речей, які нам здаються правильними, то це часто або терпить поразку, або спонукає до якихось нездорових речей. Нам з Мар’яною, а ця книжка написана разом, не йшлося про те, щоб якісь концепції втілити, а розказати про світ. Ми вважаємо одною з базових речей можливість уявити життя іншого. Наскільки я пам’ятаю як біолог – це є властивість людини. Тобто вовк, який загризає зайця, він не може уявити, що заєць в цей час переживає. Натомість людина у подібній ситуації може уявити, що переживає інша людина. Ось ця здатність уявити відчуття іншого – це найбільш людське. І звідси вже випливають мотивації нашого вчинку: чи ми хочемо зробити комусь біль, знаючи про це. Але для цього треба мати уявлення про те, як цю чи іншу річ може переживати хтось інший. І про це є більшість дитячих книжок: щоб розказати, які різні бувають життя, які різні бувають відчуття, досвіди.

Про батьківство

У мене був такий період, коли я на довгий час залишався сам з дітьми. Тоді я зрозумів одну важливу річ. Є дуже недобрим, коли батьки сприймають існування дітей, з одного боку, як перешкоду, яку треба відбути і пережити, а іншого боку – коли «Йойойой. Все. Відмовляюсь від всього, бо я маю вкласти в дитину все що я не зробив». І одна, і інша ситуація є трохи нездорова. Навіть найвищою вартістю шлюбу не є діти. Що це означає? Діти не можуть стати заміною власного життя. Тобто якби ми не любили дітей, ми маємо розуміти, що є ще й наше життя. Ми не можемо наше життя вкладати в дітей тому, що це буде біда дітей, коли ми перенесемо свої прагнення і бажання на них. Бо ми ж потім будемо вимагати не того, що вони хочуть, а того, що ми туди заклали. З одного боку не переборщити з перенесенням себе у дітях, а з іншого боку не сприймати щодень за труднощі. Я бачу, що зараз більше з’являється людей, які так думають, при цьому не залишаючи дітей десь закритими в окремій кімнаті. Мама-кротиха власне така. Вона і з дітьми, і своє щось робить, не забуває, що, даючи щось дітям, має щось своє недороблене. Може тому вона і стала такою симпатичною.

Більше Прохаська слухайте на подкасті нижче.

 

Alternative content


скачати на Cpod.Co

 Анастасія Дзюбак

Фото Валентини Онищенко

Поширюйте

Коментуйте


Реклама