файно

Інтерв'ю

Про щеплення, грип і гаджети: кропивницька педіатриня розповіла як берегти дитяче здоров’я

. 6893

 

Найважливіше для батьків – здоров’я дитини. Часто найменші проблеми можуть вже здаватися катастрофою. Кількість питань, які виникають у мам і тат стосовно своїх малюків може бути безкінечною. Які найголовніші нюанси повинні пам’ятати батьки? Чи варто щеплюватися і якими вакцинами? Що робити, щоб зберегти здоров’я дитини? Про ці та інші питання «Гречці» розповіла педіатриня із досвідом роботи понад 30 років, лектор у родинному центрі, дитячий алерголог, спеціаліст із пульмонології, фізіотерапевт, мама та бабуся Лариса Демешко-Буяк.

 

14440862 234388106963494 1475094442209597302 n copy

Досить часто у батьків виникають питання щодо здоров’я та хвороб своїх малюків. Іноді дрібниці можуть здаватися величезною проблемою, або ж навпаки серйозні симптоми можуть лишитися непоміченими що несуть за собою нехороші наслідки. Як же вберегти свою дитину? Як не зашкодити її здоров’ю?

pablo

Однією із найбільш поширених тем, які хвилюють сучасних мам і тат із сфери «не зашкодити» - це питання щеплень. Ситуація із наявністю вакцин досить проблемна вже не один рік, а також щодо їх якості.

Чи потрібно щеплювати дітей?

- Починаючи від народження дитини є затверджений календар щеплень. По цьому календарю найперші вакцини, які повинна отримати дитина ще в пологовому будинку це БЦЖ та від гепатиту. Потім повторно через місяць знову немовля повинно отримати вакцину від гепатиту, а потім три АКДС. Після року вже потрібно проводити ревакцинацію. Найважливіше про вакцини, що потрібно знати – це їх склад. Від того, які компоненти входять в склад вакцини визначається її безпечність та якість. Чим дешевше щеплення, тим більша ймовірність, що в її складі неповний набір компонентів. Тобто від того наскільки повноцінний набір компонентів залежить безпечність вакцини для дитини. Щеплення АКДС безсумнівно необхідне для малюка. Ця вакцина захищає організм одразу від чотирьох захворювань: дифтерія, поліомієліт, кашлюк і правець. Найактуальніша із перерахованих – це поліомієліт та кашлюк. Найтяжче кашлюк протікає саме у дітей до 1 року. Якщо в цей період дитина захворіє кашлюком, то це може призвести навіть до смертельних випадків. Коли знижається кількість вакцинованих дітей, тоді зростає ймовірність повернення цих грізних захворювань. Тому я завжди говорю, якщо дитина здорова та не має протипоказань до вакцин, то щеплювати її потрібно. За рахунок щеплених діток не хворіють і дорослі, і ті діти, які не щеплювалися. Тобто вакциновані діти нас також оберігають. Ми не ліквідували дифтерію, ми не ліквідували поліомієліт , кашлюк, але в цих інфекцій немає можливості розвиватися, оскільки діти щеплені, імунітет хороший, тому немає й спалахів цих хвороб. Чим менше буде щеплених діток, тим більший відсоток появи цих захворювань. Саме тому необхідна вакцинація, але звичайно ж якісними вакцинами. Найнебезпечніший компонент АКДС – компонент кашлюка . За рахунок нього здебільшого можуть виникати ускладнення. Але в хороших європейських вакцинах включають найменшу частку складової кашлюка, яка є ацелюлярною, вони без оболонки і тому немає таких серйозних ускладнень, які можуть виникнути від вакцин інших виробників.

Якщо стоїть вибір: робити вакцину АКДС індійську, якщо немає європейської, чи взагалі не робити. Що б Ви порекомендували?

- Якщо це дитина до 1 року, то я б індійську вакцину не робила. У її складі цільноклітинний кашлюк, який може дати ускладнення. Але якщо дитина після року, і вже отримувала щеплення АКДС, то тоді можна звичайно робити. В такому випадку організм дитини вже не так буде реагувати на цю вакцину, оскільки у нього вже є антитіла, а чергове щеплення, точніше ревакцинація, просто підтримує їх рівень. Тому звичайно до року краще зробити хорошими якісними вакцинами АКДС.

Які ускладнення можуть бути у дитини від вакцин?

- Найперше, варто розрізняти побічну реакцію та ускладнення. Побічною реакцією може бути почервоніння, температура, ущільнення. Тобто це місцеві реакції, а не ускладнення від самої вакцини. На місці уколу може бути ущільнення, яке інколи сягає 5 см, що допускається нормами. Всі ж інші прояви, не включаючи перерахованих, то вже ускладнення. Ускладнення можуть бути з боку нервової системи, серцево-судинної, запалення і так далі. Жоден лікар і жоден аналіз не покаже як дитина може відреагувати на вакцину. Адже це чужорідні білки, чужорідні компоненти, які потрапляють в організм. Своїм пацієнтам я завжди рекомендую уважно читати інструкцію. Там до всіх препаратів пишуть про ускладнення та їх частоту. Коли вказано часто і це , наприклад, 1 на 1000, то потрібно задуматися чи варто цей препарат приймати.

Коли щеплення планово роблять у поліклініці, як батькам ознайомитися із інструкцією? Чи мають вони право вимагати отримати цю інструкцію?

- Безсумнівно. Батьки можуть вимагати отримати упаковку, інструкцію від вакцини. Подивитися її склад. Якщо неякісна вакцина, то можна від неї відмовитися. Якщо ж постає питання, що нещеплену дитину не приймають до дитячого садка чи школи, то на сьогодні на законодавчому рівні цього робити не мають права. Держава не забезпечена вакцинами. У всіх країнах вакцинація це обов’язок держави і проводиться безкоштовно. В нас так склалася економічна ситуація, що не завозять хороші вакцини, тому ви можете від них відмовитися, а державні заклади не мають права через це дитину не прийняти. Однак не щеплена дитина – це загроза як для себе, так і для оточуючих. Оскільки малюк може захворіти і відповідно створити вогнище хвороби. Вакциновані дітки можуть захворіти, але в легкому ступені, а от не вакциновані – реальна загроза для оточення.

Як Ви відноситеся до того, що стали поширеними випадки, коли батьки замовляють вакцини через інтернет-мережу?

- Категорично проти такого отримання вакцин. Вакцина – цей той вид ліків, в яких потрібно строго дотримуватися норм зберігання та транспортування, починаючи від виробника до аптечної мережі. Повинен дотримуватися холодовий ланцюжок від 0 до +8, не вище. Вакцини перевозяться у спеціальних холодових сумках. Доставляють їх дистриб’юторам, потім в аптечну мережу. І лише аптека, яка має ліцензію по продажі вакцин, може реалізувати покупцю вакцину. Пацієнт, коли приходить купувати, просто так зробити це не може. Для цього він повинен мати рецепт, спеціальну холодову сумку. Загалом же, при придбанні вакцини спочатку потрібно проконсультуватися із лікарем, який подивиться дитину. Потім якщо у дитини є показання для певної вакцини, вона здорова та її можна щеплювати, лише тоді батьки можуть взяти рецепт та холодову сумку і тоді йдуть до аптеки за вакциною. Протягом двох годин із моменту придбання варто провести саме щеплення. Аптечні ж мережі не мають права реалізувати вакцини без пред’явлення рецепту від лікаря.

pablo 1

За вікнами листопад – період коли якраз розпочинається епідсезон грипу та ГРВІ. Експерти попереджають про появу нових штамів грипу на території України. Тому МОЗ рекомендує українцям щеплюватися від грипу. А як же бути маленьким громадянам?

Що Ви як спеціаліст порадите, щодо щеплення дітей від грипу. Чи варто їх робити?

- Кожного епідсезону поширюються різні віруси. Щеплення ж мають певний склад від певного вірусу. Але із медичного досвіду можу сказати, що коли дитина щеплена від грипу, то звичайно ж вона може захворіти, але вона не отримає настільки серйозних ускладнень. В будь-якому випадку, по можливості, варто щеплюватися. Але знову ж таки якісною вакциною, яка за своїм антигенним складом наближена до того вірусу, який прогнозують. Достовірно можу сказати, що ускладнень від грипу у вакцинованих значно менше і перебіг захворювання відбувається також легше, ніж у тих, хто не щеплювався. В разі якщо дитина часто та тривало хворіє, має хронічні захворювання, то тим паче, рекомендується щеплюватися. Всі ми знаємо, що краще це зробити до початку епідсезону – кінець вересня початок жовтня, на крайній випадок хоча б в листопаді. Це потрібно щоб випрацювався необхідний імунітет. За даними імунології, протягом двох тижнів організм отримає достатньо хорошу імунну відповідь. Однак, за екстреними показниками, якщо значний спалах грипу, то навіть в цей період можна щеплюватися. Досліди довели, що дійсно знижається смертність, ускладнення після грипу.

Якщо дитина вже перехворіла на ГРВІ чи більш серйозніші захворювання як бронхіт, пневмонія ітому подібне , через який період часу з моменту одужання її можна вакцинувати від грипу?

- Приблизно через місяць вже можна щеплювати. Якщо, наприклад, дитина перехворіла на пневмонію і отримувала антибіотики, купу інших препаратів, то це все є імунодепресантами. Звичайно таким діткам потрібно відновитися, а вже потім вакцинувати.

Як симптоми можуть вказувати, що в дитини саме грип, а не звичайне ГРВІ?

- Грип починається дуже гостро. Дитина може ходити, гратися і тут раптово температура різко піднялася до 39. Причому висока температура без катаральних проявів, ломота у всьому тілі, біль м’язах та кістках, може бути навіть світлобоязнь, нудота, сплутана свідомість, запаморочення. Якщо ж у дитини просто підвищується температура, що супроводжується катаральними проявами, то це певно якийсь вірус із групи ГРВІ. Тобто грип – це гостро, без нежиті та інших проявів, навіть болю в горлі може не бути, але із вираженим інтоксикаційним синдромом. У немовлят, які не можуть сказати, що в них тіло болить і так далі, ми визначаємо грип по тому що температура просто височезна, яка важко збивається, малюк стає дуже в’ялим.

pablo 2

Які наслідки від частого користування дитини гаджетами можуть бути для її здоров’я?

- Час змінюється і великий внесок у хід розвитоку дитини наразі мають новітні технології, гаджети та інше. Коли раніше не було такої кількості телевізорів, комп’ютерів, телефонів, планшетів, то й діти були більш спокійними. Мами більше гуляли із дітьми на вулиці, що до всього сприяло і кращому фізичному розвитку дитини. Дуже багато з’явилося випадків, коли діти не хочуть починати розмовляти. Адже вони не мають живого спілкування, вони цьому не вчаються. Якщо дитина постійно сидить із гаджетами, не гуляє, не бігає, не стрибає, а просто сидить – то який у неї фізичний розвиток? Тобто це можуть бути й хвороби опорно-рухового апарату, і серцево-судинні і так далі, і так далі. Дійсно малюки із найменшого знають як користуватися гаджетами, тобто в них для цього розвивається мозок. Але від одного розвитку ми втрачаємо інший. Фізичний розвиток – дуже важливий. Я завжди наголошую, що із раннього віку потрібно виховувати культуру здоров’я у дітей. Фізичний розвиток повинен бути із пелюшок, починаючи із масажиків, плавання, купання, а далі розвиваючі ігри, ранкова зарядка і так далі по мірі зростання. Для цього повинен бути приклад батьків. Адже якщо тато лежатиме на дивані, а дитині говоритиме робити зарядку, то навряд чи, не маючи належного прикладу, вона це робитиме. Діти нас копіюють. Якщо батьки заохотять до звичайної зарядки, то дитина буде це робити. Але це потрібно закладати ще починаючи до року, однак ніколи не пізно почати. І не стільки важливі посилені фізичні навантаження, скільки важлива їх систематичність, тобто фізичні вправи щодня. Щоденна ходьба, підйом на сходами замість ліфта, тобто банальні повсякденні речі, але дуже корисні для здоров’я дитини. Фізичні навантаження дуже тісно пов’язані із розвитком імунної системи, дитячого організму.

pablo 4

Які Ви можете виділити найсерйозніші хвороби сучасних дітей ? Які частіше в наш час зустрічаються?

- Значно зросла кількість алергічних реакцій у дітей, і відсоток таких випадків продовжує збільшуватися. Також хвороби так би мовити омолоджуються. Тобто, якщо раніше остеохондроз чи інші захворювання опорно-рухової системи частіше було у дорослих, дещо рідше у підлітків, то на даний час такі хвороби вже можна зустріти і в 10-річних дітей. Це дещо лякає. Скаліотичні осанки вони й раніше були, але зараз це зустрічається дуже часто. Застудні захворювання на сьогодні у дітей також значно тяжче проходять. Крім того, раніше влітку майже не хворіли дітки, а зараз запалення легенів влітку – це вже звична справа. Застудні хвороби спостерігаються протягом всього року. На сьогодні, почастішали проблеми із зором у дітей. Знову ж таки, тут відчувається вплив гаджетів. Поширенішими стали й хвороби шлунково-кишкового тракту: дуже багато гастритів, гастродуоденітів і так далі. Причинами можна назвати нераціональне харчування, вживання різних чіпсів, сухариків, газованої солодкої води і так далі.


Щоб Ви як спеціаліст порадили батькам, для того, щоб їх діти зростали здоровими?

- Хочу попередити батьків, що діти дошкільного віку будуть часто хворіти. Оскільки до 1 року малюки зазвичай перебувають в рамках родини і мають мало контактів з оточуючим середовищем. Дитина зростає та розширює своє коло спілкування. Тоді починаються хвороби. Імунна система повинна познайомитися із усіма мікробами та вірусами, щоб випрацювати хорошу імунну відповідь. Але є настільки слабкі діти, що не встигає хтось чхнути, як він вже хворіє. Щоб цього не було потрібно із раннього віку загартовувати малюка. Правильно купати, давати постійні фізичні навантаження. Не тримати його у дитячому візочку, а якщо дитина вже вміє ходити, то випускати її, щоб походила на повітрі, побігала, поскакала.
Важливим є і правильне, раціональне харчування. Раціон дитини має бути збалансований: овочі, фрукти, цільнозернові каші. Приведу таку аналогію: наш організм – це великий біохімічний завод. Харчування – це наша енергія. Якщо харчування якісне, то й робота організму якісніша. Також не менш важливо правильно пити воду. У дітей організм складається із води на понад 80 %. Якщо дитини мало п’є, то можуть виникнути різноманітні проблеми, такі як закрепи і тому подібне. Вода правильно налаштовує обмінні процеси, виводяться шлаки та токсини, і тоді організм нормально функціонує.

Тема дитячого здоров’я звісно не вміститься в жодне інтерв’ю. Але із запитаннями ви завжди можете звернутись до свого педіатра, або відвідати лекції на окремі теми від Лариси Демешко-Буякової у родинному центрі «JOIN» у Кропивницькому.

Піклуйтеся про себе та своє чадо та будьте здорові!

 

Спілкувалася Таміла Чорноморець

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама