Інтерв'ю

Тренерка з особистісного розвитку Олена Чорна: "Ми можемо поділитися лише тим, чим наповнені самі"

. 4483

 Засновниця проекту «Щоденник драйвової панянки», планера, який допомагає за рік збудувати життя мрії, тренерка особистісного розвитку, мотиваційна спікерка Олена Чорна поділилася з читачами «Гречки» секретами планування часу, виходом чоловічого планера та як їй самій вдається поєднувати роботу, родину і відпочинок.

DSC 4612

- Важливість планування свого часу в сучасному ритмі - це аксіома, однак скільки існує наразі схем, методик, порад. Виділіть, будь ласка, основні тези, що допоможуть зоорганізувати час, але не вдаючись в "талмуди" теорії.

- Перш за все, слід вирішити: навіщо тобі організований робочий день. Що ти хочеш встигати? Яка твоя глобальна ціль? Яку мрію хочеш реалізувати? Насправді, питання не у тому, як розподілити 24 години, а у тому, чим вони наповнені. Коли людина має мрію і рішуче йде до неї, кожен її день буде наповнений радісними діями, і «все встигатиметься».

- Як не відчувати себе "білкою в колесі"? Що порадите нашим читачам?

- Є чудова формула: ти не втомлюєшся, якщо у твоєму дні є три Р: ресурси, радість, результат. Ресурси - це сили, бажання, час, мотивація. Результат – ті малі чи великі перемоги, яких ти досягаєш щодня. А радість – це вміння радіти від того, що робиш.

Уявіть: ви дуже любите малювати картини і ви – мама 6-місячного малюка, в декреті. Ваш робочий день наповнений купою подій. Але для себе ви вирішили, що малюватимете щодня, бо це вас наповнює. І стабільно відводите собі, приміром 1,5 години на хобі, коли дитина спить. І коли прокидається ваш малюк, то з яким почуттям ви підете до нього? Уже не буде втомленого «О, проснувся… Знову годуй, передягай, гуляй». Ви ділитимитеся із ним радістю, якою самі наповнилися. Адже ми можемо поділитися лише тим, чим наповненні самі. Знову слухаємо нашу «маму в декреті». Повертається чоловік з роботи. Якою буде їхня розмова? Мама, день якої наповнений лише обридлою рутиною, буде скаржитись на втому, нерозуміння. Мама, яка відвела всього 1,5 години часу на своє хобі, розкаже про свій день у призмі радості: вона встигла і те, і те, і з дитиною погралась, і картину намалювала.

- Як сучасним жінкам, дівчатам знаходити час на себе?

- Згадати, що саме жінка творить щастя в сім’ї. Так от, знайти час на себе – значить, подбати про щастя сім’ї. Щаслива мама – щаслива родина. Пам’ятай: ми можемо поділитися лише тим, чим наповнені самі. Тому організуй свій день так, щоб мати ці 30 хвилин на себе. Це 100% можливо.

- До речі, які тенденції сучасного жіночого тайм-менеджменту і саморозвитку? І чого варто очікувати вже за 5, 10 років в розвитку тайм-менеджменту і самовдосконаленні особистості?

- Я переконана, що за 5 років розмова про свій день уже не буде відповіддю на питання: «Що ти сьогодні їла?». «Описати свій день» означатиме розповісти про те, що тебе сьогодні порадувало. Саме так я запитую про день свого сина. І знаєте, навіть у 4 роки він дає мені відповідь на це питання: цікава іграшка, грав з Давидом, покатався на велосипеді, тато дав посигналити. Відчуйте, тут навіть глибша філософія схована: уміти бачити миті радості. Цьому ми маємо навчитись. Цьому я навчаю на тренінгах. Вірю і в те, що у школах та університетах введуть курс психології, етики сімейних стосунків. Тут я підтримую нашого земляка Дмитра Карпачова, який запитує: «Ви знаєте, коли в Україні відмінили кріпосне право? А скільки градусів у прямому куті? – Точно знаєте. А скажіть, які є природні кризи у стосунках? Особливості потреб дитини 6 років? Чим відрізняється бачення «щасливої сім’ї» жінкою та чоловіком?». Чому ми цього не знаємо? Чому ми не навчаємось стосунків, хоча проводимо у них більшість життя?

DSC 4641 1

- Як авторка "Щоденника драйвової панянки" пройшло хоч і небагато часу з дати виходу планера, однак є щось нове, щоб Ви вже хотіли додати? Тобто можна очікувати і на продовження серії?

- Ми видали вже другий тираж «Щоденника драйвової панянки», змінений і удосконалений. Його захоплено зустрічали на «Книжковому арсеналі» у Києві. Наступна презентація – 21 вересня на «Форумі видавців» у Львові та 1 вересня на «Кропивницький фест». Запрошую!
Яким став новий «Щоденник панянки»? По-перше, він змінив формат: став тоншим (дівчата оцінили) і більш вишуканим. По-друге, я додала більше практик роботи із мріями, технік саморозвитку, досягнення цілей. І навіть перелік книг, рекомендованих для читання. Це мотивуючі книги, що розширюють свідомість, надихають, посилюють віру в себе і розповідають секрети успіху реальних людей, які досягли масштабних цілей. По-третє, «Щоденник» став недатованим. Тому «розпочинати» його можна саме того дня, коли тобі подарували цю радість.
А ще кожна сторінка «Щоденника…» тепер містить мотивуючу цитату. Дівчата кажуть, що на ньому можна гадати. Пам’ятаєте, як в дитинстві ми задавали собі питання, потім відкривали книгу на певні сторінці і читали відповідь? Виглядає приблизно так само. І я обіцяю, що ці відповіді посилять вашу віру в себе, дадуть поштовх діяти.

IMG 20180603 101325

- Власниці планера, «драйвові панянки» діляться результатами свої досягень з Вами?

- З першого тиражу у 200 примірників отримала 180 відгуків. А за статистикою, відгуки пишуть 4-10%. І всі одержані коментарі – позитивні, навіть захоплені. З одного боку, це радує. А, з іншого, це, скажімо так, оцінки за дизайн, наповнення, перше враження. Задача ж «Щоденника…» – набагато глибша – допомогти свої власниці збудувати життя мрії. Тому відгуки, які отримую через півроку ведення записів, – особливо цінні. Загалом, статистика така: зміни у житті дівчат настають «в середньому» через три місяці роботи з «Щоденником драйвової панянки». Коли я вивела цю статистику, була вражена, адже саме така філософія закладена у планер: спершу пізнай себе (це перші два місяці), свої бажання, прагнення, цілі. Побач свої страхи, відкрий свої сильні сторони, знайди мотивуюче оточення. Для цього навіть цитати розміщені у визначеній послідовності.
А потім, коли ти знаєш себе істинну, коли відрізнила свої бажання від нав’язаних ззовні, ти готова зробити ці бажання цілями і йти до них. Як саме йти - підкаже «Щоденник…». Тож «Щоденник драйвової панянки» - це, без перебільшення, планер успіху.

IMG 20180603 101017

- До речі, Ви плануєте випускати чоловічий планер. Розкажіть про нього, зокрема, наскільки він відрізнятиметься від жіночого. Тобто акценти тайм-менеджменту і саморозвитку для чоловіків і для жінок чим відрізняються?

- Так, чоловічий планер заплановано на осінь. Скажу чесно, цей проект я виношувала півроку. Хотілось зробити його саме в ключі чоловічих цінностей. Тому провела спецоперацію: порозпитувала знайомих успішних чоловіків, зробила опитування в соцмережах, поговорила зі спікерами міжнародних форумів. Словом, назбирала фішок і секретів.
Я вже уявляю, наскільки він буде до вподоби чоловікам. Скажу навіть більше: чимало дівчат – моїх читачів також вподобають цей формат. «Чоловічий планер», назвемо його поки так, матиме дуже комфортний формат структурування часу, моніторингу власних результатів, виставлення пріоритетів, планування позаробочої діяльності. Окрім того, він матиме чисті сторінки, які власник чи власниця заповнюватиме на власний розсуд – така комбінація структурності і свободи. Вже уявляю відгуки чоловіків, яким я його презентую.

- Як особисто Вам вдається поєднувати роботу, родину і відпочинок?

- Я належу до людей, котрі самі роблять те, чого навчають інших. Я знаю свої цінності, сформулювала свої цілі. І на основі цього виставляю пріоритети дня. У моєму дні завжди є час на сім’ю, на улюблену роботу, на саморозвиток.
При цьому мій графік дня – нежорсткий, я лишаю 2-3 години «вільного плавання». І тому, скажімо, коли зранку син каже, що хоче провести цей день зі мною, я можу переструктурувати день так, щоб за ранок закрити найважливіші справи і наступні півдня провести разом з сином. Його денний сон буде моїм додатковим ресурсом попрацювати і відпочити.
Люблю брати дитину з собою на заняття в університет. Навіть не знаю, хто більше радіє цьому: я, бо даю дитині досвід діяльності, дисциплінованості, зосередженості, Олексій – який може під час заняття малювати на дошці і робити мегапарковки на задніх партах, чи студенти, яким він роздає зірочки за успішне заняття і дає погратись машинками.

- Що на Вашу думку головне в досяганні цілей та в ситемі мотивацій при досягненні тієї чи іншої цілі?

- Головне зрозуміти, навіщо вам ця ціль. Вона дійсно ваша чи нав’язана ззовні? У консультуванні ми називаємо це «запитом-фальшивкою». Наприклад, приходить до мене на консультацію хлопець і каже: «Уявляєте, я хочу поїхати працювати в Польшу, а батьки не відпускають. Що робити?». Починаємо розбирати ситуацію. Виходимо на те, що насправді його ціль – не поїхати у Польшу, а позбутися гіперопіки батьків, які вивчили його на бухгалтера, організували йому робоче місце і «роблять його щасливим», бо «вони краще знають, чого він хоче». А юнак хоче бути фотографом, і кожен похід на «бухгалтерську роботу» для нього мука. Він фотоапарат професійний має і фотосесії гарні робить, але боїться про це вголос заявити. Десь потай фотографує, аби мама не дізналась. І це в 23 роки! Хоча і в 40 така ситуація теж можлива. Виходів з цієї ситуації декілька - і моя задача як тренера не вказати людині, що їй робити, а допомогти самостійно віднайти кращий, екологічний шлях до життя своєї мрії.

- Загалом можливо за 30 хвилин в день стати щасливою? Ваш рецепт щастя?

- Стати глобально щасливою – ні, за цим стоїть глибша робота. А от наповнитись ресурсом, гарно почати день, відновити сили – можливо. Мій рецепт «правильного» ранку: 5-7-хвилинна зарядка (в Youtube їх безліч), ранкова маска для обличчя (5 хвилин, щоб нанести), читання мотивуючих книг (15 хвилин).
Таким чином ви наповните себе фізичним ресурсом, приємними емоціями, мотивацією. Схожі поради дає Гел Елрод у «Чудовий ранок. Як не проспати життя». Дуже раджу!

Спілкувалась Валерія Жовтун. Фото з особистого архіву Олени Чорної

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама