Інтерв'ю

На шляху до автокефалії: Єпископ Марк роз’яснив рішення Синоду

. 5709

 

11 жовтня Синод Вселенського патріархату у Стамбулі прийняв рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні. Чому важливе це рішення і що це значить для вірян, роз’яснив «Гречці» Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк.

44031540 292241141378830 5538317683461718016 n
- Очікувалось скликання помісного об’єднавчого Собору, на якому буде обрано предстоятеля, якому і буде вручено Томос. Це має завершити процедуру надання Томосу Українській помісній православній церкві і автокефалії. Оскільки у нас православ’я розділено на три гілки, то потрібен цей об’єднавчий Собор. Але представники, наприклад, Московського патріархату, оскільки не мали твердих запевнень від Константинополя, що Томос буде надано, чекали певних рішень. Власне те, що відбулося – це ствердження курсу на надання автокефалії. Вони підтримали не задум Патріарха Варфоломія, а Синод дав йому для цього всі повноваження. – пояснює Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк.

 

Крім того, Синод визнав незаконною анексію Київської митрополії Москвою у 1686 році.

- Другим пунктом вони скасували акт, яким було передано під керівництво Росії Київську Митрополію, таким чином повернувши її під свій вплив. Тепер надавати автокефалію вони мають канонічне право. Тобто одним рішенням Константинополь повернув українську церкву до статусу кво – Київської митрополії, а іншим підтвердив, що вона вже на шляху до автокефалії і тому він відкриває тут своє представництво – ставропігію у Києві, - пояснює Єпископ.

Відтепер главу УПЦ Київського патріархату Філарета визнано канонічним ієрархом православної церкви. Також знято анафему з глави Української автокефальної православної церкви Макарія.

- Синод знімає анафему з Філарета і Макарія. Таким чином він відкриває шлях Патріарху Філарету до того, щоб він брав участь у виборах майбутнього настоятеля вже об’єднаної церкви.
Таким самим чином відновлюється євхаристійне єднання з нами всіма. Тобто ми можемо здійснювати спільну божественну літургію. Визнаються таїнства один одного і спільне причастя. Таким чином Константинополь каже, що це його територія, на якій він має право звершувати різні чини.
Нам відкрили шлях, щоб ми у найближчий час таки зібрали об’єднавчий Собор, на якому буде обрано предстоятеля, якому Патріарх Варфоломій і вручить Томос – вже саму грамоту про автокефалію, а фактично відбудеться завершення цього процесу. – додає він.

Швидше за все Об’єднавчий Собор буде скликано до кінця жовтня у якому візьмуть участь представники УПЦ КП, УАПЦ і окремі представники Московського патріархату, буде обрано предстоятеля і на початку листопада може бути отриманий Томос.

- Є питання щодо залишків УПЦ МП. Їхній статус на теренах України після вручення автокефалії буде сумнівним в канонічному праві. З боку канонічного права діяльність будь-якої церкви в Україні після отримання Томосу може бути лише з погодження помісної церкви. З боку світського закону, оскільки ми демократична країна, вони мають право бути і люди, які хочуть єдності з російською церквою – це їх законне право. Це свідомий вибір людини, - пояснює священнослужитель.

Позиція щодо рішення Синоду Московського патріархату на долю рішення не має вплинути.

44031965 1225444830943039 3204248308092502016 n

- Для України це однозначно перемога. Щодо розколу в світовому православ’ї, Москва видає бажане за дійсне. Хіба що вони можуть піти в розкол до світового православ’я. Російська церква заявила, що розірве євхаристійне єднання. Але вони його вже по суті розірвали. Зараз вони не беруть участь в богослужіннях, де згадується патріарх Варфоломій, а після розірвання не будуть співслужити і там, де є представники Константинополя. Але наразі це просто заява. У них буде Синод в понеділок.
Можна було б хвилюватись про розділення, якби Москва мала підтримку ще кількох помісних церков. Але такої підтримки немає. А Константинополь має підтримку своїм діям. Тому процедура консультацій і затягнулась так надовго. Перед тим, як приймати доленосні рішення провели перемовини з усіма помісними церквами.

Єпископ Марк відзначив, що це важливе рішення є заслугою всіх, хто роками вірив і підтримував церкву.

-Українська церква йшла до цього 27 років. Це якщо рахувати новітню історію. Але потрібно почати з початку 20-ого століття, тобто фактично це сторічна історія, коли було перше і друге відновлення автокефальної церкви. Тобто бажання українців мати помісну церкву було завжди.

Це заслуга мільйонів людей, які починаючи з 90-их років долучилися до ідеї помісної української церкви працювали над цією ідеєю, жертвували на цю ідею, терпіли знущання, образи, обмовляння. І от власне їх праця, віра і служіння стали в основі того, що зараз відбулось і Україна отримує свою незалежність у церковному питанні, - зазначив Єпископ.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама