Інтерв'ю

Письменниця Ольга Мігель: “У булінгу завжди винен лише той, хто його чинить”

. 7547

Сьогодні Ольга Мігель успішна письменниця, лауреат престижних конкурсів "Брама" та "Коронація слова”, авторка книжок “Сновида”, циклу “Крук та Чорний метелик”. Голос давніх сновидінь” та інших. Її називають епатажною за незвичну зовнішність і непростий характер, але мало хто тепер підозрює, скільки знущань, насмішок і образ було в її житті з самого дитинства.

IMG e60b930e4fed319a399fa99c82ad84dc V

«Гречка» приєднується до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» і розповідає історію Ольги.

Як і чому почався булінг

- Я жила з недіагностованим синдромом Аспергера все життя, - розповідає Ольга. Синдромом Аспергера - це розлад аутичного спектру, для якого характерними є нестандартні чи слаборозвинені соціальні здібності, яскраво виражена незграбність, що створює труднощі в соціалізації.

В університеті мені вже було набагато простіше, тому, що там були більш дорослі люди з певним рівнем. Набагато важче було у дитсадку і у школі. Особливо в школі.

Штурхання, псування речей, плювання в волосся або кактус на стільці, все це у мене було. При цьому, фізично проявляли свою агресію переважно хлопці. Було кілька хлопців, які постійно чіплялися, псували речі, скидали їх з парти. Одні булять активно, а інші їх підтримують або просто стоять з боку.

Вчителі інколи намагалися щось скорегувати, намагалися, підходити, говорити, але звісно діти це не слухають довше ніж три секунди. Вчитель відійшов і вони продовжують. Не будуть же в школі за тобою весь час ходити, дивитися, щоб тебе не чмирили. Батьки приходили до школи, але зазвичай ефекту, це не давало. Це був навіть більший привід, це їх стимулювало продовжувати цькування.

Як на мене, єдине що реально працює, коли бачать вчителі, що таке відбувається в колективі, необхідно щоб був або постійний контроль за цією дитиною, яку цькують або зміна колективу. А в моєму випадку, батьки навіть, коли переїхали жити в інше місце, тобто в інший район, казали "ну міняти дитині школу, який жах". Ну да, дійсно який жах.

В старших класах я вже навчилася відповідати на образи. Тому до мене вже не хотіли підходити, просто не хотіли зв'язуватися. Я могла словесно обізвати, якось зачепити за живе, продовжуючи на весь клас його опускати. От це єдине, що могло трохи допомогти.

Я була відмінницею в тих предметах, які мене цікавили. Це ще одна особливість синдрому Аспергера, коли тобі цікава якась тема, ти в неї заглиблюєшся, ти на ній концентруєшся. Мені навіть не потрібно було заучувати, я все схоплювала на льоту. А на решту не звертала увагу.

IMG 316911a24ac09f1b1c8c12cd0b2b40be V

Звинувачуй кривдника, а не навпаки

Мені дуже подобається, що зараз про цю проблему починають багато говорити.

Раніше тебе могли шеймити (соромити – авт.) за те, що ти не такий, інакший. А зараз навпаки.

Поширюється думка, якщо ти булиш, то ти не крутий, а лох. Шеймити треба тих, хто опускається до булінгу, расизму, сексизму, до гомофобії інших нехороших речей, мовляв: “Як можна людину чмирити, ти шо якийсь не нормальний?”

А у нас поки ще навпаки: широко поширене звинувачення жертви. А це те, що в першу чергу треба перевертати у суспільній свідомості. Жертва, ніколи не може бути винною, яка вона не була б. Винний той хто чинить булінг, робить погані протиправні дії стосовно іншої людини.

І саме це потрібно втлумачити людям в голову. На загальному рівні, на рівні соціальної пропаганди, соціальної роботи, різних культурних проєктів (п' єс, музики, літератури).

Це ще як захисний рефлекс у людей, типу якщо я буду хорошим, зі мною нічого поганого не трапиться. Але це абсолютна неправда. Погане може трапитися і з хорошою людиною теж. Ось це потрібно доносити.

Чи можна забути і вибачити кривдників?

Скажімо так, якщо ці люди зараз підійдуть до мене на вулиці, я з ними не буду розмовляти, не буду вдавати, що я їх рада бачити і не буду нічого говорити про них. Неприємний спогад про цих людей залишився у мене і досі. І дуже конкретний. Тому, якщо ти робиш якісь речі, май на увазі, що хорошого ставлення до тебе ця людина не матиме. Навіть якщо ти через багато років до неї підійдеш і вибачишся.

IMG 69ef70cf69aae5503f1179cc24397b1f V

Розмовляла Анастасія Заплава

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама