Інтерв'ю

Лариса Костенко: Старша школа має бути профільною, а профіль повинна обирати дитина, а не школа

. 4435

Під час сьогоднішнього засіданні депутати затвердили Програму розвитку освіти міста Кіровограда на 2016- 2020 роки. Відповідно до Програми, на найближчі роки міське управління освіти ставить перед собою серйозні плани щодо розвитку системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти міста. Про те, що вже встигло зробити управління, про фінансове забезпечення галузі, про найближчі нововведення й головні вектори руху освіти Кіровограда «Гречці» розповіла начальник управління освіти і науки Кіровоградської міської ради Лариса Костенко.


 

-Цьогоріч на фінансування розвитку освіти у міському бюджеті закладено 25 млн. грн. Місто очікує отримання й освітньої субвенції. Чи вистачить цього року коштів на усі потреби освітян?

-На сьогодні проблем у нас немає. Цьогоріч відповідно до закону «Про державний бюджет України на 2016 рік» і змін до деяких законодавчих актів фінансування харчування дітей покладено на місцеві бюджети. Раніше за рахунок освітньої субвенції ми могли харчувати 1-4 класи, цьогоріч ми заклали лише сніданки для всіх дітей 1-4 класів. Ми моніторили ситуацію, у деяких регіонах взагалі дітей не харчують за кошт міського бюджету. У нас гроші виділені до кінця року. Один сніданок для учня коштує 5 грн. За ці три місяці, до травня, ми побачимо, які кошти будуть використані, і ймовірно, на початку наступного навчального року, збільшимо вартість харчування. У позашкільній освіті обмежень по коштам немає, фінансування теж закладене у повному обсязі. Щодо фінансування шкіл з освітньої субвенції, то у цьому питанні коштів нам недостатньо. Нас дофінансовує міський бюджет, сподіваємось держбюджет теж буде корегуватись. Завдяки підтримці міської влади минулого року, адже тоді нам теж не вистачало коштів, у нас не було заборгованостей ні по заробітній платі, ні з енергоносіїв.

- Голова облдержадміністрації під час апаратних нарад наголошував на тому, що харчування одного учня має становити не менше 15 грн. Наскільки в цьому є потреба і можливість у міському бюджеті?

- Чи є можливість збільшити вартість харчування вирішують міський голова та депутати. Але я вважаю, що 15 грн - це занадто. У нас сніданок коштує 5 грн, обід – 10 грн. У сумі якраз 15 грн і виходить. Це більше ніж було, адже продукти подорожчали. Це натуральна ціна. Ми її обрахували взявши натуральну норму і переклавши її у вартість продуктів, з яких готують учням страви. Поки цих коштів нам вистачає. Скажу,що ні в одному регіоні такої вартості немає. Подекуди в містах харчування коштує 10 грн, але це послуга, у якій 40-50 % закладається заробітна плата та енергоносії.

- Минулоріч, аби дітей, батьки яких перебувають у зоні АТО, годували безкоштовно, треба було щомісяця приносити відповідні довідки. Чи повинні цього року дружини учасників АТО щоразу йти до школи з довідкою?

-Минулого року це питання підмалось родинами учасників АТО на початку, коли ми лише розробляли щодо харчування дітей учасників АТО. Ми почали з ним працювати, побачили плюси і мінуси, одразу доопрацювали. Але для того, щоб організувати харчування дітей, батьки яких в зоні АТО, необхідно приносити довідки. Цьогоріч це питання батьками учнів не піднімається. У нас бувають такі випадки, що батько повернувся, а в школі чи в садочку про це не повідомили. Ми не можемо всіх харчувати, бо бюджет має обмеження. Якщо у батьків немає можливості приносити довідку щомісяця, її все одно треба поновлювати кожні півроку - у січні та вересні.

- Нововведенням цього року стало запровадження оплати за харчування дітей в освітніх закладах на безготівковій основі. Чи вже налагоджена ця система в усіх закладах?

- Ми зробили це на вимогу законодавства і для того, щоб у школі не ходила готівка. Кожна школа вирішує як проводити цю оплату по-своєму - талонами, картками або шляхом попередньої оплати. У садочках така система вже працює півтора місяці: батьки оплачують за харчування на рахунок управління освіти через будь-який банк. Наразі жодних нарікань щодо цього немає. Цей розрахунок вже є і в кожній школі. Процес впровадження оплати за харчування безготівковим способом - поступовий, без згоди батьків жодних рішень щодо цього не прийматимуть. Ми розуміємо, що батьки старшого віку можуть сприймати ці нововведення не позитивно. Але коли дитина бачить, як інша розраховується карткою, теж захоче її мати. Це фінансова грамотність, гігієна рук дитини і зручність для батьків, адже після кожного використання картки дитиною, їм надійде смс-повідомлення про суму витрачених коштів.

- Наразі у школах діти можуть розрахуватись карткою лише одного банку. Що робити тим батькам, які не є його клієнтами і не бажають заводити дитині саме його картку?

- Ми звернулись до всіх банків з тим, щоб нам безкоштовно надали термінали для зчитування карток. На сьогодні надати їх погодився лише один банк: для навчальних закладів вони безкоштовні, із закладів комісія не знімається. Ми домовились з керівниками шкіл, що вони розроблять талонну систему. Батьки заздалегідь можуть оплатити харчування дитини на рахунок управління освіти, натомість дитині видадуть на відповідну суму талони. За організацію харчування в школі відповідає директор, отже він нестиме відповідальність за те, що оплата за харчування проводитиметься готівкою. Зрозуміло, перший час будуть і готівка, і талони, і картки.
Як щодо оплати благодійних внесків? Готівка все ще ходить по руках.

У січні ми проводили круглий стіл для керівників навчальних закладів, на який запросили представників управління юстиції, контролюючих органів, і розповідали про організаційні засади створення благодійних фондів, існування батьківських комітетів. Ми пройшли всю цю нормативну базу. Є відповідні накази, інформаційні куточки про те, що педагогічні колективи не повинні бути причетними до збору грошей. На кожному сайті закладу є розділ "Батьки інформують", у якому батьки звітують про надходження і витрати батьківських коштів. Ми намагаємось зробити усе це в законодавчому руслі, інформуємо також про інші безготівкові способи оплати фондів. Кошти можна вносити до благодійних фондів, що створені при закладі, на рахунок школи, якщо вона перебуває на самостійному балансі, на спец рахунок школи в управлінні освіти для конкретних цілей. Також деякі батьківські комітети заводять рахунок у будь-якому банку. Батьки можуть збирати ці кошти і готівкою. Головне, щоб це не робили педагоги.

- Вже сьогодні батькам учнів повідомляють про те, що частина шкіл не набиратиме 11-х класів, тож доведеться обирати інший навчальний заклад. Що це за нововведення?

- Це не нововведення. Наразі триває обговорення законопроекту про освіту, у якому прописується, що школи, особливо ІІІ ступеня, будуть профільними і відкриватимуть старші класи лише при певній кількості учнів. Це лише проект, але ми вже йдемо у цьому напрямку. Ми вважаємо, що старша школа має бути профільною, а профіль має обирати дитина. Якщо у школі один 9-й клас, то учні та їх батьки не зможуть обрати для себе профіль. Тоді вибір замість учнів зробить школа й обере те, що їй зручно. Ми хочемо зрушити цю систему, тому розпочинаємо інформаційну кампанію, спрямовану на дітей та їх батьків. Ми інформуємо про те, які профілі і в яких школах можуть бути. Ми говоримо про матеріально-технічну базу, про умови, де можна буде відкрити не один клас, а декілька. Ми будемо запрошувати випускників 9-х класів до ПТНЗ, адже там теж надається і загальна середня освіта, і робітнича професія. Нам бракує освітньої субвенції саме тому, що відкриваючи 10-ті класи, у яких навчаються 15-20 учнів, ми нераціонально використовуємо кошти. Ми моніторимо результати ЗНО і бачимо, що не всі повинні іти в 10-й класс, адже не всі успішно здають ЗНО і в результаті залишаються без права вступити до вишу. Практика показує, що школа хотіла мати 10-ті класи, навантаження для вчителів, і не відпускала дітей. Навантаження потрібно, але ми підемо іншим шляхом.

- Але ж зі зменшенням кількості класів у школі, зменшуватиметься і навантаження вчителів?
Так, але разом з тим навантаження з'явиться в інших школах, адже там буде більше класів. Кращих учителів ми будемо залучати до навчання школярів у профільних класах інших шкіл. Скорочень вчителів не буде і не заплановано.

-Чи проводитиме управління якусь оптимізацію професійно-технічних закладів, що цьогоріч перейшли на фінансування місцевих бюджетів?
- Зараз ми знайомимось із закладами. Спланували, що протягом березня відвідаємо усі, зберемо інформацію щодо необхідності професій. У закладах дублюються спеціальності, але зараз ніяких рішень щодо оптимізації приймати не будемо. Єдине, ми звернулись до голови облдержадміністрації, щоб нам виділили додаткові кошти на фінансування ПТНЗ. Маємо 50 млн., однак бракує ще 9 млн. грн. Очікуємо розгляду питання. Наразі стоїть питання про передачу майна ПТНЗ з державної власності до комунальної.

-Минулоріч вперше учні проходили державну форму атестації з української мови у формі ЗНО, за результатами якого визначались і медалісти. Чи були об’єктивними вчителі і чи зменшилась кількість медалістів?
- Ми вивчаємо це питання. У нас була серйозна колегія, де ми моніторили результати кожної школи. Результати різняться. Наша система минулоріч не була ще готова до цього. Ми зібрались із учителями, в учнів яких була велика різниця між оцінками і ЗНО, адже ми вважаємо, що це і наша прогалина. Проаналізували. Відверто кажу, що вчителі повинні об’єктивно оцінювати учнів, щоб батьки знали рівень знань дитини, орієнтувались чи краще залишити її у 10-му класі, чи перевести до ПТНЗ. Я думаю, що вже в цьому році таких розривів не буде. Щодо медалей, то ми зафіксували невелику різницю, адже зі 120-130 претендентів медалі отримали 119. Це високий показник! Ми порівнювали його з цифрами в інших регіонах, де набагато менше підтверджених медалей. Це підтверджує об’єктивну оцінку вчителями саме медалістів.

Конфлікт танцювального колективу «Надія» та директора НВО № 18 пролунав взимку того року. Ситуація досі не владналася. Чи планує управління знову втручатись у ситуацію?

- Сьогодні є звернення до міського голови про проведення зустрічі з батьками вихованців колективу "Надія". Після того як ця зустріч відбудеться, будемо планувати, яку роботу проводити. До управління продовжують надходити тривожні сигнали як з однієї сторони, так і з іншої. Але хочеться, щоб люди зрозуміли, що тільки співпраця може вирішити будь-який конфлікт. Вони очікують, що ми проблему вирішимо замість них, але ззовні вирішити конфлікт дуже важко. Однак при необхідності ми будемо втручатись у ситуацію.
- На ваш погляд, як начальника освітнього управління, чого наразі потребує освіта Кіровограда і де ще є плацдарми для роботи?
- Заклади освіти - це живий механізм, тому проблеми є завжди. Нам потрібно доукомплектувати і привести у відповідність нашу технічну документацію для отримання ліцензій на надання освітніх послуг, необхідно сформувати нормальну мережу, щоб не відкривати маленькі класи. Маємо провести якісну профорієнтацію, аби вона була зрозумілою не лише управлінню, а й адміністраціям шкіл та батькам. Нам не вистачає комп’ютерної техніки, цьогоріч ми плануємо її закупити для закладів (у Програмі розвитку освіти м.Кіровограда на це передбачено 2 млн. грн. – Авт.). Майже в кожному закладі цього року ми запланували і поточні ремонти.

- Дякуємо за розмому.
Світлана Дубина

Поширюйте

Коментуйте


Реклама