Дитяча книжка на українському ринку: короткий огляд

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 2988

Щоб виховати людину читаючу треба починати змалку. Отже, що і про що пропонують читати дітям українські видавці?
Поняття “література для дітей” переважно використовують для визначення тих книг, зрозумілих і бажаних для певного віку, що ми купуємо чи читаємо дітям. Проте, не треба думати що читачем чи слухачем дитячої літератури є винятково малеча. Не дарма видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га» для деяких своїх видань визначає вікову категорію «від 2 до 102», адже вони поєднують у собі різні пласти. Поверховий – дитячий і філософський – дорослий.

Дитячі книжки умовно можна поділити за призначенням на художні, пізнавальні і навчальні. Саме умовно, адже кожна книга, особливо для наймолодшого читача є і пізнавальна, і навчальна. А чим старший читач, тим більше розмежовується за призначенням для нього література і кожна книга набирає цілком конкретного цільового призначення.
Ми зосередимо свою увагу на художній літературі для дітей, яку пропонують українські видавництва.

Отже що сьогодні пишуть для дітей різного віку?

Для малят
Дехто з батьків впевнений, що якщо дитині немає року-двох то читати книжечки їй зарано. Це помилкова думка. Малечі можна і треба читати, від народження, та може навіть до народження. І повірте вас почують і відгукнуться, можливо без слів, можливо лише посмішкою чи утаємниченим мовчанням, а можливо згодом. Але все то буде не дарма.

Книги для малят невеликого об’єму і формату. Вони написані короткими реченнями. Часто віршовані. Обов’язкова умова - гарна ілюстрація, різноманітні інтерактивні елементи. Наприклад, часом ілюстрацією книг про тварин може слугувати картинка зі вставкою хутра: малеча торкається і чуттєво починає розрізняти, чим шерстка кролика відрізняється від овечки. Або книжкова картинка відгукується голосом змальованого звірятка. Часом книги пахнуть квітами, травами, полонять музикою.

Колір, дотик, картинка і звук – це те, через що дитина сприймає світ і насичується новими знаннями. Звісно, текст для дитини тут не головне, головне, щоб була змога торкатись і гортати, проте супровід батьківського голосу, який пояснює пожну картинку, зміст теж не залишиться без уваги.

Ці книги не завжди паперові. Товстий картон з заокругленими кутиками, тканина і навіть поліетилен – згодиться усе нетоксичне, що можна смоктати, гризти, слинити і не поранитись.
За жанром це переважно найпростіші казки, вірші, або короткі оповіді про навколишній світ. Особливим жанром можна вважати забавлянки – короткі віршики, які легко запам’ятовуються і мають під час читання супроводжуватись дотиками, лоскотанням, хляпанням у долоні, іншими рухами.

Для дошкільнят
За жанром це переважно вірші, невеликі оповіді та казки. Серед видань представлених українськими видавництвами як українська народна творчість («Пан коцький», «Коза-дереза», «Рукавичка), класика («Білосніжка», «Бременські музиканти», «Попелюшка»), так і авторські видання сучасників («Мед для мами» І.Малковича, «Літачок-рятівничок» Наталії Вовк, пригоди про кота Сплетта Роба Скоттона).

Рідкісний але присутній жанр психологічної повісті («Пінгвік» Івана Андрусяка).
Серед віршиків для малечі прекрасні зразки Скиби, Івана Лучука, Зірки Мензатюк: прості. веселі, змістовні і барвисті.

Окрім розважальної, книги мають і виховну та пізнавальну функції. Так цікаво і ніби мимоволі знайомлять малюків з барвистістю мови, без моралізаторства розказують про дружбу, кохання, привчають до прагнення поділитись добром з іншим,до відповідальності.

Переважно героями книг є тварини, або діти-однолітки читачів.

Як особливу тематичну категорію можна визначити біблейські історії для дітей: це і найпростіші розповіді про Бога, і спрощений варіант притч, казки та легенди про Різдво, Великдень, свято Миколая.

Особливе місце серед книг для дошкільнят займають абетки. Їх пропонує чи не кожне видавництво. Їх будова стандартна: літера і кілька слів що з неї починаються ілюструються картинками. Для менших пропонують абетки з товстого картону, з заокругленим краєм, для старших – книги, до кожної літери дописано віршика, у якому переважає дана буква або слова пишуться по складах. Широкий вибір абеток за тематикою пропонує видавництво «Грані-Т» («Грайлива абетка» з кумедними віршиками, «Веселі літери» розповідає про пригоди кожної букви, «Абетка ярмарок» з віршиками, де кожне слово починається з відповідної літери, «Звіряча абетка», де кожна літера супроводжується віршиком про звіра, чия назва починається з даної букви, «Абетка котиків і киць», «Твоя абетка» - найбільш традиційна з усіх. )

Серед художньо-навчального «Махаон» пропонує серію книг «Читаємо по складах» та «Читаєм самі і з мамою».

Окремим жанром нині стали і мультимедійні книги. Це перш за все книги для дошкільнят виконані якісною графікою, з інтерактивними елементами і звуками (першовідкривачем серед українських виробників таких книжок стала «А-ба-ба-га-ла-ма-ги» зі своїм виданням «Снігова королева для планшетів»). Популярністю користуються і аудіо книги. Так тритомник «Улюблені вірші» для малюків та дошкільнят від «А-ба-ба-га-ла-ма-ги» супроводжується і диском з неперевершеною начиткою. Для трохи старшого читача є аудіо казки від Сашка Лірника (є і книжковий аналог, але насправді їх треба саме слухати, а то і бачити, в авторському виконанні).

Для молодших і середніх школярів

Тут поволі до жанру віршів додаються казкові повісті. Прикладами можуть слугувати казкові повісті Реялда Дала («Матильда», «Джеймс і гігантський персик», «ВДВ»), серія пригод Чудового Чудовиська від Сашка Дерманського.

На піку популярності є вперше видана українською дитяча класика - серія казок про пригоди Мумі-троля Туве Янсон.

Пропонують дітям і цілу серію книг з кумедними пригодами. Наприклад, книги сучасного англійського автора Джеремі Стронга, чи осучаснений Всеволодом Нестайком варіант «Тореодорів з Васюківки». Пригоди тут поєднуються з дуже кумедними ситуаціями.

Роман для даної вікової категорії є рідкість, проте успішним прикладом може слугувати серія книг про пригоди Гаррі Поттера.

Тут додаються пізнавальні посібники. Одні суто пізнавальні (енциклопедії та довідники, стилізовані брошурки з коміксами), інші – завуальовані у художній стиль «посібники» (прикладом може бути серія «Абетка грошей» «Видавництва старого Лева».

Окремо стоять казково-пригодницькі повісті, що базуються на історичних подіях. Так героїчними персонажами часто стають козаки («Іван Сірко, славетний кошовий» Марії Морозенко, «Таємниця козацької шаблі), опришки («Пригоди тричі славного розбійника Пинті» Сашка Гавроша) та силачі («Пригоди Івана сили»), джури-характерники (Джури козака Швайки» Володимира Рутківського).
Традиційними є пригодницькі повісті дітям про дітей з казковим елементом («Таємно товариство боягузів і брехунів» Лесі Ворониної),або без («Енн із зелених дахів» Люсі мод Монтгомері).
Присутня і психологічна повість («Вісім днів із життя Бурундука» Івана Андрусяка).

Як художньо-пізнавальна література пропонуються міфи та притчі народів світу.

Для підлітків
Серед пропозиції на сьогодні на жаль майже відсутня поезія і казка, натомість пропонують широкий вибір сучасних і класичних соціально-психологічних повістей і навіть романів. Останні зазвичай у жанрі фентезі ( так видавництво «ВСЛ» пропонує «Напівлихого» Саллі Грін, «Ерагон» виданий «Махаоном»). Сучасні автори пропонують історичні повісті, проте розраховані на певну вікову категорію, у своєрідному полегшеному варіанті. Так повість «Як я руйнувала імперію» Зірки Мензатюк розповідає про час розвалу СРСР через призму почуттів дівчинки-підлітка. Пропонують і соціально-психологічні повісті, наприклад, «Не такий» Сергія Гридіна.

Проблеми відносин з однолітками, суперечки з батьками, словом усе, що оточує підлітка в житті є і у сучасних книгах. Тут варто відзначити серію польської підліткової літератури, яку видає «Урбіно».
Окреме місце займають повісті, які навчають мистецтву стосунків і дружби («Друзі по листуванню» і «Найкращі друзі» Оксани Лущевської), психологічні і філософські повісті («Коли янголи відпочивають» Марина Аромаштам).

Герої книг самі підлітки, або дорослі, що згадують свої юні часи.

Правда можна зазначити, що для підлітків пропозиція літератури менше ніж для попередньої вікової категорії, можливо тому, що це той вік, коли у дитини вже можуть сформувались читацькі уподобання і вона запросто може читати «дорослі книжки» з тих, які їй до смаку.

Отже, не зважаючи на брак поезії для певних вікових категорій, серед видавничої пропозиції для дітей читати є що та й обрати можна на будь-який смак. Головне не пропустити той момент змалку, поки книга ще є для дітей цікавинкою, запалити в дитині вогонь бажання до читання та не дати згасити його шкільною повинністю на уроках літератури.

Настя Дзюбак

Написано для часопису "КОЛО"

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити