Доула Ірина Радковська: Психологічна підготовка перед пологами грає дуже велику роль (ФОТО)

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 3276

Перед тим як стати мамою жінку часто охоплюють тривоги, як за майбутнього малюка так і за себе, тому, окрім медичної допомоги необхідна і психологічна підтримка. Саме цим займається доула - помічниця при пологах. Про специфіку цієї професії «Гречка» розпитала у Ірини Радковської – сертифікованої доули з Кропивницького.

 

 


- Розкажіть хто така доула і як ви нею стали?
- Взагалі, я зацікавилась темою вагітності і пологів, коли ми з чоловіком почали планувати дитину. І власне я була з тих, хто боїться пологів як чогось невідомого. Тоді я поїхала на навчання у Київ, пройшла ще навчання на фітнес-тренера для вагітних і весною 2015 відкрила Сімейний центр Join. Тоді ми почали із курсів для вагітних, тобто це була повноцінна підготовка до пологів. У великих містах ця тема дуже популярна. Тобто батьки, які дізнаються про вагітність не думають йти чи не йти на курси, а просто вибирають підходящі для них. Я дуже здивувалась, коли дізналась, що в Кропивницькому взагалі немає нічого подібного.

В процесі навчання я кардинально змінила уявлення про пологи, вагітність, і мені захотілось поділитися цим. На той час у мене були такі самі як і я подруги, які катастрофічно боялись пологів, а я розуміла, що з таким настроєм народжувати дуже небезпечно. Насправді психологічна підготовка перед пологами грає дуже велику роль і емоційний стан мами може вплинути на сам процес. Минуло близько року і я зустрілась з тим, що дівчатка проходять курси, йдуть народжувати підготовлені, настроєні, позитивні, і все одно під час пологів великий відсоток медичних втручань, зокрема кесаревих розтинів. Ось тоді я дізналась про таку професію як доула – це професіонал, що супроводжує жінку в пологах.
В усьому світі ця професія досить поширена, закордоном при пологових будинках навіть є штатні доули. Їх задача - підтримувати жінку, допомагати, надавати необхідну інформацію. В Україні у великих містах є доули, які працюють вже близько 10 років. Також є «Асоціація фахівців з природного батьківства», власне таке навчання я і проходила, і отримала сертифікат. У Кропивницькому я перша доула.

Головне завдання доули - це психологічна та фізична підтримка, консультація до пологів. Вона зустрічається з жінкою ще до медзакладу, обговорює план пологів. Уже з перших переймів доула у постійному контакті з майбутньою мамою, потім супроводжує її в пологовий, і ще дві години після народження дитини перебуває з породіллею, допомагає з першим прикладанням до грудей.

Пологи - це такий період коли жінка дуже беззахисна. Всі її емоції і почуття на зовні. Вона переживає нереальні фізичні і психологічні перетворення. Це такий стан, коли вона потребує, щоб її у такий певний купол взяли, огорнули піклуванням.

Що важливо в наших реаліях, доула надає ще й інформаційну підтримку, слідкує за планом пологів. Бо часто жінці не надають повну інформацію про те, що відбувається. Наприклад, акушерка мовчки заходить з якимось шприцом без жодних коментарів, і робить укол. У нас на законодавчому рівні не має цього бути, а в країнах Європи це взагалі нон сенс, щоб лікар щось тобі зробив, не розказавши, що саме він робить. Лікарі звикли робити свою роботу, але інколи до жінок ставляться не як до об’єкта, який має свою думку, почуття, а як до суб’єкта. З етикою в медицині в нас дуже погано. Нерідко інформація неповна, трапляються маніпулювання, коли якимось чином залякують, чинять психологічний тиск, щоб породілля зробила так, як зручно лікарю. Не кажу, що всі так працюють, є абсолютно клієнтоорієнтовані лікарі.

- Що таке план пологів і як його можна контролювати?
- Жінці наперед варто визначитись чи хоче вона природних пологів, на які додаткові медичні втручання згодна. Все це записується на папері. Наприклад, якщо в жінки здорова вагітність, немає додаткових ризиків і вона хоче максимально природні пологи, то прописує це з усіма нюансами і говорить про це лікарю. Якщо побажання висловлені, є вірогідність, що їх виконають.

Адже бувають ситуації, коли лікар перестраховується або поспішає. Він приїхав, наприклад, у свій вихідний, жінка тут в пологах десять годин, і він хоче процес пришвидшити. Є моменти, коли лікар просто так звик робити, наприклад, позитивно ставиться до штучної стимуляції окситоцином. Я досконально знаю протоколи пологів і конкретні медичні показання, при яких стан породіллі вимагає певних втручань, і можу проконсультувати про її стан, пояснити, які є альтернативи. Лікарі ж часто говорять безапеляційно, ніби варіант один. Жодна дія в пологах не може бути зроблена без згоди пацієнтки, окрім критичних ситуацій загрози життю матері й дитини. Часто, коли підготовлена жінка іде на пологи без доули, а лише з татом, лікар намагається її схилити до певних медичних втручань, але вона відмовляється, то він іде до тата. Там вже на емоціях він пояснює йому, що процедура дуже потрібна, а вагітна сама не усвідомлює цього, і батько дає згоду.

До речі, коли в кінці 20-ого століття дуже високий відсоток пологів був або з епідуральним знеболенням , яке в декілька разів збільшує вірогідність інструментальних пологів, і кесаревих розтинів, то з’ясувалось що статистика по смертності як серед жінок, так і серед дітей почала збільшуватись. Власне тому із початку 2000-их Всесвітня організація охорони здоров’я почала пропагувати природні пологи без втручань. А в Україні близько 80 % пологів відбуваються із додатковими втручаннями, у той час я ВООЗ зазначає, що лише близько 10 % дійсно потребують втручань ( сюди входить і кесарів розтин, і стимулювання окситоцином, і епідуральний наркоз).


- Як на вашу роботу реагують лікарі?
- Я сертифікувалась минулої весни і супроводжувала вже п’ять пологів. Це був індивідуальний супровід, з чоловіком і супровід під час кесаревого розтину. Лікарі реагують по - різному. По-перше, одразу як ми домовляємось з клієнткою, що я буду її супроводжувати, ми підписуємо договір, обговорюємо всі моменти, я її прошу попередити лікаря.
Ми не прикриваємось легендами, що я сестра чи подруга, а відверто говоримо все як є. В принципі проблем з допуском немає. Я поспілкувалась з керівниками медзакладів і начальником управління охорони здоров’я, тож вони знають про моє існування. Загалом, задача доули знаходити спільну мову з медиками. По етиці доула взагалі не має вступати в діалог з медперсоналом. Задача доули – це її клієнтка, спілкування з нею, надання їй інформації, забезпечення комфорту і спокою. Я чудово розумію, що якщо вступити в конфлікт з медичним персоналом, дорога до роботи може бути просто закрита. Поки доула веде себе професійно і не вступає в конфронтацію з лікарем, у них претензій немає.

Акушерки і медсестри спершу сприймали мене з подивом, зараз - з цікавістю. Ворожості і агресії я не зустрічала.

Єдине, з чим я зіткнулась, це в пренатальному центрі відмовили пускати двох супроводжуючих безпосередньо на пологи, хоча за законом кожна жінка має на це право. Тоді я спілкувалась із завідуючою закладу, і там є свої нюанси в роботі, адже його вважають більш спеціалізованим і закритим. У першому пологовому такої проблеми немає.

Є доули не тільки сертифіковані і професійні, а - ентузіасти, які називають себе доулами і супроводжують пологи. З деякими такими супроводжуючими у певні критичні моменти відбувалися скандали з медперсоналом, і в деяких містах просто заборонили діяльність доул. Великий плюс, що я поки перша і єдина у місті, і можна прокладати цю доріжку правильно.

- Бувало, що психологічну підтримку приходилось надавати для тата?
Звичайно, коли це партнерські пологи. Але все одно більша концентрація на жінці. Для тата доула корисна інформацією. По-друге, це людина, яка завжди спокійна і впевнена в тому, що все добре і її задача переконати в цьому сімейну пару чи породіллю. Ти маєш бути як камінь, скеля і опора.

Якщо партнер не може зберігати спокій, він на адреналіні, то ця нервозність може передати жінці. Був момент, коли тато цього навіть не помітив, але почав намотувати кола по пологовому залу. Прийшлось його попросити просто ненадовго вийти, щоб він мав змогу заспокоїтись.

Дуже хороший варіант - це тандем «тато+доула». Бо доула не може вступати в діалог з лікарем, а тато вже може сказати лікарю: «А що це ви робите» і дати по руках, якщо щось не так. У тата є таке право. Також доула може звернути увагу жінки, аби вона задала питання. Якщо ж породілля не в тому стані, щоб вести діалог, а тата немає, можу дуже м’яко відстоювати її позицію.

- А як самій вдається зберігати спокій?
- Насправді це частина підготовки. Перша частина навчання - це інформаційна база. Доули постійно вчаться, дуже добре знають процес пологів: фізіологію, можливі медичні втручання, показання, результати досліджень, доказову медицину, медичні протоколи. Друга частина навчання – це робота з емоціями. Звичайно не завжди стовідсотково вдається зберігати спокій у стресовій ситуації, але думаю повний спокій прийде з досвідом. Від самого початку пологів я входжу в стан дуже високої концентрації. Ти сконцентровуєшся тільки на цьому, ні на що не відволікаєшся. Це якийсь такий стан спокою, який відчувається на кінчиках пальців, коли гладиш жінку, розмовляєш з нею. Голосом, рухами даєш їй відчуття розслабленості.

- Ти б хотіла доулу собі на пологи?
- Хотіла б. Але у нас в місті крім мене їх поки що немає, а запрошувати доулу з іншого міста складно, оскільки пологи можуть розпочатись із 37-го по 42-й тиждень вагітності. Точно запрошу чоловіка свого на курси, аби він прослухав лекції.

Чи дійсно наявність доули допомагає? Про це ми запитали молодих матусь, яким допомагала Ірина.

Тетяна, народжувала первістка: « Це мої перші пологи. Мені дуже сподобалось. Була і моральна, і фізична допомога, щоб настроїтись на позитив. Завдяки музиці, правильному диханню, певним позам, додатковим атрибутам, які ми брали на пологи, я ввійшла в своєрідний транс і процес для мене був не такий болючий. Все відбулось дуже швидко.»

Вероніка, народжувала другу дитину: «Перший раз я народжувала з мамою. Коли поруч така близька людина, вона дуже хоче допомогти, але вона не знає, що їй робити і куди бігти, просто співчувала. Доула як професіонал постійно розповідала мені, що зі мною відбувається, чого варто очікувати і що це нормально,і всіляко заспокоювала. Пологи були дуже легкі, я просто отримала задоволення. Ще курси для вагітних заклали основу для спокою і правильної поведінки, що і дало такі результати. Доула взяла з собою музику, під яку ми розслаблялись на курсах, до якої я звикла, робила масаж і я була впевнена, що вона точно знає, що робить. Просто спілкувались. Коли ти бачиш в людині спокій ти заражаєшся цим. Чомусь була впевнена на 100% ,що все буде добре. І в родзалі я йшла посмішкою, ми були там в двох аж до того моменту, коли безпосередньо мала з’явитись дитина. Під час потуг, вона мене обняла і на вухо шепотіла, як треба тужитись, бо коли всі кричать, то жінка губиться.»

Розмовляла Анастасія Дзюбак

Фото зі сторінки Ірини Радковської у Фейсбук, графіка "Гречки"

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв