Наталка Бабіна: Я не думаю про тиск. Можливо, тому його і не відчуваю

Опубліковано . в Інтерв'ю

Кількість переглядів - 2025

 Сьогодні під роздачу "Гречкиних" запитань потрапила білоруська письменниця українського походження Наталка Бабіна, переклад роману "Рибгород" якої щойно вийшов в Україні. Ми просто не могли втратити таку співрозмовницю.
Пані Наталя має чітку національну позицію щодо долі Білорусії і водночас відчуває свою українськість. Тож запитання, які поставили авторці були не стільки літературними, як суспільно-політичними.

 У Вашому романі «Рибгород» поєднується детективна лінія , фантастичний і пригодницький елементи, але не обходитися без політики. Кому б ви перш за все порадили прочитати цю книгу? Яким бачите потенційного читача?

- Своїх потенційних і вже реальних читачів я мала можливість побачити на Львівському форумі - це всі, хто любить літературу. Польська перекладачка мого роману Малгожата Бухалік назвала його " відкритим текстом , в якому кожен бачить своє". І дійсно , я стикалася з тим , що для когось мій роман - це політичний памфлет , для когось - білоруський варіант магічного реалізму , для когось - спроба відшукання українських коренів . Польські феміністки одного разу сказали мені , що він - " маніфест фемінізму " , хоча , скажу чесно , от цього я у нього точно не закладала . Тому сподіваюся на широку читацьку інтерес в Україні , тим більше , що , як мені здається , Ваша країна - країна , де дійсно багато читають .

Політика для Білорусії є питання з небезпечних . Чи легко писати в сучасний Білорусії такі злободенні тексти ? На Вас не чинили тиску згори?

- Будь-яка справжня література - небезпечна. Кожен талановитий письменник - образа для свого суспільства , оскільки він - так чи інакше - пише про його вади . Мій письменницький принцип: можеш не писати - не пиши , не можеш не писати - пиши . Тобто , якщо я відчуваю , що треба висловитися, що я маю, що сказати такого , що має бути сказаним , що може бути корисним для інших , що окрім мене ніхто не скаже - я пишу і говорю. І тоді вже не думаю про можливий тиск. Так було і з цим романом. Я написала те , що хотіла. Мені здалося важливим відверто констатувати : наша влада - абсолютно аморальна . Я це зробила. Я не думаю про тиск . Можливо, тому його і не відчуваю. Крім того , я працюю в незалежній газеті "Наша Нива" . І перед моїми очима завжди приклад моїх колег- журналістів, які за свою роботу і до в'язниці потрапляли, і обшуки у них були, і за кордон їх не пускали. Маючи таких колег, є на кого рівнятися.

Рядові міліціонери в тексті підтримують людей як можуть. В Україні ж часто у слід правоохоронцям кричать «бандити, міліція - одна коаліція». У вашій країни Міліція дійсно з народом ?

- Я вірю в людей . Ось і все. Я знаю, що справжні, нормальні, хороші люди є у всіх професіях .
Якщо пам'ятаєте, у романі є момент, коли міліціонер ділиться своєю їжею з ув'язненою героїнею . Коли роман уже був написаний і вийшов, я познайомилася з чудовою людиною, Володимиром Леонюком . Це мій земляк, з села Критишін Брестської області. У 1951 році, коли йому було 18 років, його заарештували за українську пропаганду і відправили в Брестську в'язницю. Потім він за свою українськість відсидів 15 років у таборах. (Про його долю, про його книгу "Словник Берестейшчини" можна (і треба) говорити окремо).

Так от , він розповів , що коли потрапив в лапи НКВД, то три дні сидів голодний, його тільки допитували і катували, але не годували . І ось його переводять у Брестську в'язницю, він потрапляє в камеру. Розносять їжу. І доглядач, бачачи, як цей хлопчисько за хвилину з'їв миску юшки, підлив йому ще порцію, а потім ще ... Уявляєте цю ситуацію? Переляканий, голодний, змучений хлопчисько, і тюремний наглядач ... Така ж людина , як і ув'язнений.

Ні, я вірю в людей .

І вірю , що виродків в міліції стільки ж, як і в інших професіях. І що міліція з народом, навіть якщо зараз вони не можуть цього показати .

Ще одна вагома проблема розкрита в тексті це питання Берестейщини. Соромно, але до вашої книги ця проблема булу мені не знайома . Як вважаєте, чому інформація про цю історичну несправедливість не тиражується ?

- Я дуже рада, якщо мій роман допоміг Вам з нею познайомитися. Для мене розповісти про неї було одним з головною завдань. Чому інформація про неї не тиражується ? А ось ми і повинні порушити цю хибну тенденцію, говорити якомога більше. Принаймні, я завжди так роблю, хоча маю через це деякі розбіжності з боку білорусів. Але я завжди кажу їм: якщо хочете, щоб Брестщина була білоруською, враховуйте її українськість, звертайтеся до неї. Інакше будете мати випалене русифікацією голе поле національної байдужості.

У 1939 році Брестську рішенням Сталіна відірвали від України, і це мало трагічні наслідки. Але українськість зберігається на нашій землі, корінні жителі до цих пір говорять українською, хоча не мають жодної української школи, жодного українського класу. І нас таких близько мільйона. Задумайтеся про це, брати- українці.

У традиції української літератури, та і в сучасній літературі село - це страшна і депресивна яма, місце життя знедолення люду. У Вашому тексті село перш за все найбільш пов'язане з рідною землею і геть не здається пригніченим. Це бажання видати бажане за дійсне?

- Завдання, з яким я писала роман, показати Добратичі, - це рай на Землі. Якщо ми не відмовимося від того, що залишили нам предки, якщо ми оцінимо їх правила життя, коли зрозуміємо архаїчну цивілізацію, яку ми втрачаємо, - ми будемо жити в раю.

Для мене важливо й те, що ця архаїчна цивілізація - саме українська.

Ваш текст не має хепі енду. Як вважаєте, чого бракує Білорусії аби досягти політичного хепі енду?

- Ми повинні більше працювати для досягнення цілей, які здаються нам важливими. Зло саме не відступає. Білорусі потрібні самовіддані працівники - яких так багато в Україні, завдяки яким національне майбутнє Вашої країни видається мені забезпеченим. Працювати, працювати, працювати.

Дякую зарозмову, пані Наталю!

Розпитувала Марта Луцька

Фото з особистої сторінки у Фейсбук Марії Матіос і Літакцента

 

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Сергій 22.09.2013, 13:42
Цікаво, дякую.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв