файно сусід

У кіровоградському музеї поповнення!

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 2031
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua У кіровоградському музеї поповнення!Нещодавно в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулася неординарна подія. Зібрання музею поповнили твори учня О.О.Осмьоркіна по ВХУТЕМАСу - киянина Йосипа Наумовича Вайсблата. Варто констатувати, що, на жаль, більшість робіт художника безслідно зникла в 1940-х - 1950х роках, або розійшлись по приватних колекціях Росії, США, Німеччини. Тож пейзажі: «Ботанічний сад», «Срібний бор» та ліногравюри «Гідра комунізма», «Зорі назустріч», «Весілля», виконані митцем в 1960-х роках, які передав до музейної збірки кандидат технічних наук, дослідник проблем історичної топографії Бабиного Яру Лев Евгенович Дробязко, стали особливим дарунком музею напередодні відзначення 120-ї річниці від дня народження Олександра Осмьоркіна. Ці роботи яскраво відображають живописні і колористичні уподобання митця Й.Н.Вайсблата, його творчу філософію і світоглядність, що склалися в умовах непростого тривожного і трагічного ХХ сторіччя. Проживши довге, сповнене складних подій життя, він зміг, як і його вчителі Ф.Г.Кричевський і О.О.Осмьоркін, зберегти принципову творчу і громадянську позицію.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info У кіровоградському музеї поповнення!

Йосип Наумович Вайсблат народився в Києві в 1897 році в сім’ї духовного равина. З 1912 по 1918 роках навчався в Київському художньому училищі в майстерні відомого українського живописця Федора Григоровича Кричевського, чим, до речі, пишався все життя. У 1920 році переїхав на навчання до Москви у Вільні художні майстерні, які у 1921 році було реорганізовано у Вищі художньо-технічні майстерні (ВХУТЕМАС). На той час ВХУТЕМАС складали сім факультетів: архітектурний, поліграфічний, живописний, скульптурний, текстильний, керамічний, дерево та металообробний. Йосип Вайсблат навчався в скульптурній майстерні Сергія Волнухіна і Бориса Корольова та в той же час пройшов яскраву школу живописної майстерності у Олександра Осмьоркіна, вплив якого безперечно прослідковується в багатьох пейзажних доробках художника.

Йосип Вайсблат був членом Московської організації Спілки Художників (МОСХу), учасником багатьох творчих виставок в Москві та Києві, але на початку 1950-х рр. його спіткала сумна доля багатьох представників творчої інтелігенції СРСР - арешт, слідство, роки сталінських таборів. Ці сторінки свого життя з документальною точністю він відобразив у серії картин «Арешт», а своє відношення до тоталітарного суспільства, як явища, в сповнених образних символів ліногравюрах «Гідра комунізму», «Зорі назустріч» та інших, виконаних на початку 1960-х років. До речі, свої лінорити він створював на дачі у відомого російського скульптора Євгена Лансере, який люб’язно оселив у себе Йосипа Наумовича, адже жити в Москві, як і в інших великих містах СРСР, йому було заборонено. Роки таборів зоставили тяжкий слід, художнику треба було відновлювати професійні навички, допомогло бажання образно, ясно і переконливо продемонструвати істинні реалії країни, в якій він жив. Слід зазначити, що в своїх творах Й.Н.Вайсблат не виносить остаточних вироків, він швидше воліє показати ту тваринну і безглузду жорстокість, на яку здатні люди, необмежені у владі, і душевну шляхетність та мужність громадян, які потрапляли у непрості життєві обставини.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info У кіровоградському музеї поповнення!

Характерним для творчості Й.Н.Вайсблата є і глибоке відчуття національної приналежності. В його творах «Життя», «Весілля», «Пристрасті», серіях тематичних рисунків митець з веселою вдачею, філософським поглядом та невмирущою надією на майбутнє розповідає про побут єврейського народу.

Йосип Наумович Вайсблат помер у1979 році у Москві. Тривалий час його творчість взагалі було забуто. Лише з розпадом СРСР, утвердженням української держави, а разом з тим і вільного мистецького простору твори Й.Н.Вайсблата зайняли своє гідне місце і неодноразово експонувалися на київських вернісажах – в галерях «Тадзіо», «Мистець», музеї історії міста Києва, на виставках «Єврейська тематика у творах художників Києва» в «Українському домі» в Києві та «Єврейська культура в Україні» в Лондоні. В 2001 році персональна виставка його творів з приватної колекції киянина Л.Є.Дробязка з успіхом презентувалася в Кіровограді в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна, до речі, 6 грудня напередодні відзначення 109-ї річниці дня народження О.О.Осмьоркіна.

Андрій Надєждін

G

Сподобалася стаття?

Кировец
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити