Власна думка: кіровоградці про становище медицини

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 1731

Кожної третьої неділі червня в Україні відзначають День медика. І як би там у кого не складалося – люди у білих халатах незмінно збираються разом спішать до ординаторської – випити за свято. Не обов’язково горілки чи коньяку, адже є він – старий перевірений антисептик.
Сьогодні до лікарів ставляться по-різному. Доктор Хаус зі своїм російським родичем, жовчно-стрьомним Биковим все ще очолюють високий пантеон серіальних кумирів, також надзвичайно популярними і обговорюваними є телепроекти за участі пластичних-хірургів. Дівчата азартно підморгують стоматологам – ті, мовляв, точно не бідні кавалери. Проте старі проблеми все одно нікуди не ділись, продовжують світити дірками вічних бюджетних недостач і «криз галузі». Отож, розмірковуємо про становище медицини в сучасній Україні з мешканцями  Кіровограда.

- Чому люди продовжують зволікати із зверненням до лікаря, навіть якщо хвороба завдає відчутного дискомфорту, шкодить якості життя?

 Наталія Журжер, головний акушер-гінеколог Кіровоградської області:

-Тому що безвідповідально ставляться до свого здоров’я. Коли б у нашій Конституції було змінене формулювання 49-ої статі і не лікар відповідав за життя хворого, а навпаки – хворий був би зобов’язаний головним законом держави дбати про своє здоров’я, все було б по-іншому: і профогляди проходили вчасно, бо боялися аби їх не тимчасово не усунули від роботи, вирахувавши якусь немалу частку із зарплати, і захворювань було б менше… Не було б, наприклад, цієї страшної статистики на рак шийки матки. А так – відкладають, тягнуть, доки чогось не трапиться. Рекомендації лікарів не виконуються …

Володимир Бочаров, координатор Кіровоградського офісу Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ), колишній наркохворий:

- Особисто для мене багато важить бажання лікаря допомогти, а не просто виконання звичайного набору якихось маніпуляцій з тілом, передбачених інструкцією. Скільки себе пам’ятаю - з лікарями завжди щастило - з того світу не раз діставали, а от їм зі мною довелось поморочитись… І туберкульоз у мене був – харкав та булькав, і у гнійній хірургії кілька разів лежав, кісту вирізали, і пневмонія теж була… Це коли не рахувати візитів до стоматолога.

Від послуг лікаря відмовився тільки раз, під час відсидки строку у запорізькій колонії: добряче лихоманило, але до медсанчастини вирішив не звертатися, інакше б мене вигнали до іншого загону – вантажити щебінь. Справа в тому, що по тюрмах лікарі працюють не з доброї волі, через якісь свої життєві обставини і необхідності. Вони носять погони, отже, - номінально належать до адміністрації, через те в’язні часто зливають на них свою агресію. На зоні мрієш якось допастися до слободської больнички: от там вже оглянуть, як слід, і тепло якесь, справді людське ставлення знайти можна. Думаю, люди не поспішають удруге звертатися до лікаря, який працює явно не за покликанням, формально підходить до своїх обов’язків.

Максим, вихованець дитячого садка (5 років):

- Я люблю ходити до лікарні – там тих лікарів багато-багато і всі вони живуть у сусідніх палатах, бо звідти з’являються і там закриваються на ніч. Ще мені подобається одна продавательная тетя-лікар, яка там теж живе і роздає цукерки та печиво за гроші. Спершу вона показує ті цукерки мамі. Одного разу тьотя-лікар зробила не правильно – мені було боляче, я плакав, коли вона вколола мені попу і потім мало потримала ватку. Так і боліло, бо вати не доклала. Це я пригадую, дуже погано було.

Як Ви ставитесь до запровадження інституту сімейних лікарів, що, своєю чергою, веде до скорочення спеціалістів у вузьких галузях?

Наталія Журжер: На мою думку, цей проект потребує серйозного перегляду хоча б тому, що сімейний лікар за потреби – принаймні, в тих умовах, що ми їх маємо зараз, - не може трансформуватися, наприклад, в акушера. Потрібні роки тривалої навчальної підготовки, практика в інтернатурі. Окрім того, ми ж постійно вчимося - складаємо екзамени на курсах підвищення кваліфікації, їздимо на семінари. Не секрет, що у більшості випадків сімейних лікарів готують із колишніх педіатрів і терапевтів. Так от, шести місяців, та навіть і року спеціальних курсів замало, щоб навчити випускника однієї з цих спеціальностей правильно здійснювати нагляд за жінкою у період вагітності, діагностувати можливі ускладнення… Якоюсь мірою це покликання – бути акушером-гінекологом. Далеко не кожному від Бога дано працювати у цій галузі .

Володимир Бочаров: Не можу дати однозначної відповіді. З одного боку - це має посприяти налагодженню більш тісного, родинного зв’язку між лікарем і пацієнтом, отже, - чому ні? Але ж ви знаєте нашу країну!.. Лікарі вузьких спеціальностей нам дуже потрібні, не можна воднораз все так радикально змінювати і вилучати.

Максим: Кажеш, у моїх мами і тата, бабусі, діда і мене з’явиться свій лікар? А хто прийде? Ще якась тьотя? Я не проти тієї продавательної. А, то не вона буде… Ти сама не знаєш хто. Ну тоді чого я маю щось розповідати про зовсім не знайому мені людину – мам, я правильно їй відповідаю?

- За якими критеріями має виконуватися нарахування заробітної платні лікарям та медичному персоналу?

Наталія Журжер: Зараз нас всіх практично зрівняли. Ставка – 1700-2000 грн. по області. Акушер-гінеколог відповідає за два життя – жінки та її дитини, - інколи доводиться рятувати одразу трьох, але це чомусь не враховується. Ліпше, звичайно, там, де запроваджений інститут страхової медицини. У Франції зарплата гінеколога (навіть не акушера) становить близько 5-6 тис. євро, а у приватних клініках, де відповідним чином обладнані пологові відділення, спеціалісти нашої кваліфікації отримують від 8 до 15 тис. Цього вистачає на сплату по кредиту за житло, придбання автівки, відпочинок і, власне, всі супутні витрати на життя (іронічна усмішка (Авт.). У випадку так званої лікарської помилки, агенти-страховики зв’язуються з пацієнтом або його найближчими родичами (коли, скажімо, трапились якісь важкі ускладнення або й смерть) і ведуть перемовини про відшкодування моральних та матеріальних збитків, визначаються із оптимальними сумами. Не те що в нас – вічно тягають по прокуратурах, не кожного місяця виходить телевізійний сюжет про смерть породіллі на операційному столі чи каліцтво дитини нібито з вини лікаря, який чогось вчасно зробив і не зауважив.

Повертаючись до питання про критерії нарахування заробітної плати лікарям, повторюсь, - у цій справі необхідно враховувати чимало різних нюансів: потенційні ризики професії, стаж, кваліфікацію, складність операції… Зараз щоб нормально жити і забезпечувати свою родину дехто бере півтори ставки навантаження. Плюс – нічні чергування. За сім з половиною годин робочого дня необхідно пройти з обходом всіх пацієнтів, побесідувати з ними, оглянути, поспілкуватися з їхніми рідними, виконати малі операційні втручання або операцію за планом. Однозначно меншою має бути кількість хворих, яких лікар веде відповідно до положення у наказі – до десяти осіб замість 20-15. Тоді й якість надання послуг буде вищою в рази. А ще ж є важкохворі, до яких необхідно підійти разів десять. Тому це має бути цифра від 6 тис. на місяць, хоча б…

Володимир Бочаров: На мою думку, оцінку якості та об’єму медичних послуг, що їх надають лікарі, повинні здійснювати самі споживачі цих послуг, тобто, хворі. Має бути запропонована якась шкала, збір даних про відгуки. Натомість маємо таку абсурдну ситуацію, коли, наприклад, на пацієнтів вішають оплату койкомісць, яких вони не займають. Значить, адміністрації лікарень вигідно здавати звіти про «мертві душі» койкомісць. Або ж візьмемо клініку «Ацинус»: я не проти того, щоб справді хороші спеціалісти отримували пристойні гроші за свою роботу, але поки що 49-а стаття Конституції є чинною і медицина в нашій країні все-таки безкоштовна. Значну кількість обстежень та аналізів, у тому числі й комп’ютерну томографію, учасники нашої організації змушені робити в «Ацинусі» за кошти, які далеко не завжди вдається зібрати.
Лікар – все-таки це дуже важлива професія. Не справедливо давати штуку баксів менеджеру з продажу горілки, а лікарю, який допомагає боротися з наслідками тривалого вживання цієї горілки, тільки 2 тис. грн. Ну де логіка? Люди, які буквально пришивають руки-ноги до тулуба, рятують життя і витягують із стану заслиненого «овоча» на візку мають отримувати від 8-10 тис. на місяць. Так я міркую.

Максим: 50 грн. Цього достатньо. Ну ти сама добре подумай: вони живуть у лікарні – так? Іграшками не граються – є свої шприци і ватяні кульки, - і їх годують. Потім треба всіх хворих перелікувати. Я особисто не бачив, щоб вони ще чимось займалися. Бояться, щоб якісь шприци і баночки не загубились, часто збираються там, у своїх палатах, і перераховують… Як я, на пальцях – ось, бачиш? Мені п’ять років.

- Яким чином пацієнт може захистити себе, свої інтереси в разі, якщо лікар проявляє недбальство у роботі або припускається серйозної помилки, що може призвести до каліцтва?

Наталія Журжер: Думаю, все-таки нам необхідно швидше засвоювати іноземний досвід щодо страхової медицини. Це знімає багато питань. Щодо помилок – зарадить тільки практика і постійне навчання.

Володимир Бочаров: Такі неприємності частково можна попередити або ж мінімізувати всі збитки від них за допомогою документу поінформованої згоди, який укладається поміж лікарем та хворим. В нім лікар викладає зміст своєї роботи з конкретним пацієнтом, включаючи назви конкретних медичних препаратів. Пацієнт має знати правове поле, в рамках якого зможе відреагувати на певний хибний крок збоку лікаря.

 Максим: Слухай мене уважно, якщо до тебе колись підійде лікар з голкою на шприці, і ти боятимешся (такий підозрілий буде), відбий його щитом. Отак-от - витягни руку і завалюй на спину. Тільки мій щит не підійде – він іграшковий, знайди якийсь металевий. У кінах там подивишся, які треба.

На сам кінець хотілось би побажати здоров'я пацієнтам і достойних умов праці для лікарів. Ще раз зі святом Вас, українські медики!

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв