Тетяна Тимофєєва: «Настала пора, коли ми знову гостро непокоїмось питаннями своєї соціальної успішності»

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 1291

Хутко надійшла весна і вже встигла приманити чималими дозами щирого світла. Взуттєві крамниці розпирає від навали жіночок, а чоловіки приміряються до нових моделей велосипедів, автівок, човнів… У кущах, як слабенькі пагінці нарцисів, причаїлися перші гітари. Заметлялися двері кінотеатрів – молодь жваво розходиться  на пари.

Чи така вже смачна ця пора – весна – ми вирішили поговорити з очільником центру психології «Альта» Тетяною Тимофєєвою (Кіровоград).

 tym-  З якою метою був створений центр психології?

-   Наш центр психології був створений п’ять років тому на базі громадської організації «Простір освіти». Першою чергою ми намагались створити тренінговий майданчик для випускників місцевих вищів із дипломами  психолога. Зазвичай на місцях працевлаштування запитують про стаж роботи спеціаліста, проте мало кого обходить проблема організації його практики відразу по закінченню навчального закладу. Досвідчені професіонали також дістають можливість апробувати тут  свої нові проекти.  

Другий проект «Психологічні читання» покликаний ознайомити широку аудиторію із різними течіями психологічної науки, що є актуальними нинішнім часом. Регулярно – кожної останньої п’ятниці місяці -  його проводить Владислав Зубченко. Для всіх бажаючих – вхід вільний.

-   Як Ви охарактеризуєте постійних відвідувачів вашого клубу? Які внутрішні запити вони намагаються реалізувати за допомогою студій, що проводяться тут?

- Переважну більшість складають молоді інтелігентні люди, що цікавляться ресурсами внутрішнього розвитку людини, типовими проблемами налагодження гармонійних стосунків у певних соціальних групах, а також ті, що прийшли за відповідями на болючі питання вже власного життя.

- Які форми роботи є доречними у тому випадку, якщо людина прийшла саме за відповідями на такі питання? Для прикладу візьмемо хоча б проблему професійної і соціальної нереалізованості.

- Спочатку необхідно з’ясувати причини тому, що людина не може знайти своє місце у світі, назвати себе за професією, відповідно до своїх внутрішніх почувань. На цьому етапі достатньо індивідуальних консультацій. Наступним кроком має бути робота у групі – такій собі мікромоделі навколишнього соціуму, із яким доводиться контактувати щодня і випробовувати в нім свої сили. Просто наодинці з психологом цього не вирішиш. Тобто, будь-які проблеми соціальної успішності проробляються за допомогою групових форм роботи. Зокрема, в нашому центрі проводяться відкриті заняття психологічних читань та психологічного кіно, на яких будь-хто із гостей може ініціювати обговорення тієї чи іншої житейської ситуації, проблеми, таким чином, дійшовши певних висновків за допомогою фахівця, що веде захід, а також решти відвідувачів.

Чергове заняття із циклу студій «Психологічних читань» планується присвятити висвітленню основних теоретичних засад позитивної психології. До речі, часто позитивну психологію помилково ототожнюють із позитивною психотерапією, а це, повірте, - так різні речі.

- Чи ставите ви рубіж чіткого розділення поміж модними течіями психології та ефективними. Які нові течії психології та психологічних практик швидше шкодять, аніж допомагають своїмприхильникам?

- Передусім шкода від так званих модних течій пояснюється непрофесіоналізмом того, хто взявся вести семінари та тренінги. На превеликий жаль, сучасна психологія дозволила розвиток поживного середовища для  дилетантів без документів про здобуту освіту психолога та досвід практичної роботи. Часто це приїжджі тренери, які досить голосно і привабливо анонсують свою діяльність перед імовірною аудиторією. Обнадійливими видаються гасла зовнішньої реклами, на яких знову ж таки не міститься бодай дрібного рядка про освіту чи державний дозвіл на проведення заходів. У кращому випадку такі заняття нічого не принесуть, окрім озвучування загальнодоступної інформації, у гіршому – посіють помилкові орієнтири, стимулюють розвиток тривожності, а нерідко й  важких психологічних станів.

- Які теми й течії є «хлібними» для тренерів-непрофесіоналів, відповідно вимагають певної обережності збоку відвідувачів?

- Звичайно ж  «класично жіночі» теми невлаштованого особистого життя, проблеми розкриття власної жіночності і прийняття себе, певних розладів стосунків зі своєю шлюбною половиною або довге дівоцтво… Друга тема – здоров’я. Проблеми боротьби з вагою, конструювання привабливих форм та контурів свого тіла,  підвищення працездатності…

Не стала б довіряти і тим тренінгам на тему соціальної успішності, що нібито базуються  на  звичаях та духовних практиках Сходу. Потрібно зазначити, що східна світоглядна система зорієнтована на внутрішній розвиток людини, визначення меж її можливостей; натомість як достатки і високе суспільне становище чи лідерство не становить безумовної цінності серед представників цих країн. Для прикладу, каста жебраків-шудрів в Індії є однією з найбільш шанованих. Якщо вас цікавить названа тематика, шукайте адекватного тренера – заможного, з активною життєвою позицією. Дівчатам також раджу орієнтуватися на доглянутих, щасливих у родинному житті жінок-тренерів.

- Починається весна. Ми активно готуємось як до зустрічі нового модного сезону, так і до освоєння навколишнього природного середовища, перегляду своїх звичайних робочих ритмів, - адже надворі відчутно теплішає. Які психологічні проблеми та незручності можуть заскочити нас нинішнім часом?

- Першою чергою люди непокояться власною фізичною формою, особливо привабливістю фігури, адже спілкування вигортається за межі кафе та офісних установ на вулицю. Загалом зростає кількість неформального спілкування – багато хто шукає свою другу половинку або просто починає активно знайомитися. Раджу якомога швидше дійти простого висновку – кінець-кінцем прийняти свою тілесність такою, якою вона є на даний момент, а згодом - виділити і розвивати в ній позитивні риси, працювати над подальшим  удосконаленням.

Весна – це також час змін і влади жвавого життя. Відповідно, на цей період припадає актуалізація страху змін. Восени та взимку ми, здебільшого, рухаємось знайомими об’їждженими дорогами – власне так, як і всі, намагаючись вкластися в графіки. На весну ж переноситься більшість ініціативних кроків, що стосуються кар’єри та майнового життєустрою – підвищення чи скорочення, зміна роботи, планування ремонту і купівля житла тощо.

По-третє, ми стаємо більш вразливими, тривожнішими щодо питань успішності. Люди вільно обговорюють своє фінансове становище, демонструють неодмінні атрибути благополучного життя – нові автівки, фотографії з відпочинку закордоном або плани на його здійснення, частування першою городиною із щойно придбаної дачі... Отже, і в цьому випадку важливо не боятися змінюватись самим, ґрунтовно планувати своє майбутнє і легко приймати ті зміни, що їх приносить життя; а головне -  не «заморочуватися» на порівнянні себе з іншими. Зарадити цим гнітючим переживанням допоможе будь-який вид руху та переміщення. Починайте бігати та відвідувати тренувальні зали, вирушайте у подорожі.

tym1

- Поговорімо про подорожі. Ви розробили систему семінарів на тему подорожей та їхньої корисного впливу на внутрішнє самопочуття особистості. Чому корисно вирушати в мандри  навесні, а не лише влітку?

- У мандрівках часто народжуються ідеї – у тому числі й щодо започаткування своєї справи, якісної перебудови життя в цілому. Важливо скористатися станом цієї приємної внутрішньої скаламученості від поїздки і почати активно діяти. Інакше все, що залишиться від подорожі – магнітики та викладені на сторінках соціальних мереж фотографії.

Обов’язково плануйте свою поїздку, вираховуйте грошові витрати і час на стоянки, цікавтеся маршрутами екскурсій, примітними місцями… Чітка візуалізація цієї події сприятиме отриманню бажаного комплексу позитивних емоцій та знахідок. Подорожі, на які ви зголосилися через намовляння когось збоку і якої ви не планували, навіть не намагалися уявити, задоволення не дають.

Мандрівка допомагає вийти за периметр кризової ситуації в особистому житті, подивитися на себе очами стороннього. Якщо ви вирушаєте у дорогу, намагаючись на якийсь час забути про хатні чвари, не варто шукати екстриму – краще обміркувати своє становище у тиші, серед мальовничих краєвидів чи старовинних будівель. Розігнати застійні явища повсякденного життя навпаки допоможуть екстремальні форми дозвілля.

Сподіваємось, теплі зичення та поради нашої співрозмовниці пані Тетяни стануть Вам у нагоді. Не варто гаяти весну перед телевізором, щоб там не було - чепуріться і виходьте на вулицю, шукайте пригод!

Валентина Головань

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Ксеня 16.03.2013, 00:41
Завжди люблю читати інтерв'ю саме цієї авторки. У Валентини досить неординарне сприйняття всього, що нас оточує.А найбільше мене тішить у її публікаціях мова й відсутність штампів))) Респект! До речі, пані на світлині просто чарівна!
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв