Інтерв'ю

Темне фентезі й альтернативна історія: інтерв’ю з письменником Павлом Дерев’янком

. 8705

 


1 листопада до Кропивницького із презентацією дебютного роману «Аркан вовків» завітав молодий київський письменник Павло Дерев’янко. «Аркан вовків» – темне фентезі із елементами стімпанку написане у жанрі альтернативної історії.
Про жанр, презентаційний тур та звідки в Україні з’явився культ воїна-звіра встиг поспілкуватися «Гречка».

 

DSC02479 1

Для тих, хто не в темі, поясни, що таке альтернативна історія, та що таке темне фентезі?

Питання жанрів воно завжди таке тендітне. Загалом видавництво визначає жанр як темне фентезі, через те, що воно більш доросле, орієнтоване на дорослу аудиторію, у ньому вистачає достатньо таких похмурих, кривавих сцен, і його не рекомендується читати дітям до 14-15 років. Чим темне фентезі взагалі відрізняється від героїчного, епічного, гумористичного, міського? На мою думку, воно відрізняється тим, що у ньому взагалі мало світла, тобто там герої переважно погані люди, ти обираєш найприємніших із поганців. У моїй книжці такого немає, але в ній є такі криваві, похмурі сцени, доволі депресивні моменти, що дозволяє частково занести роман до цієї категорії. У мене така суміш похмурого фентезі, який відбувається на тлі псевдоісторії, альтернативної декорації середини ХІХ століття, тому така от дивна характеристика роману.
Альтернативна історія зараз доволі популярний жанр на світовому ринку літератури. Письменник бере якийсь цікавий, ключовий, поворотний момент історії і змінює його. Наприклад, щоби сталося, якби вікінги захопили увесь світ, що, якби нацисти перемогли, або Радянський Союз переміг би у Холодній війні? І він зображує світ сучасний, або у недалекому майбутньому, виходячи з того, що історія рушила іншим шляхом, альтернативним. Це дозволяє створити дуже цікаві ситуації та розставити певні наголоси.

Ти сказав, що «темне фентезі» – це жанрове визначення видавництва. Як ти сам розумієш жанр роману?

Для мене – це фентезі. Я прочитав у 13 років «Володаря перснів», і зрозумів, що обожнюю фентезі, що я хочу колись писати у цьому жанрі. Тому я не задумувався над визначенням того, яке воно саме є, просто хотів розповісти цікаво фентезійну історію.

DSC02484

Про що роман?

Роман розповідає про юнака, який вступає до лав Сірого Ордену. Дія відбувається у 1845 році в державі Український Гетьманат, яка існує вже майже два сторіччя. Тут усе рушило іншим шляхом, в ці альтернативній історії, тому і цей світ доволі відрізняється від нашого ХІХ сторіччя. По-перше, держава, яка існує. По-друге, те, що тут, наприклад, використовується латинка замість кирилиці, є певні технології, яких у той час не було, а також елементи фентезі, такі як магія, чари. Власне, трилогія «Літопис Сірого Ордену» розповідає про лицарів Сірого Ордену, тобто про характерників, які мають свою закриту організацію, яка здійснює розвідку, контррозвідку, оборону українських земель. І головний герой, юнак Северин, починає з того, що отримує потойбічні сили, він переходить кордон світів, потрапляє до потойбіччя, підписує криваву угоду і отримує прокляття. Разом із цим прокляттям він отримує надсили. Тільки після такого людину приймають до лав Сірого Ордену. Вона служить державі, але розплачується прокляттям як у житті, так і по смерті.

Зважаючи на складність теми, як ти готувався до писання, вивчав літописи, легенди, історичні книги?

Продумування сюжету зайняло у мене приблизно 4 місяці. Я займався тим, що продумував світ, продумував історію, як би розвивалася ця уявна держава протягом двохста років незалежності, героїв, основних та другорядних, сюжетні лінії. Паралельно із цим я шукав інформацію. Мені стало цікаво, звідки у нашому фольклорі взагалі з’явилася легенда про цих характерників, тобто лицарів, які володіли потойбічними силами. Дуже цікава тема, розповідаю про неї детально на своїх презентаціях. Якщо коротко, то всі українські легенди, казки, міфи про песиголовців, вовкулаків, перевертнів, уже названих характерників, є відлуннями прадавнього індоєвропейського культу воїна-звіра. Він бере свій початок в епоху родового ладу, коли виникали перші громади, перші племена, перші військові частини, які шукали собі оборонця. Це був тотем, тотем хижака. В наших краях переміг тотем вовка. Ось саме ця віра у воїна-звіра залишалася і у часи Київської Русі. Була дуже популярна думка про те, що коли оперезатися чарівним паском, то людина перетвориться на вовка. Але після Київської Русі це так ніби зникло, вірування виринуло в часи пізнього середньовіччя, в часи козаччини. Тоді з’являються міфи про характерників, воїнів, які не бояться простої зброї, не бояться вогню, ходять по воді, насилають ману на ворога, і, авжеж, найголовнішою їхньою здатністю є здатність обертатися на вовка, а вибити їх можна тільки срібною кулею. Я ось ці легенди намагався обіграти у своєму фентезійному світі, а загалом у них цікаве історичне підґрунтя, абсолютно локальне, тобто вони не занесені ззовні, вони завжди були тут, сприймалися, трактувалися, передавалися далі, дійшли до наших часів у такому вигляді.
Ну і , звичайно, щоб писати альтернативну історію, треба розуміти від чого ти відштовхуєшся. Я вивчав історичний період Козаччини, Хмельниччини, Руїни, що було після неї, а також епоху староруську, щоб зрозуміти які елементи я можу використати, обіграти у своєму творі. Деякі речі історики дійсно впізнають і побачать їхню певну інтерпретацію.

Чи хотів би ти, щоб реальна історія України розвивалася так, як альтернативна у романі «Аркан вовків», якщо не враховувати міфологію та анахронічний технічний прогрес?

Безперечно. Думаю, що в кожного українця є така світла мрія, що дійсно у Хмельницького вийшло, не було Переяславської ради. Або у Мазепи вийшло і вони тоді перемогли. Авжеж у цьому є бажання бачити свою державу в інших історичних лаштунках. Так, наприклад, у цьому світі Московійське царство не розвилося в Російську імперією, воно впало перед відродженою Ордою, яка прийшла, захопила його, і царство стало черговим улусом. Але воно розбилося об кордони Гетьманату саме завдяки Сірому Ордену. Це певні фантазії на цю тему, як би воно могло бути, як би воно могло розвиватися, але із додатком таких ось неймовірних, надприродних сил.

Світ у романі доволі складний, у ньому переплітається й історичне, й альтернативний розвиток історії, і міфологічне. Як ти працював над створенням цього світу?

У мене основні сюжетні повороти усі розписані, тому що втримати в голові такий масив тексту, в якому більше ста тисяч слів дуже важко. Я маю знати чим усе починається, які у мене ключові сюжетні повороти, чим усе закінчується. Джордж Мартін каже, що є два типи письменників: садівники та архітектори. Наприклад, Кінг – садівник. Він бере ідею, сідає писати, він не знає, чим закінчиться його рукопис, він намагається сам себе здивувати. А є архітектори, як пані Ролінґ з її Гаррі Поттером. Вона його дуже довго продумувала, вона знала про що буде кожна її частина. Мені ближчим є другий підхід, він систематичний. Я після стадії продумування почав писати, це у мене зайняло місяців вісім, це була чернетка. Потім я віддав читати, так би мовити альфа-читачам, альфа-рідерам, довіреному колу, у той час, як я просто два місяці просто відпочивав від тексту.

Ти раніше сказав, що це буде трилогія. Чи ти вже продумав про що будуть наступні дві книги?

Так, я одразу продумав усі три, перш ніж сідати за першу. Коли писав пролог «Аркану» у мене вже була задумка на всю трилогію, я вже знав чим вона закінчиться. У мене вже зараз триває робота над другою частиною, більше того – я її закінчую. Орієнтуюся на весну 20-го року, тоді має вийти друга частина роману. Дія другої книги відбуватиметься за певний час після першої, якщо в «Аркані» ми спостерігаємо головного героя та його друзів юнаками, то у другій книзі вони проживуть уже сім років, ковтнуть лиха, пройдуть війну, дуже сильно зміняться і читач буде спостерігати вже за їхніми новими пригодами, після того, що вони пережили за цей час.

Спілкувався Кирило Поліщук

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама