У Кіровограді увіковічнили пам’ять Міхала Хороманського (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1523

Будівля колишнього Єлисаветградської чоловічої гімназії сьогодні поповнилась іще однією меморіальною дошкою. Поряд із гранітними портретами радянського вченого Георгія Лангемака, військового теоретика Михайла Фрунзе, фізика Ігоря Тамма та письменника Володимира Винниченка на стінах Дому офіцерів з'явився портрет славнозвісного польського письменника, драматурга і журналіста, Лауреата Польської Академії з Літератури Міхала (Михайла) Хороманського.

Польський письменник народився у сім'ї єлисаветградських інтелігентів. Про те, що сім'я була інтелігентна свідчить той факт, що дід Михайла редагував і видавав першу у Російській імперії повітову газету "Єлисаветградські вєдомости". Батько закінчив Єлисаветградське реальне училище, здобув вищу освіту, мав професію ветеринарнного лікаря та очолював Єлисаветградську ветеринарну службу усього єлисаветградського повіту.

Міхал Хороманський провчився у чоловічій гімназії недовго - з 1915 до 1923 року. Але ті скупі дані, що є про нього, свідчать про те, що він знав досконало французьку мову, у шкільному віці здійснював переклади на російську мову.

Виїхати за межі рідних країв юного, 20 річного, Міхала Хороманського змусив більшовицький тиск, від якого страждали тоді, в 1918-1924 роки, представники усіх народів. Не знаючи польської мови, Міхал наважується виїхати до Польщі, яка тоді вже починала розбудовувати демократичне суспільство.

Цього року нашому землякові виповнилось би 110 років. До ювілейної дати кіровоградська Спілка польських журналістів ініціювала встановлення журналістові меморіальної дошки.

"Ми знаємо, що всі ці меморіальні дошки не з'являються за порухом палички якогось чарівника, не добра фея їх чіпляє, не лелеки в дзьобі приносять. За цим стоять як правило нерви, інколи даремні пошуки коштів, нервування з приводу не тільки вчеплення, а й збору людей на відкриття дошки. Всі ці труднощі подолав Віталій Плінський зі своїм небайдужим до цієї справи оточенням" - розповідає один із членів Спілки.

Разом з тим подібну подію кіровоградці вважають не лише увікрвічненням пам'яті про земляка, а й актом єднання братніх народів, що є важливим у контексті сьогоднішніх подій.

"Сьогодні не просто подія, яка пов'язана із днем народженням Міхала Хороманського. У ці нелегкі для України часи вшанування пам'яті великого земляка є свідченням того, що для нас, пересічних мешканців, важливим є те, що нас об'єднує в історичній пам'яті, у власному історичному самоусвідомленні. Завдяки постаті великого польського прозаїка, а, можливо, ще більше польського перекладача, всередині ХХ ст. увесь світ пізнав польську культуру, зокрема і через його переклади російською мовою. І сьогоднішнє повернення Хороманського у місто свого дитинства - це можливість для нас пізнати інші культури. Тому що відкриття меморіальної дошки це не тільки створення нового об'єкту історико-культурної спадщини, а це і новий об'єкт для туристичного показу, а значить і крок до інтеграції українства через Польщу до великого світу" - вважає кіровоградський краєзнавець Олег Бабенко.

Основну частину коштів на встановлення дало консульство Польщі в Україні. До ініцвативи долучилися й інші небайдужі кіровоградці, які тим чи іншим чином пов'язані з польською культурою. На цьому, говорять у Спілці польських журналістів, зупинятися не збираються: попереду інші ювілейні дати й приурочені до них плани.

"У нас в планах вшанувати Міхала Хороманського іще одною дошкою, більш скульптурною і встановити її на будинку, де він колись жив. Також хочемо увіковічнити Кароля Шимановського, який був не лише композитором, він також писав: встановимо меморіальну дошку на будівлі, де була його редакція. Крім того, вважаємо за потрібне встановити дошку на будинку, де жив Михал Грабовський, теж польський письменник" - говорить один з членів Спілки польських журналістів.

Світлана Дубина
Фото автора

Сподобалася стаття?
Поділитися:
Loading...

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити