У Кіровограді відкрито меморіальну дошку земляку(ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 7274

11 вересня 2014 року відбулося відкриття меморіальної дошки художнику - земляку, визнаному лідеру українського необароко Юрію Павловичу Луцкевичу (1934-2001) на будівлі  комунального закладу  «Навчально-виховне об’єднання № 6 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, центр естетичного  виховання «Натхнення» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області» до 80 - річчя з дня народження.

Юрій Луцкевич народився 9 вересня 1934 року в Кіровограді. Не випадково для встановлення меморіальної дошки було обрано загальноосвітню школу І-ІІІ ступеню № 6, адже саме в цій школі з 1942 по 1949 рік навчався Юрій Павлович.

Під час навчання в гуртку образотворчого мистецтва в Кіровоградському Палаці піонерів Ю. Луцкевич навчався у заслуженого художника України Бориса Михайловича Вінтенка (1927-2002).
У 1951 році він вступив до  Київської художньої середньої школи ім. Т.Г. Шевченка, яку закінчив у 1953 році із золотою медаллю, і вступив до Київського Державного художнього інституту. Закінчив навчання в 1959 році    в майстерні В.Г. Пузирькова (1918-1999).  

У 1959-1962 роках Ю. Луцкевич викладав малюнок і живопис у Київському училищі прикладного мистецтва й малювання в КХУ. З 1962 по 1965 рік навчався в творчих майстернях Академії мистецтв СРСР у Києві під керівництвом С.О. Григор‘єва.

У 1966 році Юрій Луцкевич став членом Спілки художників СРСР.
Твори майстра зберігаються в музеях, галереях та приватних зібраннях Росії, України, Німеччини, Польщі, Хорватії, Великобританії, Франції, Данії,  Португалії, США та ін.

Юрій Луцкевич належить до того покоління художників, яке прийшло в мистецтво в 60-ті роки. Цей період стає часом відходу художника від академічних норм в живописі. Митець засвідчив народження нової хвилі необарокових пошуків в сучасному українському мистецтві і показав їхній внутрішній перегук з духовним життям ХХ ст.

У  Юрія Луцкевича все написано на відчуттях, в усіх його творах панує дух фантастичності, потяг до надзвичайного, таємничого і символічного. Радість, людяність, оптимізм, краса – ось ті основні принципи, на яких ґрунтується творчість видатного українського живописця. Трагічне не знаходить місце в творчості художника, не схильний Луцкевич до філософствування, він не виступає критиком життя.

Юрій Павлович – художник дуже різносторонній, однаково успішно працював в різних жанрах: натюрморт, пейзаж, портрет, тематична картина, ню, як у їх чистому вигляді, так і в їх взаємопроникненнях.
Помер Юрій Луцкевич 22 червня 2001 року.

За сприянням вдови Юрія Павловича Луцкевича члена НСХУ Галини Іванівни Городнічевої у 2003 році в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрилась перша персональна виставка творів Юрія Луцкевича на його малій батьківщині. Разом з експозицією творів нашого видатного земляка була представлена і виставка полотен Галини Городнічевої.  У 2011 році в залах музею також були проведені виставки творів Юрія Луцкевича та його дружини Галини Городнічевої.

Ініціатором встановлення меморіальної дошки для вшанування пам’яті нашого видатного художника-земляка Юрія Павловича Луцкевича став Кіровоградський обласний художній музей. Відповідно до клопотання музею було прийняте рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 24 січня 2012 року №56 «Про встановлення меморіальної дошки художнику-земляку Луцкевичу Ю.П.».

Автором меморіальної дошки Юрію Луцкевичу є відомий скульптор, автор багатьох скульптурних робіт, що прикрашають вулиці нашого міста та інших населених пунктів не тільки нашої області, член Національної спілки художників України Віктор Френчко.

За ініціативи музею вже встановлені меморіальні дошки кіровоградським художникам Володимиру Федорову (1920-1986), Борису Вінтенку (1927-2002) та Аркадію Мацієвському (1931-2006) на будівлях м. Кіровограда. Тож дана робота має своє продовження.

У заході взяли участь:
- Колос Вадим Іванович - заступник  директора департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації;
- Кравченко Надія Станіславівна - директор комунального закладу «Навчально-виховне об’єднання №6 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, центр естетичного виховання «Натхнення» Кіровоградської міської ради  Кіровоградської області»;
- Лісняк Надія Анатоліївна  - голова  Кіровоградської обласної організації                                                           Українського товариства охорони  пам’яток історії та культури;
- Бабенко Олег Олександрович - голова Кіровоградської обласної організації  
  Національної спілки краєзнавців України, директор Державного архіву Кіровоградської області;
- Надєждін Андрій Михайлович – провідний  науковий співробітник  Кіровоградського художньо-меморіального музею  О.О. Осмьоркіна, заслужений художник України, член Національної  спілки художників України;
- Френчко Віктор Васильович - скульптор, член Національної спілки художників  України, автор меморіальної дошки;
- Городнічева Галина Іванівна - вдова Юрія Луцкевича, член Національної спілки художників України.   

Анатолій Кімнатний – завідуючий відділу  
Кіровоградського обласного художнього музею –
 картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити