Інтерв'ю

Кіровоградський психолог центру «Ком-Пас» Анна Колєва: агресія у відповідь породжуватиме ще більшу агресію

. 3212

На фоні війни, соціальної напруги, хвилювань за рідних, які перебувають у зоні АТО, та майже щоденних новин про теракти, жорстокість, людські жертви, роздратованість і нервовість стають проблемою не окремих людей, а суспільства в цілому. Воно губкою вбирає в себе агресію і втрачає відчуття меж дозволеного і недозволеного. За таких умов легко бути втягнутим у конфлікт або ж стати його жертвою.


Як поводитися у випадкових конфліктних ситуаціях та з агресивно налаштованими людьми, розповіла виданню "З перших уст" координатор Центру медико-психологічної реабілітації «Ком-Пас», практикуючий психолог Анна Колєва.

– Анно, ви як психолог краще від інших відчуваєте, що суспільство за останні два роки дуже радикалізувалося, стало жорсткішим і дратівливішим. Порадьте, як в умовах загальної «наелектризованості» реагувати на агресивну поведінку інших і не збожеволіти від переживань за рідних, від шокуючих комунальних рахунків і тому подібного?

– Рівень напруги в суспільстві справді дуже високий. На агресію хочеться відповісти агресією. Інстинктивно ми так і робимо, оскільки практично всі перебуваємо на межі емоційного виснаження та втоми не тільки через фізичні навантаження, а ще й через купу психоемоційних проблем, що тривалий час не вирішуються. Навіть людей, які намагаються не звертати уваги на війну, вона все одно зачіпає, починаючи від зростання цін і закінчуючи новинами. Тому перше правило у випадках агресії з чийогось боку – не відповідати тим же, як би нам не хотілося дати відсіч. Краще розвернутися і піти. Бо якщо це якась знервована бабуся, то це ще одна справа, а якщо озброєна людина, зовсім інша. А це питання на сьогоднішній день дуже актуальне, тому що багато людей намагаються купити собі зброю або щось, що може виконувати функцію зброї.

Дихайте спокійно, або рахуйте до десяти

– Але, як би ми не оберігали свою нервову систему і психіку, не думати про проблеми, коли вони є, коли вони множаться в геометричній прогресії, просто неможливо. Порадьте, як розвантажити психіку?

– Один із простих способів, як надати собі швидку психологічну допомогу, це контролювати дихання. Наш організм влаштований так, що дихання – це функція, яка контролюється як автоматично, так і свідомо. Тому, коли ми відчуваємо, що зараз «розірве», кладемо руку на живіт, якщо ви чоловік, повільно дихаємо і дивимося на руку. Відбувається ілюзія контролю ситуації. Ніби, якщо контро-люєш дихання – контролюєш ситуацію. У жінок – верхнє дихання. Тому жінкам у таких випадках треба класти руку на груди й робити те ж саме. Дуже простий на перший погляд спосіб – рахувати до десяти – діє за таким же принципом. Наша психіка цей прийом також сприймає як сигнал, що вона щось контролює, і заспокоюється.

Знаходьте час на улюблені справи

– Стосовно побутових речей. Щоб не було синдрому накопичення втоми, треба придумати заняття, що приноситиме задоволення. Назвемо це перемиканням уваги. На сто відсотків воно не врятує, але допоможе трохи легше переживати труднощі. Адже від того, що весь час думатимете про високі комунальні тарифи, легше вам все одно не стане.

Щоб не хотілося вас наздоганяти – не тікайте

– А якщо не вдається уникнути конфлікту: коли людина, наприклад, знаходиться на робочому місці й не може просто встати та піти?

– Тут однозначно складно сказати, бо якщо до продавця прийшов покупець, якого людина вперше і востаннє бачить, то це одна природа конфлікту, а якщо проблема в колективі, то це вже інша природа конфлікту, і треба розбиратися глибше. В першому випадку треба пам’ятати, що агресія у відповідь породжуватиме ще більшу агресію. Якщо вона невідворотна, то не варто «смикатися», намагайтеся поводитися спокійно і впевнено, не робіть різких рухів. Тому що, якщо почнете тікати, то за вами захочеться побігти, навіть, якщо нападник раніше не планував цього робити.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама